אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תעלת סואץ: התאוששות בתנועת מכליות הגז הטבעי צילום: בלומברג

תעלת סואץ: התאוששות בתנועת מכליות הגז הטבעי

במהלך חודש מאי חלה עלייה בתנועת המכולות, לאחר שברבעון הראשון של השנה חלה ירידה של 13% בתנועה

16.06.2009, 23:53 | דורון פסקין
רשויות תעלת סואץ מדווחות על עלייה בתנועת המכולות המובילות גז טבעי במהלך חודש מאי. התאוששות זו מגיעה אחרי שברבעון הראשון של שנת 2009 דווח על ירידה של כ-13% בתנועת המכולות נושאות גז טבעי בתעלה.

לפי מקורות מצריים, מה שהביא לעלייה הגדולה היא כניסתן לשירות של מכליות גז טבעי ענקיות של קטאר, אחת מיצואניות הגז הטבעי הגדולות בעולם. כך למשל מכלית הגז הענקית "מוזה" עברה במהלך חודש מאי לראשונה בתעלת סואץ כשהיא מובילה 256 אלף טון של גז טבעי שמיועדים לתחנת כוח באנגליה.

רשויות התעלה צופות כי בזכות קטאר תעלה תנועת הגז הטבעי במהלך הרבעון השני של השנה הנוכחית. יש לזכור כי נסיכות במפרץ חתמה הסכם ארוך טווח עם אנגליה לאספקת 16 מיליון טון גז טבעי נוזלי בשנה. כ-50% מכמות זאת צפויה לעבור דרך תעלת סואץ.

יצוין כי במהלך הרבעון הראשון של 2009 עברו בתעלה 95 מכליות גז טבעי, לעומת 122 מכליות בתקופה המקבילה בשנת 2008. בתקופה זו הובלו בתעלה 9.41 מיליון טון גז טבעי, לעומת 10.8 מיליון טון במהלך הרבעון הראשון של 2008.

מקורות ברשות תעלת סואץ הסבירו כי הירידה ברבעון הראשון נובעת משינוי יעדי הייצוא של הגז הטבעי ממצרים ומלוב. מאז תחילת השנה חל גידול בייצוא לשווקים באירופה על חשבון המזרח הרחוק.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפופרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות