אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
4 הערות על סדרת הגמר ב-NBA צילום: רויטרס

4 הערות על סדרת הגמר ב-NBA

מה אומרים נתוני הרייטינג על הצופה האמריקאי? למה אורלנדו מג'יק לא תזכה באליפות? מה סימן ההיכר של קובי בראיינט? ומה הבעלים של אורלנדו צריך להבטיח לפלורידה?

09.06.2009, 12:58 | אסף רותם

1. לא קבוצה, סדרה

מעטים נתנו לאורלנדו סיכוי לפני הסדרה. הליין בהימורים היה נגדה, האוהדים המאוכזבים שרצו את לברון בגמר נגד קובי היו נגדה. אבל אנשים נמשכים לטלוויזיה, למרות התבוסה במשחק הראשון. הרשת המשדרת את הגמר, ABC, רשמה רייטינג של 8.5% למשחק הראשון - וזה נתון טוב יותר מאשר זה של שנה שעברה, שהפגיש גמר קלאסי בין הלייקרס לבוסטון סלטיקס. ואותם האנשים שביטלו את אורלנדו ואמרו ש"זו לא קבוצה", בחשאי נדבקו למסכי הטלוויזיה, כי גם במשחק השני, הרייטינג עמד על 8.2%. יש משהו בסדרה הזו שגורם לאנשים לרצות לראות אותה. וכעת השאלה האם תוכל הסדרה להתארך, ולהביא את הליגה לרייטינג דו ספרתי.
שחקני אורלנדו. לא ינצחו, צילום: MCT שחקני אורלנדו. לא ינצחו | צילום: MCT שחקני אורלנדו. לא ינצחו, צילום: MCT

2. לא פורמט, מזל

אורלנדו נמצאת כרגע בפיגור של שני משחקים, ממנו כמעט אי אפשר לחזור וזה בגלל שהמבנה של סדרת הגמר שונה מזה של שאר הסדרות. בסדרת הגמר, לקבוצה המארחת - הלייקרס - יש יתרון אדיר, שכן לאחר שני משחקי הבית הראשונים היא יוצאת לשחק שלושה ברציפות בביתה של יריבתה, אורלנדו. ולנצח שלושה משחקי בית ברציפות זו משימה כמעט בלתי אפשרית,  והמשמעות של זה היא שאם נחזור ללוס אנג'לס, זה עשוי להיות ביתרון 3-2 לליקרס, מה שייאלץ את אורלנדו לקחת שני משחקים בסטייפלס סנטר, אולמה הביתי של הלייקרס. זה לא הולך לקרות.

יש הטוענים כי המבנה של סדרת הגמר שונה מזה של שאר הסדרות כדי להבטיח סדרה ארוכה, מתוך מחשבה שקבוצות בדרך כלל מתחלקות בניצחונות בשני המשחקים הראשונים. ואם כך, הרי שחוסר היכולת לנצח שלושה בבית ישלח בוודאות את הסדרה חזרה למשחק שישי, ויבטיח סדרה ארוכה.

בפועל, בעשרים השנים האחרונות רק שתי סדרות הלכו לשבעה משחקים ועוד תשע הלכו לשישה משחקים. אלה לא אחוזים מרשימים במיוחד, אך טובים מאלה של הבייסבול, המשוחק בפורמט זהה, בו תשע סדרות הפכו לארוכות. בהוקי, שמשוחק לפי הפורמט של שני משחקי בית, שניים בחוץ, ואז משחק בודד בכל עיר, 10 סדרות הפכו לארוכות באותה תקופה.

במילים אחרות, אין זה הפורמט שמכתיב את אורך הסדרה, אלא דברים אחרים: האם הקבוצות דומות באיכויותיהן, האם הקבוצות מגיעות ברמת ריכוז ועייפות דומה, ומי מהן חמה יותר. במילים אחרות, גם זה תלוי באבינו שבשמיים ולא במודל העסקי.

3. לא יפה, מנהיג

ואם נוגעים במודל העסקי, הרי שחייבים לתבל אותו באיזה טאלנט עם פנים מוכרות, ובמקרה של ה-NBA זה כוכב הלייקרס קובי ברייאנט. ברייאנט נמצא בליגה כבר עשור, ואת רובו הוא מבלה תחת הסטטוס של סופרסטאר: קובי מקבל 19.5 מיליון דולר בשנה בשכר ועוד כ-16 מיליון בחסויות. בריאנט רחוק כעת שני ניצחונות בלבד מהגשמת חלומו הגדול - אליפות רביעית, ראשונה ללא שאקיל אוניל. ותוך שהוא צועד אל המטרה הזאת, הוא גם משלים את המהפך הגדול ביותר שהתרחש מערבית לתוכניתה של אורנה דץ: מפרחח אגואיסט, שפירק שושלת מנצחת בגלל האגו הילדותי שלו, לווינר מוכח. ואולי חשוב מכך, מאדם שהואשם באונס לאדם שלם, השמח בחלקו.

קובי בראיינט זועף. כמו הלשון של ג קובי בראיינט זועף. כמו הלשון של ג'ורדן | צילום: איי פי קובי בראיינט זועף. כמו הלשון של ג

טרנדי הוא לא יהיה לעולם, אבל מנהיג מוכח, זה כן.

בתוך כך, פיתח בריאנט הבעת פנים שהופכת לסימן ההיכר שלו, בדומה להוצאת הלשון הג'ורדנית או החיוך של מג'יק ג'ונסון. אלא שההבעה של בריאנט הוכתרה בשם "ההזעפה", והיא כל כך כעורה, שקשה להבין מי ירצה לסגל לעצמו סימן היכר שכזה. אבל אז מספרים עמיתיו לפרקט שכשהם רואים את המבט הזה הם מבינים שזה הרגע להעביר הילוך, ולרגע שוב מתחוורת ההבנה, שהוא אמנם לא סימפטי, אבל הוא מנהיג.

4. לא בונה, נהנה

הבעלים של אורלנדו, ריצ'רד דבוס, בוודאי שמח שקבוצתו הגיעה לגמר, אך היה שמח עוד יותר לשחזר את האירוע המרגש בעוד שנתיים, אז תחנוך הקבוצה אולם חדש שנבנה בהשקעה של 480 מיליון דולר, מה שיהפוך אותו לאחד האולמות היקרים בעולם.

לפי התוכנית המקורית, בה הציבור משלם והבעלים העשירים מקבל, המג'יק אמורים היו לתרום לסכום זה כ-80 מיליון דולר בלבד. 100 מיליון דולר הבטיחה העירייה, ושאר הסכום יגויס על ידי אגרות חוב והעלאות מסים על התיירות באזור.

אלא שאז הגיע המשבר, והזעם על כספי ציבור שמושקעים בפרויקטים מהם נהנים רק העשירים ביותר הניע את העיר לשנות את ההסכם.

כעת העיר היא הבעלים של האולם, ובעוד המג'יק יקבלו את כל התקבולים ממשחקיהם שלהם, העיר תקבל חלק מהסכום שמתקבל עבור זכויות השם, ועבור תאי צפייה שנמכרים לתאגידים. כמו כן תקבל העיר את התקבולים משאר האירועים. אלא שלא בזאת תם הסיפור, ותביעות משפטיות עומדות כנגד העברת סכום גדול כל כך מבלי שהוא תורם ישירות לתיירות, בהתאם לתוכנית העירונית, שכן אורלנדו היא ממלכת התיירות המצועצעת.

אורלנדו היא ביתם של הפארקים של דיסני במזרח ארה"ב, וראתה נפילה של 15% בתפוסת המלונות בחודשים ינואר-אפריל לעומת שנה שעברה. והריצה המפתיעה של המג'יק מגבירה את התיירות בעיר, וכך נראה כעת שניתן להגיע להסכם בין העיר לבין דבוס לבין התובעים, ולפיו הקבוצה תגיע כל שנה לגמר, והמלונאים ישתקו וישלמו את תוספת המס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות