אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי - חרף התנגדות האוצר: יאושר פטור ממס למלגות צילום: צביקה טישלר

בלעדי - חרף התנגדות האוצר: יאושר פטור ממס למלגות

הצעת החוק להענקת פטור ממס הכנסה על מלגות מחקר הוגשה על ידי חברי כנסת שמכהנים כיום כשרי ממשלה ודוחפים לאישורה. המשמעות: האוניברסיטאות יוכלו להכיר במלגות לצורכי מס

08.06.2009, 11:22 | שאול אמסטרדמסקי

למרות התנגדות משרד האוצר ורשות המסים, נראה כי הצעת החוק לפטור ממס הכנסה את מלגות המחקר שמעניקות האוניבסיטאות תאושר, בשל נסיבות פוליטיות.

מדובר בהצעת חוק אותה יזמו בכנסת הקודמת שורה של חברי כנסת שמכהנים כיום כשרים בממשלה - גלעד ארדן (ליכוד), סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו) ואבישי ברוורמן (עבודה), וכן ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו). העובדה כי שרים אלה היו בין יוזמי החוק הביאה לאישורה בוועדת השרים, ומגבירה את הסיכוי כי תאושר גם בכנסת.

וועדת השרים לענייני חקיקה הביעה תמיכה בהצעת החוק לפני שבועיים, ובעקבות כך הגיש אתמול שר האוצר יובל שטייניץ ערר לממשלה, שלא התקבל. הצעת החוק אושרה בקריאה ראשונה כבר בשנה שעברה, ואישור ועדת השרים כעת יאפשר לכנסת להמשיך את הדיון בה.

על פי הצעת החוק, מלגות מחקר שמעניקות האוניברסיטאות לתארים מתקדמים - תואר שני ודוקטורט - יהיו פטורות ממס הכנסה. המשמעות היא כי הסטודנטים שמקבלים את המלגות לא יחויבו בתשלום מס עבורן, וגם שהאוניברסיטאות המעניקות את המלגות יוכלו להכיר בהן לצורכי מס, צעד שיפחית את גובה המסים שהן משלמות. לצורך השגת מטרה זו, נעזרות האוניברסיטאות בשירותי הלובינג של משרד הלובינג פוליסי, בבעלות בוריס קרסני.

על פי רשות המסים, עלות הצעת החוק תסתכם בכ־100 מיליון שקל בשנה, שכן סכום מלגות המחקר שהאוניברסיטאות מעניקות מדי שנה עומד על כחצי מיליארד שקל. יוזמי החוק מבקשים להחיל אותו באופן רטרואקטיבי משנת 2001 - אז נקבע כי המלגות חייבות במס, ולפיכך מדובר באובדן הכנסות של כמיליארד שקל נוספים.

בהתנגדות שהגיש שר האוצר לממשלה נכתב כי "מלגה לביצוע מחקר חייבת במס שכן המוסד להשכלה גבוהה לא משלם את המלגה כמתנה טהורה לסטודנט, אלא כתמורה לעבודת המחקר שלו שתשמש את המוסד". עוד מציינים ברשות המסים כי הצעת החוק יוצרת אפליה בין סטודנטים לתארים מתקדמים שמועסקים כחוקרים באוניברסיטאות לבין כאלה שעובדים במקומות אחרים ונאלצים לשלם מס הכנסה על שכרם.

בתוך כך נודע ל"כלכליסט" כי שר המשפטים, יעקב נאמן, פסל את עצמו מלהשתתף בהצבעה על הצעת החוק בוועדת השרים לענייני חקיקה לפני שבועיים, אף שהוא עומד בראשה. אילו היה משתתף בהצבעה היה נאמן מצוי בניגוד עניינים, שכן בנו מנחם נאמן מייצג בבתי המשפט את האוניברסיטאות, בסוגיות הנידונות בנושא, מטעם משרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
תגובה ל-7
"עבודת המחקר" הזאת איננה עבודה מייצרת הכנסה, להבדיל מעבודות אחרות. המלגה עצמה היא דרך מופלאה של האוניברסיטאות להמנע ממתן זכויות סוציאליות מינימליות לתלמידי המחקר וכמובן כמובן כמובן להמנע מקשרי העסקה שיחייבו אותן. המינימום היחיד שאותם תלמידי מחקר מלגאיים שנהנים ממנו הוא הפטור ממס שמשאיר בידיהם הכנסה מעט יותר גדולה כך שביכולתם לדאוג באופן פרטי לזכויות הסוציאליות שלהם.
08.06.09
לכל התגובות