אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות המשבר: היצוא הביטחוני של ישראל ישמור על יציבות ב-2009 צילום: יריב כץ

למרות המשבר: היצוא הביטחוני של ישראל ישמור על יציבות ב-2009

לפי גורמים במשרד הביטחון צפוי היצוא להסתכם השנה ב-6.1 מיליארד דולר, בדומה ל-2008

11.06.2009, 09:01 | נעמה סיקולר

היצוא הביטחוני של ישראל ב־2009 עתיד לשמור על יציבות, כך העריכו אתמול גורמים במשרד הביטחון לקראת הסלון האווירי שיתקיים בשבוע הבא בפריז. לפי נתוני משרד הביטחון, השנה כבר יצאו לדרך עסקאות ביטחוניות ב־3 מיליארד דולר ועסקאות בסכום דומה ממתינות לאישור המשרד. לפי הנתונים הללו, עתיד היצוא הביטחוני של ישראל להשתוות לזה של 2008 - 6.1 מיליארד דולר (7 מיליארד דולר, אם כוללים מכירות בתחום ההגנה על גבולות).

 , צילום: יריב כץ צילום: יריב כץ  , צילום: יריב כץ

אם אכן יתממשו התחזיות, יהיה הייצוא הביטחוני אפיק היצוא הכמעט יחידי של מדינת ישראל שלא נפגע מהמשבר הכלכלי. יצוין שמדובר רק במכירות של מוצרים צבאיים מתוצרת ישראל ולא במכירות של מוצרים אזרחיים שמוכרות חברות תעשייה ביטחוניות ישראליות, למשל פעילותה של התעשייה האווירית בענף התעופה, שנפגע קשות מהמשבר הכלכלי.

לדברי גורמים במשרד הביטחון, השפעות המשבר על היצוא הביטחוני ניכרות באופן שבו נעשות עסקאות, במשך הזמן שבמהלכו הן נרקמות, במשא ומתן האגרסיבי שמלווה אותן ובפרק הזמן הארוך יותר שלוקח להשלימן.

השוק האמריקאי מוסיף להיות שוק מרכזי ליצוא ולפי הערכות, כשליש מהיצוא הביטחוני של ישראל מיועד לארה"ב. במשרד הביטחון העריכו שמדובר בשוק שישמור על כוחו גם לאחר היציאה מעיראק. במכון היצוא לעומת זאת העריכו שהשינוי הצפוי בתקציב הביטחון האמריקאי עלול להזיק ליצוא הישראלי, לפחות בטווח הבינוני.

עוד שוק מרכזי של היצוא הביטחוני הוא הודו, שישראל היא ספקית הנשק הגדולה שלה וחתמה איתה על עסקאות בסכום של יותר מ־3 מיליארד דולר בשנה האחרונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות