אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טכנולוגי על הבוקר: הנרקסיזם בפייסבוק עולה שלב צילום: גלעד קוולרצ'יק, shutterstock

טכנולוגי על הבוקר: הנרקסיזם בפייסבוק עולה שלב

פייסבוק תאפשר למשתמשים לתקוע את שמם בשורת הכתובות, האקרים השמידו 100 אלף אתרים - ומנכ"ל החברה האחראית התאבד, פליקר מצנזר את מתנגדי אובמה, וגוגל פותחת חזית חדשה מול מיקרוסופט

10.06.2009, 10:22 | יוסי גורביץ

הבל השם, שקר ה-URL

החדשות החמות בגזרת פייסבוק הן שהרשת החברתית המצליחה ביותר בהיסטוריה של הגלקסיה עומדת בקרוב – תרועת חצוצרות, תיפוף צבאי ממושך – לאפשר למשתמשים שלה להיות עוד יותר ראוותניים: החל משבת, היא תאפשר להם לקבל מה שמכונה באנגלית vanity url, "כתובת ראווה".

היינו, לכלל שירותי הנרקיסיזם שמציעה פייסבוק, תתווסף מעכשיו כתובת דף אישית. לא עוד מספרים שרירותיים: המשתמש יוכל מעתה לשלוח בגאווה קישור שמכיל את שמו.
לכל משתמש יש שם. מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק, צילום: בלומברג לכל משתמש יש שם. מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק | צילום: בלומברג לכל משתמש יש שם. מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק, צילום: בלומברג

בהנחה שהוא יזדרז, כמובן. ביום שבת, אנו צפויים לחזות בהתגוששויות על שמות. כמה שמות פרטיים כבר נתפסו – סליחה לכל האנשים שנקראים על שם השליח מארקוס, או עלשמו של מארקוס אנטוניוס, אבל גם למארק צוקרברג יש צרכים – ומיליוני האנשים שהוריהם חסרי הדמיון קראו להם ג'ון סמית' הולכים לקרב של ממש. אני מניח ש-JohnSmith234523 לא יספק את רובם.

החורטים את שמם על דפי פייסבוק מתבקשים לשקול בזהירות את השם שבחרו לעצמם: לא ניתן יהיה להחליף אותו אחר כך. זו אמצעי זהירות של פייסבוק כנגד אוכלי נבלות שינסו לרשום לעצמם את דף הפייסבוק של מפורסתמים למיניהם. הבחירה דווקא ביום שבת היא, כמובן, אנטישמיות מובהקת שמעמידה את משתמשי פייסבוק שהם גם יהודים שומרי שבת בעמדת נחיתות קשה.

דם על המקלדת

פושעי מחשבים – שם החיבה שלהם הוא "האקרים" – הצליחו ביום ראשון להשמיד 100,000 אתרים, לאחר התקפה על ספקית רשת בריטית גדולה, Vaserv.com. כמחצית האתרים שאוחסנו על שרתי וואסרב עלו בעשן, ולא היה להם גיבוי. את הנזק ברכוש קשה לשער, אבל זה רכוש: אפשר יהיה, במאמץ והשקעה, לבנות את הכל מחדש. חיי אנוש, מצד שני, זה סיפור אחר לגמרי.

הוונדלים ניצלו פרצה באפליקציית הווירטואליזציה HyperVM של חברת LXLab, שלא היתה מוכרת עד לרגע ההתקפה. מנהל LXLab, ק.ט. ליגש, התאבד שלשום (ב'), כיום לאחר ההתקפה על וואסרב. הוא תלה את עצמו בדירתו בבנגלור. בן 32 היה במותו. היו לו צרות אחרות בחיים – אמו ואחותו התאבדו לפני שנים, ולפני כחודש הוא הפסיד חוזה גדול – אבל הסמיכות בין האירועים מעוררת תהיות.

באיזה מרתף, ככל הנראה במה שהיה פעם חלק מברית המועצות, יושב עכשיו איזה מתבגר מחוצ'קן מול המסך ומצחקק. את הצחוק הזה צריך להפסיק. אפשר להתחיל בהפסקת ההאדרה של פושעי מחשבים. התחלה טובה תהיה לחזור ולהגדיר אותם כמחבלים – במובן המקורי של המילה - ולא כמורדים רומנטיים נגד משהו לא ברור.

פחד ותיעוב בפליקר

פליקר היא קהילת צילום ססגונית ושמחה, כמעט תמיד נטולת שערוריות, שמעודדת בעיקר יצירתיות. מסתמן שזה עומד להשתנות בקרוב.

למשתמש פליקר שפרד ג'ונסון יש דעות פוליטיות. קורה. הוא החליט להביע אותן. גם זה קורה, ובחלק קטן של העולם זה אפילו מותר. בפליקר זה ודאי מותר. ג'ונסון נתקל בתמונות הרשמית של ממשל אובמה, והן העלו בו מורת רוח – שקשורה לצילום.

הממשל נקט לאחרונה עמדה שנויה במחלוקת (קרי, "שגויה עד למאוד"). זוכרים את אבו גאריב? החור ההוא בעיראק, שהתפרסם ב-2004 כשיצאו תמונות מזעזעות של התעללות בעצירים שם? הבחור עם הידיים הפרוסות שעומדים לחשמל אותו? הבהמה ליזי אינגלנד מובילה עציר עירום ברצועה, כמו כלב? החור הזה. אז זהו, מסתבר שהתמונות שפורסמו ב-2004 הן רק קצה הקרחון, ויש הרבה תמונות שלא פורסמו, חלקן מזעזעות עוד יותר. השמועות טוענות שהן מתעדות אונס. ממשל אובמה החליט שיש לו מספיק צרות עם העולם המוסלמי, ושהוא לא צריך ששערוריה מ-2004 תזקוף שוב את ראשה המכוער – והודיע על תמיכה בהצעת חוק שתגנוז את התמונות הללו לזמן ארוך.

ג'ונסון לא אהב את ההחלטה הזו. הוא הגיב על כעשר תמונות של אובמה מנאומו האחרון בקהיר, וציין את אי הסכמתו, תוך שהוא מקשר לתמונות אבו גאריב שהעלה משתמש אחר – מדיניות מותרת. (זהירות – תמונות קשות. אני לא צוחק).

ההערות שלו נמחקו. עצבני, הלך ג'ונסון ופירסם אותן שוב. כתוצאה מכך, לטענתו, הן נמחקו שוב – יחד עם כל החשבון שלו, שהכיל 1,200 תמונות. יאהו, הבעלים של פליקר, הודיעה שג'ונסון עבר על ההנחיות של פליקר בכך שהעלה תמונות מטרידות ולא סימן אותן ככאלה. אם יאהו תעמוד בהחלטה, גל של זעם צפוי לעבור על פליקר. יהיה מעניין.

גוגל תוקפת את אאוטלוק

כחלק ממאמציה להשתלט על העולם (רשמית, היא מכנה זאת "אינדוקס כל הידע האנושי"), פתחה גוגל אתמול (ג') חזית נוספת מול מיקרוסופט.

היא הודיעה שמעתה, יוכלו לקוחות מיקרוסופט המשתמשים באאוטלוק – קרי, חלק ניכר מעולם העסקים – למצוא תחליף זול במיוחד אצל גוגל. היא מציעה סינכרוניזציה של הדואר, לוח השנה ואנשי הקשר בין ג'ימייל ואאוטלוק. מי שירצה להמשיך להשתמש באאוטלוק, יוכל לעשות זאת – תוך שימוש באפליקציות של גוגל.

הבעיטה האמיתית היא שגוגל מתיימרת למכור את חבילת התוכנה הזו בפחות מחצי המחיר שבו מתמחרת מיקרוסופט את אקסציינג', תוכנות השרת שמפעילות את אאוטלוק. לא ברור כמה חברות יסכימו לבצע את המעבר הזה, למרות המחיר הנוח – הן שמרניות מאד בתחום הזה; אבל ברור שכשבוע אחרי שמיקרוסופט פלשה לטריטוריה של גוגל עם בינג, גוגל משיבה במכה משלה, עמוק בתוך השטח של מיקרוסופט.

איפה ג'ובס?

אפל הציגה שלשום (ב') כל מיני דברים, ביניהם אייפון שמכיל מצפן. בניגוד לשורה של שמועות, המנכ"ל הנעלם שלה, סטיב ג'ובס, לא נכח בכנס.

ג'ובס נכח בכנס באדיקות בשנים האחרונות, אבל בינואר יצא לחופשת מחלה שאמורה להסתיים בתוך שלושה שבועות. הקו הרשמי של אפל הוא שג'ובס יחזור בסוף יוני. אבל היעדרותו מהכנס המרכזי שלה, שלשום, עוררה דאגה. יש קשר הדוק בין מצב בריאותו של ג'ובס ובין מצב בריאותה של מניית אפל – מה שמעיד על מצב לא בריא באפל בכלל. השקרים של אפל בנושא כבר גררו חקירה של הרשות לניירות ערך בארה"ב.

העובדה שג'ובס לא התייצב שלשום מול המצלמות גררה גל של שמועות. היו אנליסטים שהחליטו שהוא כבר לא יחזור, ומי שהילל אותו על כך שיצר "תרבות של העברת שלטון" באפל. אחרים תוהים מתי ישוב, אם בכלל, והאנליסט צ'רלי וולף אמר שיכול להיות שהוא יחזור לעבודה בחשאי, ושלא יראה את פרצופו במשך שנה.

כך או כך, סימן חיובי להתבגרותה של אפל הוא שהמניה שלה לא התרסקה עם היעדרותו של ג'ובס. אם לחופשה הכפויה היה הישג אחד, הרי הוא ניתוק הקשר הגורדי בין אפל וג'ובס. הוא נעדר, והחברה ממשיכה. זה טוב, ודאי בהתחשב באלטרנטיבה.

קצרצרים

 

ואם כבר בינג, אז מנתוני קומסקור עולה שבשביל שבוע אחד, הוא גורף הצלחה לא רעה: מיקרוסופט העלתה בתוך שבוע את הנתח שלה מעוגת החיפוש בארה"ב בשני אחוזים, מ-9.1% ל-11.1%. עכשיו נראה אם זה גם יחזיק.

הדפדפנים הסלולריים ממשיכים לכבוש לעצמם נתח שוק, כשההתמחות שלהם היא במידע מקומי – כמו, למשל, איפה המסעדה הסינית הקרובה למקום שבו אתה שורץ כעת. במהלך השנה האחרונה השימוש בהם למטרה זו עלה ב-34%, אם כי ההצלחה האמיתית היא של אפליקציות שעושות דברים דומים: השימוש בהן עלה ב-83%.

אם תראו הלילה פיצוץ קל מכיוון הירח, אין סיבה להכנס לחרדה: זה פשוט לוויין יפני, קאוגיה, שחג סביב הלוויין הגדול יותר, וכעת מסיים את תפקידו ההיסטורי בהתרסקות על הגוף שתיעד. היפנים האלה.

כולם יודעים על Area 51, המקום שבו מחזיקה ממשלת ארצות הברית את, אה, ארון הברית ושורה של חייזרים מנותחים. לכבודו של היכל הקונספירציות הזה, הנה 51 אתרים שאי אפשר לראות במפות גוגל.

ואם בא לכם להתחיל מלחמת עולם בין גיקים, הנה עשרה משפטים שיציתו את התבערה.  

· "טכנולוגי על הבוקר" בכל בוקר בתיבת המייל שלכם. להרשמה לניוזלטר לחצו כאן (ובחרו בתיבה הרביעית)

· לטורים הקודמים של "טכנולוגי על הבוקר" - dailytech.calcalist.co.il.

· ל-RSS "טכנולוגי על הבוקר" 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
ליוסי (5)
אני ממש לא מסכים. רוב האנשים שאני מכיר ועונים להגדרה של האקר הם אנשים שוחרי שלום, שמכבדים את רכושם וחייהם של אחרים גם כשזה נוגע לרשת. הם פשוט משחקים עם טכנולוגיה. כל מי ששמעת אומר "הצלחתי לגרום ל X לפעול בצורה Y" הוא ככל הנראה האקר (או מתיימר להיות). אלו מביניהם שמיישמים את הגישה הזאת על פריצת מנגנוני אבטחה הם קבוצה קטנה (ו'סקסית' בלשון המדיה).
אמיר ארד , תל אביב  |  10.06.09
לכל התגובות