אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב יוצאת למלחמה נגד הסיגריות צילום: shutterstock

ארה"ב יוצאת למלחמה נגד הסיגריות

חוק חדש שעבר בסנאט יאפשר ל-FDA לפקח על ייצור ושיווק הסיגריות. המטרה: צמצום כמות הניקוטין בסיגריות, והגבלת הפרסום לבני נוער

11.06.2009, 23:20 | סוכנויות הידיעות

חוק חדש שהתקבל (יום ה') בסנאט האמריקני יאפשר לרשויות בארה"ב להרחיב את מלחמתן בסכנות העישון. החוק מאפשר לרשויות להפחית את כמויות הניקוטין בסיגריות, לקצץ את כמות הפרסומות המותרות לעישון ולאסור על שיווק מוצרי טבק לצעירים.

תומכי החוק מצביעים על כך ש-400,000 מקרי מוות נגרמים מדי שנה כתוצאה מנזקי העישון. 100 מיליארד דולר מושקעים בטיפולים רפואיים בנזקים אלו מדי שנה. כעת, החקיקה תאפשר ל-FDA האמריקני להטיל מגבלות מרחיקות לכת על ייצור הסיגריות ושיווקן.

"זהו הצעד המשמעותי ביותר שנקט הסנאט במטרה להפחית את השימוש בטבק עד היום", אמר מת'יו מאיירס, אחד ממובילי המאבק לחקיקת החוק. תומכי החוק נאבקו במשך עשור בניסיון לקדמו. בשנת 2000 הצביע בית המשפט העליון ברוב של 5 מול 4 נגד מתן סמכויות פיקוח על העישון ל-FDA וממשל בוש סיכל בשנות שלטונו כל שינוי אפשרי בחקיקה.

ההצבעה התקבלה בסנאט ברוב גדול של 79 מול 17. החוק יחזור כעת לבית הנבחרים, וגם שם הוא צפוי להיות מאושר. משם הדרך קצרה לשולחנו של הנשיא ברק אובמה, שכבר הודיע על תמיכתו.

ל-FDA ניתנת כעת סמכות לפקח על תוכנן של הסיגריות ולהורות על שינוי במרכיבים שלהן. בין השאר, היא תוכל לצמצם את כמות הניקוטין. כמו כן היא תוכל לאסור על הוספת מרכיבי טעם שנועדו למשוך משתמשים צעירים, ולהגביל פרסום המכוון לבני נוער. חוקי המכירות לנוער יוחמרו וכך גם האזהרות על הקופסאות עצמן. חברות הטבק יידרשו לקבל אישור למוצרים חדשים וייאסר עליהן להשתמש במילים כמו "לייט" כדי לרמוז על סכנה מופחתת. עלות הפיקוח תוטל על חברות הטבק עצמן.

"החוק הזה יגן על אמריקה ועל ילדינו", אמר הסנטור דיק דרבין, "בכל יום 3,400 ילדים מדליקים סיגריה ראשונה". ההערכות הן שהחוק יפחית ב-11% את כמות המעשנים בקב בני הנוער בעשור הקרוב. כיום יש בארה"ב כ-40 מיליון מעשנים. באופן מפתיע, פיליפ מוריס, חברת הטבק הגדולה בארה"ב, הביעה תמיכה בחוק. לעומת זאת, חברות אחרות התנגדו לחוק וטענו כי הוא רק יסייע לפיליפ מוריס לשמור על נתח השוק שלה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות