אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות התעופה צפויות להפסד של 9 מיליארד דולר השנה צילום: בלומברג

חברות התעופה צפויות להפסד של 9 מיליארד דולר השנה

כך מעריך ארגון חברות התעופה הבינלאומי. מדובר בהפסד כפול מהתחזיות שניתנו לפני שלושה חודשים

08.06.2009, 11:28 | סוכנויות הידיעות

חברות התעופה צפויות להפסיד 9 מיליארד דולר השנה, כך על פי הערכות ארגון חברות התעופה הבינלאומי (יאט"א). הערכה זו גבוהה פי שניים מהתחזיות המוקדמות שניתנו רק לפני שלושה חודשים, לנוכח עליית מחירי הדלק והאטת הביקוש שיצרו משבר חסר תקדים בתעשייה.

"זוהי הסיטואציה הקשה ביותר שהתעשייה ניצבת לפניה," אמר מנכ"ל הארגון, ג'ובאני ביסינאני, בכנס השנתי של יאט"א שנערך בבירת מלזיה. "אני ריאליסט, ואני לא רואה שום עובדות שתומכות באופטימיות," הוסיף.

בכל זאת האופטימיות הצליחה לחדור. ג'ון ליהי, המנהל המסחרי של יצרנית המטוסים איירבוס, טוען כי 2009 אמנם תהיה שנה בעייתית, אך תכניותיה של חברת יונייטד אירליינס להזמין 150 מטוסים חדשים מאיירבוס או יריבתה בואינג מצביעות על כך שהשוק מתחיל להתהפך. "ביטולים הם לא העניין המרכזי, הבעיה היא יותר בעיכובים. אני לא חושב שניתקל בעוד הרבה מקרים של ביטולים," אמר ליהי.

לעומת זאת, יו"ר חברת התעופה של הודו, אייר אינדיה, הודה כי החברה שוקלת לדחות את תוכניותיה לבצע הזמנת מטוסים בחברת בואינג. "אנחנו בוחנים את האפשרויות, כולל דחייה," הסביר ארבינד ג'אדהב. "אין לי כסף, מה אתם מצפים שאעשה?"

לדברי ביסינאני, עליית מחירי הדלק מהווים בעיה קשה נוספת, ולדעתו יהיה זה "חסר אחריות" מצד ממשלות לא לפעול בעניין. יאט"א מעריכה שחשבון הדלק של התעשייה יעלה ב-59 מיליארד דולר ל-106 מיליארד דולר ב-2009.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות