אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מספר המפוטרים בתעשייה ברבעון הראשון - הגדול ביותר זה 20 שנה צילום: אוראל כהן

מספר המפוטרים בתעשייה ברבעון הראשון - הגדול ביותר זה 20 שנה

זאת בהשוואה לכל רבעון אחר באותה תקופה. מנתוני התאחדות התעשיינים עולה כי 8,700 עובדים פוטרו ברבעון. עוד עולה כי תפוקת התעשייה ירדה ב-3.5% ושעות העבודה פחתו ב-2.9%

16.06.2009, 09:34 | כתב כלכליסט

מעמיק המשבר בתעשייה: בשלושת החודשים הראשונים של השנה פוטרו כ-8,700 עובדים מהתעשייה (ירידה של 2.4% במצבת העובדים) - הירידה הרבעונית החדה ביותר במצבת העובדים בתעשייה זה 20 שנה. כך עולה מבדיקה שערכה התאחדות התעשיינים.

מניתוח לפי קבוצות מתברר כי 36% מהמפוטרים בתעשייה בשלושת החודשים של השנה היו  מקבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-מסורתית (כרייה וחציבה, מינרלים אל-מתכתיים, גומי ופלסטיק, מתכת בסיסית, מוצרי מתכת ותכשיטים). שם פוטרו כ-3,100 עובדים - ירידה חדה של 3.4% במצבת עובדי הקבוצה. לפי התאחדות התעשיינים, פיטורים בקצב כה מהיר, בתקופה כה קצרה של רבעון, טרם נרשמו בקבוצת ענפים אלו.

בענפי הטכנולוגיה העילית נרשמה ירידה של 2.2% במצבת העובדים (פיטורים של כ-2,170 איש) - ירידה רבעונית כה חדה לא נרשמה מאז הרבע האחרון של 2001.

בקבוצת ענפי הטכנולוגיה המסורתית נרשמה ירידה של 1.7% במצבת העובדים (פיטורים של כ- 2,060 עובדים), כמותה לא נרשמה זה כ-7 שנים. בקבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-עילית (כימיה, מכונות וציוד, מנועים חשמליים) חודשו הפיטורים, ונרשמה ירידה של 2.7% במצבת העובדים. מדובר בפיטורים של כ-1,370 איש.

לפי הנתונים, פוטרו בין השאר בתקופה זו 1,718 עובדים מענף המתכת והחשמל; 1,006 עובדים פוטרו מענף הגומי והפלסטיק; 992 פוטרו מענף רכיבים אלקטרוניים; 943 פוטרו מענף הטקסטיל וההלבשה ו-508 פוטרו מענף ציוד תקשורת אלקטרוני.

ירידה חדה בתפוקה

עוד עולה כי ברבעון הראשון העמיקה באופן דרמטי הנסיגה בתפוקת התעשייה. מדובר בירידה של 3.5% בייצור התעשייתי, זאת בהשוואה לרבעון הקודם.

מניתוח לפי קבוצות ענפים עולה כי חלה נסיגה בתפוקה בכל קבוצות ענפי התעשייה, שנגזרה בחלקה הגדול (42% ממנה) מקבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-מסורתית. מדובר בירידה ריאלית מהירה של 6.2% בתפוקה בענפי הטכנולוגיה המעורבת-מסורתית. 

בקבוצת ענפי הטכנולוגיה המעורבת-עילית (ענפי כימיקלים וזיקוק נפט, מכונות וציוד, מנועים וציוד חשמלי) חלה נסיגה ריאלית חדה ביותר, של 8.1% בתפוקה ברבע הראשון של השנה, כמותה לא נרשמה זה כ-14 שנה. 

בדומה, העמיקה הנסיגה בתפוקה גם בקבוצת ענפי הטכנולוגיה המסורתית - נסיגה ריאלית של 2.6% בייצור התעשייתי. מדובר בענפי המזון, משקאות וטבק, טקסטיל והלבשה, עור והנעלה, נייר ומוצריו, דפוס והוצאה לאור, עץ ורהיטים. במקביל, חודשה הנסיגה בתפוקה בקבוצת ענפי הטכנולוגיה העילית, מדובר בירידה של 1.2% שנרשמה בתפוקת הקבוצה.

בהתאחדות התעשיינים מוסיפים כי ברבעון הראשון נרשמה ירידה של 0.6% בפריון העבודה בתעשייה. ירידה זו נגזרה מכך שקצב ירידת שעות העבודה בתעשייה (2.9%-) לא הדביק את קצב נסיגת התפוקה התעשייתית בתקופה הנסקרת (3.5%-). 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות