אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכלכלה הפלסטינית: איך הלכו 12 טריליון דולר צילום: יואב גלאי

הכלכלה הפלסטינית: איך הלכו 12 טריליון דולר

מחקר חדש מחשב את מחיר הסכסוך באזור מאז ועידת מדריד ועד היום, וחושף כמה באמת עולות מלחמות ואיפה יכולנו להיות

08.06.2009, 07:39 | דני רובינשטיין

בדיוק כשביקורו של ברק אובמה במצרים נרקם ותוכניות השלום שלו למזרח התיכון עלו על השולחן, ראה אור הספר "מחיר הסכסוך במזרח התיכון". המחקר, שהתפרסם לפני שבועות אחדים, נעשה בידי צוות חוקרים בינלאומי במימון ממשלות נורבגיה, שוויץ, טורקיה וקטאר; מטרתו היתה לאמוד את מחיר המלחמות והסכסוכים באזור בשני העשורים שחלפו מאז ועידת מדריד ב־1991. והמחיר הוא אדיר: 12 טריליון דולר. זוהי עלות שקועה, הוצאה בלתי הפיכה, כסף אבוד.

איך מגיעים לסך הכל כל כך גדול? החוקרים העריכו שאם לפני עשרים שנה היה מושג הסכם שלום ובאזור היה שיתוף פעולה ושגשוג - כפי שרבים קיוו אז - שיעור הצמיחה במדינות המזרח התיכון היה מגיע לכ־8% בשנה בבמוצע, וההכנסה הממוצעת לנפש במדינות האזור היתה כפולה משהיא כיום.

בישראל, למשל, היתה ההכנסה מטפסת ל־44 אלף דולר לנפש לשנה (בהסתמך על כך שב־2006, שבה נאספו הנתונים למחקר, היא עמדה על 23 אלף דולר). הפלסטינים היו יכולים להגיע להכנסה לנפש של כ־2,500 דולר לשנה (היום הם מרוויחים כ־1,200 דולר).

איך נראה החשבון

כל זה, כידוע, לא קרה, ובמקביל המחיר שגבה הסכסוך גדל והלך. החוקרים מתעכבים על הרכיבים של המחיר, ומבחינים בין מחירים ישירים - הרוגים ופצועים, הוצאות צבאיות, נזקים כלכליים והרס תשתיות וסביבה - למחירים עקיפים - הגירה ובריחת מוחות, גידול בכוחן של קבוצות קיצוניות, נסיגה בדמותה של החברה האזרחית ועוד.

וזה החשבון בצד הפלסטיני: מאז 1991 נהרגו בשטחים כ־6,000 בני אדם. לשם השוואה, מספר הרוגי הסכסוך בישראל מאז 1948 הוא יותר מ־13 אלף, ומספר הרוגי המלחמה בעיראק נאמד ב־500-100 אלף בני אדם. להרוגים הוסיפו החוקרים את 11 אלף האסירים בבתי הכלא הישראליים; את השטחים שאיבדו הפלסטינים ונמצאים בידי המדינה או ההתנחלויות; את השטחים החקלאיים שנחרבו; את האבטלה והעוני, שהתרחבו והעמיקו; ואת הבתים שנהרסו. אפילו מספר השעות שהפלסטינים מבזבזים בתור במחסומים נכנס לחשבון, ועומד על מיליון שעות עבודה אבודות בכל חודש.

בחשבון הישראלי הובאו, לצד הקורבנות בנפש והנזקים הכלכליים והחברתיים, סעיפים הנוגעים לשחיקה במעמדה הבינלאומי של המדינה (הם מודדים זאת באמצעות בדיקת המאמרים בעיתונות העולם). חלק מהנתונים אינם ברורים, ואף שרירותיים - אומדן מחיר ההתנחלויות, למשל, נע בין 10 מיליארד ל־60 מיליארד דולר.

בהתייחס למדינות אחרות מצאו עורכי המחקר, בין השאר, כי בעשור שבין 1997 ל־2006 קנו מדינות המזרח התיכון יותר נשק מכל אזור אחר בעולם; סעודיה הובילה בתחום, וקנתה כמעט פי שלושה מישראל, שנמצאת במקום שני, ומאיראן, במקום השלישי. שאר המדינות מפגרות הרחק מאחור.

וכמה עולה היום שלום?

אחרי שסיימתי לקרוא את הספר חיפשתי נתונים אחרים, בניסיון להעריך מה יכול להיות מחירו הישיר של הסדר שלום נוכחי. עיקר המחיר יהיה פתרון בעיית הפליטים הפלסטינים - מינימום 55 מיליארד דולר, על פי המומחים; ופינוי כ־150 אלף מתנחלים יהודים מהשטחים - כ־15 מיליארד דולר (בהתבסס על עלויות הפינוי מגוש קטיף). גם זה הרבה מאוד כסף.

 

לפיכך, אם רוצים מחקר בגישה כלכלית שמודד שלום ומלחמה, צריך לבדוק שמא כדאי להמשיך בסכסוך. זה יכול להיות זול יותר, ממש מחיר מבצע, במיוחד אם לא מביאים בחשבון כמה עולים הסבל, היתמות והשכול.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
המחקר הוא לא חדש ובוודאי לא רציני
לפני כמה חודשים נכתב על המחקר בעיתונות הישראלית מבלי שמישהו מהכותבים אפילו טרח לקרוא את המחקר. לצרכי כתבה לעיתון שווייצרי דיברתי עם מחברי המחקר ההודים שהוכיחו בורות מחרידה בנושאים אלמנטריים. המחקר שהוא בגדר מצגת פאואר פוינט על נייר משובח (לי יש אותו על CD) עוסק בכל מיני דברים הזויים כמו הצעה שישראל תייבא מים ממאגרים תת-קרקעיים לכאורה אדירים בחצי האי סיני. לא רק שצד ההפסדים לא נראה רציני, גם הרווחים הנובעים מהמצב עבור הכלכלה הישראלית לא מובאים בחשבון. הכוונה היא לכאורה טובה, כלומר להראות לתושבי האזור "הסתומים" שהם משלמים מחיר גבוה עבור הסכסוך. השורה התחתונה: חברה הודית שלשלה כמה מאות אלפי יורוס לכיסה וכמה "מומחים" כמו במבי שלג (שנמנתה על צוות היועצים) זכו בכרטיסי טיסה לאירוח מעולה באירופה. יש להניח שהמומחים שהשתתפו בכנסים ללופטגשאפטן גם קיבלו איזשהו פיצוי נאות.
שרגא עילם , ציריך/שווייץ  |  08.06.09
2.
למה רק 12 טריליון למה לא 100 טריליון
על פניו לא נראה שהנתונים במחקר הזה מבוססים. ראשית לערבים שגרים ביהודה ושומרון לא היתה אף פעם זכות על האדמה. עד 67 92% מהשטח היו אדמות מדינה (ממלכת ירדן) מאז הבעלות על השטח עברה מממלכת ירדן לממשלת ישראל. עלות של הישוב היהודי הכי גדול בשומרון או ביהודה לעולם לא יגיע ל-10 מיליארד דולר שלא לדבר על 60. אפשר לחשוב שהכבישים והתשתיות בנויות מזהב טהור. איזה שטויות ולבסוף כמו כל מחקר חד צדדי לא לקח המחקר בחשבון את העליות שהיו נגרמות אם חלילה ישראל היתה מוותרת על השטח. על הטרור שהאזור הזה היה מספק (ראו ערך "עזה") ועל החיים שהיו אובדים בישראל. מה שעוד המחקר הזה לא מספר לנו (ועד היום לא שמעתי התייחסות לכך משום גורם רציני), מה בדיוק יהיה הבסיס הכלכלי של אותה "מדינה" שתוקם חלילה ביהודה ושומרון ע"י הערבים? איזה אוצרות טבע יפרנסו אותם? חומוס? שמן זית? מאיפה בדיוק יקחו מים? זאת תהיה מדינת עולם שלישי מפגרת שתסתמך על נדבות ועל גנבות מה"עשירים" ובעיקר מהשנואים, היהודים. תחשבו על זה לפני שעושים שטויות!
08.06.09
1.
12 טריליון? אולי הכוונה היא לא 1.2 טריליון וגם זה לא בטוח
שוב מנסים האירופאים והערבים להלביש את צרות העולם על הכתפיים הצרות של ישראל. אילו ואילו ואילו, כאילו נלחמים פה מאיזה בריירה. הגיע הזמן שמכוני המחקר יחשבו לאירופאים כמה עולה להם ההגירה ממדינות האיסלאם, ובתוך כמה זמן ילדיהם ייאלצו להגר לארה"ב, קנדה, או אוסטרלייה או לבחור באיסלאם כדתם החדשה.
לא מומחה  |  08.06.09