אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות חשיפת כלכליסט: משפחה אחת, שבעה יזמים ושלוש חברות של מסחר בנגזרים אוראל כהן

בעקבות חשיפת כלכליסט: משפחה אחת, שבעה יזמים ושלוש חברות של מסחר בנגזרים

בעלי מניותיה של פיינל מעורבים בשתי חברות נוספות העוסקות בפיתוח אלגוריתמים למסחר בנגזרים: סטוק טק וקוואנטיס

10.06.2009, 09:17 | שי אספריל

חברת פיינל, שנחשפה אתמול לראשונה ב"כלכליסט", היא ללא ספק מכרה זהב עבור בעלי מניותיה.

החברה מהרצליה, אשר פיתחה אלגוריתם סודי שמסוגל לתמחר נגזרים פיננסיים וכתוצאה מכך רושמת מדי שנה רווחים שנתיים, שלפי הערכות כוללים מספרים בני תשע ספרות (בדולרים), נכנסת לרשימת 20 החברות הרווחיות בישראל, וזאת בהנחה שמרנית כי רווחיה מסתכמים ב־100 מיליון דולר לשנה בלבד.

למרות הרווחים האדירים, מבדיקת "כלכליסט" עולה כי חלק מהחבורה הקטנה, שקוצרת מדי שנה דיבידנדים עצומים ממכונת הכסף שנפלה לידיהם, לא קופאים על שמריהם, ומעורבים היום בחברות נוספות בסקטור העלום הנקרא "פיתוח אלגוריתמים למסחר בנגזרים". כך, למשל, חברת סטוק טק (Stock Tech), אשר פועלת בתחום דומה לזה של פיינל (שבשונה מפיינל, חלק משמעותי מפעילותה נעשה בשוק הישראלי), ממחישה כי חוש היוזמה, וכנראה שגם היכולת המתמטית, עוברים במשפחה.

החברה, אשר נוסדה על ידי גל קלקשטיין, מושכת אליה את מרבית בעלי המניות הגדולים של פיינל, בהם בני משפחה. אל היזם החדש, אשר הקים את סטוק טק ב־2007 (שש שנים לאחר הקמת פיינל), הצטרפו בני המשפחה, בהם ניר קלקשטיין (אחיו), אריה קלקשטיין (אביהם של שני היזמים) ורמי ליפמן, גיסם של הקלקשטיינים.

נוסף על כך, באו שמות מוכרים אשר ניתן למצוא גם ברשימת בעלי המניות של פיינל. נועם שטרן־פרי הוא אחד מבעלי המניות הנוספים שהשקיעו בסטוק טק. גם ד"ר יואב בן דרור, המשמש כדירקטור בפיינל, ומוזכר על ידי מקורבים כדמות דומיננטית בחברה, מוזכר כבעל מניות בסטוק טק. בעל מניות נוסף הקשור לחברות הוא אדי שפירא, דירקטור בפיינל ואחד ממקימיה. אל החבורה הזו הצטרף עומר גלעין, אשר מוכר לציבור בשל מעורבותו בחברת הייעוץ פיוניר.

אולם משרדי סטוק טק אינם מקום המפגש הנוסף היחיד של החבורה. גם בקוואנטיס, מייסודו של צחי מלמד, עשויים בעלי המניות להיתקל זה בזה.

קוואנטיס פועלת אף היא בשדה של מסחר באופציות, ועם בעלי מניותיה נמנים יואב בן דרור, רמי ליפמן, אדי שפירא ועומר גלעין. ולצדם של אלה נמצאים גם האלוף במיל' גיורא רום ובריאן קופר, מי שייסד יחד עם בארי שקד את חברת התוכנה ריטליקס. נוסף על כך משקיעה משפחת קלקשטיין בחברת המכשור הרפואי BSP.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות