אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההצעה של ניצן הורוביץ: מחיר מינימום לספרים צילום: עמית מגל

ההצעה של ניצן הורוביץ: מחיר מינימום לספרים

הורוביץ הודיע כי יגבש הצעת חוק הנוגעת לשוק הספרים, לאחר שגוייס על ידי איגוד המו"לים למאבק במבצעי הרשתות, הנלחמות זו בזו על ידי הורדת מחירים

08.06.2009, 13:43 | גלי ברגר
זירת הספרים מתחממת: לקראת שבוע הספר ולרגל מחאת ההוצאות לאור על המבצעים האגרסיביים ברשתות וסירובן להשתתף במבצע של צומת ספרים, הודיע היום ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ כי יניח על שולחן הכנסת הצעת חוק הנוגעת לנושא.

את הצעת החוק מגבש הצוות של הורוביץ ממש ברגעים אלה והיא כוללת בין השאר מחיר מינימום על הספר למשך שנתיים ממנו לא ניתן יהיה לרדת מעבר ל-10%. בנוסף יציע הורוביץ מבנה תגמול בענף, לפיו 8% ממכירות הספר ילכו ישירות לסופר, ולא כפי שנהוג היום - הוצאת הספרים משלמת לסופר לפי ההסכם איתו - וכי 50% מהתגמולים ילכו להוצאת הספרים. הצעת החוק תבקש עוד לאסור על בעלות צולבת של חנות ספרים והוצאת ספרים, בדומה למצב היום בו מחזיקות כנרת זמורה ביתן ומודן בצומת ספרים.

את הורוביץ גייסו למאבק חברי איגוד המו"לים, אשר החליטו באחרונה לפעול בנושא בכנסת על ידי חקיקה שתקבע מחיר מינימום לספר חדש למשך שנה. מדובר בגרסא של החוק הצרפתי, אותו קוראת גם מנכ"לית סטימצקי, איריס בראל לאמץ. יחד עם זאת, מההודעה הראשונית נראה כי בעוד כוונותיו של הורוביץ טובות, חלק מסעיפי החוק לא יצליחו לעבור אפילו את הלשכה המשפטית של הכנסת, שכן קשה לראות כיצד קובעים בחקיקה מבנה תגמולים בענף, או אוסרים על בעלות זו או אחרת.

איגוד המו"לים כבר שכר את חברת הלובינג של רוני רימון ודפנה כהן. "יש עניין גדול בחוק הזה. הרעיון הוא לא חקיקה כלכלית אלא תרבותית", אמר ירון סדן, מנכ"ל הוצאת עם עובד ויו"ר התאחדות המו"לים. "אי אפשר להסתכל רק על החור של הגרוש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
ניצן הורוביץ - הח"כ שלי
אנשים, תבינו שעל ידי המבצעים המטורפים והבלתי אפשריים פשוט הורגים את כל מה שזה לא סטימצקי או צומת ספרים ופשוט רוצחים את התרבות העברית. לשלם 70 ש"ח על ספר שקוראים בו אחר כך שבועות זה לא בזבוז כסף. תתנו קצת לסופרים ולמי שעבדו קשה, במקום לחסל את התחום.
ע  |  22.06.09
12.
ניצן הורוביץ נגד הלא עשירים
יופי של פעיל חברתי. הייתי נותנת 100 נקודות על פעילות שכזו. הרי למה שמי שאין ממון בידו יקרא ספרים? זה עוד עלול להשכיל את העם... חוץ מזה, למה ללכת בעקבות מדינות שבחוקיהן איסור הוספת מע"מ על ספרים, חוברות, עיתונים ותרבות ככלל? (כדי שכמה שיותר אנשים יזכו בדבר הכל כך לא חשוב הזה..) המשך בקו הזה וגם אני (שלצערי הצבעתי מרץ) לא אחזור על אותה טעות בבחירות הבאות. אין ספק שעלית לנו המון!!!
קורין , פ"ת  |  11.06.09
11.
מה הבעיה לבטל את הבעלות הצולבת - מסיבה פשוטה.. לכבוד הממונה על ההגבלים
כאשר להוצאות אין כח מול הרשת, כאשר יותר מ80 אחוז מתצוגת הספרים בחנות היא של 2 הוצאות ולא של 400 הוצאות האחרות.. כאשר נתח השוק שלה מספרי הקריאה (לא כולל לימוד ומגזרים) הוא כל כך גדול.. לא משנה מי הבעלים של מי - יש פה קרטל
09.06.09
לכל התגובות