אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל צומת ספרים מזהיר: "החוק הצרפתי ימוטט את ענף הספרים" צילום: אוראל כהן

מנכ"ל צומת ספרים מזהיר: "החוק הצרפתי ימוטט את ענף הספרים"

אבי שומר: "אם מחיר ספר חדש יישמר קבוע למשך שנה, ענף הספרים יהיה במצב של תעשיית המוזיקה, שהתעקשה למכור דיסקים ביוקר והתמוטטה". ח"כ ניצן הורוביץ כבר מתכנן להגיש הצעת חוק בנושא

09.06.2009, 08:41 | גלי ברגר

"החוק הצרפתי יפגע אנושות בצרכן ויחזיר את ענף הספרים חמש שנים אחורה". כך אומר אבי שומר, מנכ"ל ומבעלי צומת ספרים, בתגובה לכוונת התאחדות המו"לים לקדם חוק שקובע כי מחיר ספר חדש יישאר קבוע מבלי שניתן יהיה לעשות עליו הנחות של יותר מ־10% בשנה הראשונה. "החוק ימוטט את הענף וייטיב עם כמה הוצאות בלבד. באנגליה, כשיישמו את החוק, מספר הספרים שהוצאו ירד משמעותית וזה משפיע על כל העוסקים במלאכה: לא רק על הסופרים אלא גם על העורכים, המגיהים והמתרגמים שלא תהיה להם עבודה".

שומר מטיל ספק בטענה כי אם מחיר ספר יישמר קבוע, הוא מראש יהיה נמוך יותר. לדבריו, "גם אם ספר יעלה 60 שקל, הוא יימכר בפחות עותקים והסופר יקבל פחות. בכל מקרה, אני סקפטי אם ההוצאות יסכימו למכור במחיר כזה. כיום התעשייה פורחת והצרכנים קונים יותר ספרים. מה שיקרה עם החוק הצרפתי זה מה שקרה עם תעשיית המוזיקה, שהתעקשה למכור דיסקים ביוקר והתמוטטה".

את החוק הצרפתי שעליו מדברת מנכ"לית סטימצקי איריס בראל זמן רב, החליטו המו"לים לאמץ. ירון סדן, יו"ר התאחדות המו"לים, סיפר כי ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ גויס לטובת העניין. אתמול הודיע הורוביץ על כוונתו להניח על שולחן הכנסת הצעת חוק בנושא שלוקחת את הצעות המו"לים כמה צעדים קדימה: ההצעה כוללת מחיר מינימום לספר למשך שנתיים שממנו אי אפשר יהיה לרדת ביותר מ־10%. נוסף על כך יציע הורוביץ מבנה תגמול בענף לפיו 8% ממכירות הספר יועברו ישירות לסופר, בניגוד לנהוג כיום — כשהוצאת הספרים משלמת לסופר לפי ההסכם איתו. עוד תבקש הצעת החוק ש־50% מהתגמולים יועברו להוצאת הספרים, וכן תאסור בעלות צולבת על חנות ספרים והוצאת ספרים, בדומה למצב היום שבו מחזיקות כנרת זמורה ביתן ומודן בצומת ספרים.

תמונה יציבה מדן אנד ברדסטריט

 

ובעוד ההוצאות מזדעקות, מציגה דן אנד ברדסטריט דווקא תמונה יציבה של ענף הספרים. לטענת כלכלני החברה, ב־2009 יצמחו מכירות הספרים (חנויות והוצאות) ב־6% ויסתכמו ב-2.5 מיליארד שקל. למשבר הכלכלי, לפי דן אנד ברדסטריט, לא היתה השפעה שלילית על הצריכה ועל המכירות בענף הספרים. מנתונים שנאספו בחברה עולה עוד כי למרות המיתון, בענף הספרים לא נרשמו פיטורים משמעותיים, לא נעשו צמצומים ולא נסגרו סניפים. מי שכן סובל הן החנויות הקטנות. "בעלי עסקים קטנים לא מצליחים להתמודד ונאלצים לצאת מהעסק", אומרים בחברה.

נוסף על כך, מדובר בענף שהסיכון בו אינו גבוה. מהנתונים עולה כי רק 7.8% מהעסקים הפועלים בענף הספרים מצויים בסיכון גבוה, לעומת הממוצע הכלל־משקי שעומד על 15.2%. גם מנתונים על מוסר התשלומים בענף עולה תמונה דומה: שיעור העסקאות המתבצעות בפיגור בענף הספרים (מתוך סך העסקאות בענף) עומד על 11.8% בלבד. זאת, לעומת הממוצע בכלל המשק לפיו כ־30% מהעסקאות מתבצעות תוך פיגור בתשלום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
מוטיב ה"שנור" חודר גם לעולם המילה הכתובה
לפני 8 שנים היה משבר קשה בענף הספרים... אנשים לא קראו ספרים... לא בגלל שלא אוהבים לקרוא, אלא בגלל שהיית צריך לקחת הלוואה כדי לקנות ספר. ספר הוא מצרך - ואל תנסו לעטוף את זה במשהו אחר. על מנת לשמור פה על התרבות אסור להפוך את הספר למותרות שאין היד משגת. אני מאוד שמחה שאפשר לקנות 2 ספרים ב-10 שקלים (רק לא מציינים שזה בתנאי שרכשתי קודם ספר ראשון במחיר רגיל!!!) זה מאפשר לי לקרוא יותר ולהפתח לסופרים חדשים. אני זוכרת גם ימים שלסופרים כאן היתה עוד משרה על מנת להתפרנס. אז מה? קצת יותר טוב לכם אתם מתחילים להתלונן? הסיבה שהמצב השתפר זה בזכות התחרות והמבצעים. תרדו - רבותי הסופרים ופלצנים אחרים - מהענף הגבוה מידיי שעליו טיפסתם. אנחנו הקוראים מפרנסים אתכם אז אל תפגעו בפרנסה שלכם. פשוט תעשו מה שאתם טובים בו - לכתוב. אל תנסו לשנורר - זה תפקיד של מישהו אחר.
לולה ואן הורן , מרכז  |  15.06.09
15.
הצעת חוק דיקטטורית, שערורייתית ואנטי צרכנית
מנסים להחזיר לנו את הסוציאליזם. לא תודה. זה שוק חופשי. מי שטוב, ימכור ויצליח. מי שלא - הוא לא מוכשר מספיק. סטימצקי היא רשת של דינוזאורים שעבר זמנה. היא לא מצליחה להתמודד בשוק של המאה ה-21 ומנסה לרדות בנו באמצעות חקיקה אנטי דמוקרטית וצרכנית. זה לא ילך. כל ההערכה שלי לניצן הורביץ ירדה לאפס.
קלוזו  |  09.06.09
14.
12 אתה חושב שאתה חכם
כל הסופרים מקבלים עמלות.. אבל כמה אפשר לתת שאתה מוכר ספר ב - 15 ועלות הייצור כולל כל השלבים היא קרובה למחיר הזה 2. כל המול"ים יש להם פרסומות סמויות וגלויות שיתופי פעולה ועוד... זה פחות עובד.. כי שטח המדף הוא הכי חשוב!! ודבר שני הריווחיות הקטנה לא מאפשרת לך לפרסם.. תמכור 5000 אלף ספרים נגיד!! במזל!! והרווחתה 10000 וצריך לשלם לכל השרשרת משכורת מאיפה יהיה תקציב פרסום
09.06.09
13.
הנה כמה אלטרנטיבות
1. במקום לסגור מראש חוזים עם כל הסופרים, מדוע שלא יהיה הסכם רק על בסיס עמלות? הדבר יחסוך למו"ל ויאפשר סינון טוב יותר. מי שיהיה סופר טוב ירוויח ומי שלא, מוטב לו למצוא פרנסה אחרת. בתור עצמאי, אף אחד לא מבטיח לי שאמכור וקח גם הסופרים והאומנים. תהיו טובים תקבלו כסף. 2. מדוע שמו"ל לא ישתפו פעולה כמו בענף הטלוויזיה עם חברות מסחריות ויכניסו פרסומות סמויות או אפילו פרסומות גלויות בתוך הספרים? 3. במקום לקבע מחירים באופן גורף, לבנות סולם ומדרג שיפעל לפי פרמטרים שונים.
טיפה שכל  |  09.06.09
לכל התגובות