אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דנהר אומרת לא לייצור בסין צילום: דן פורגס

דנהר אומרת לא לייצור בסין

יצרנית המכשור הרפואי מאמינה במכירת מוצר איכותי המותאם לכל לקוח. המשבר אמנם פגע במכירות, אך פעולות ההחייאה המהירות יחזירו אותה לרווחיות כבר ב־2010

18.06.2009, 07:33 | בעז תמיר ואורלי נדיבי

לדנהר (DHR), שלא כמו חברות אחרות בעולם, אין היום שום כוונה להעביר את מפעלי הייצור שלה למדינות המתפתחות. דנהר, המוכרת את תוצרתה בסין ובדרום־מזרח אסיה, אבל גם במקומות אחרים, מתמחה בייצור איכותי (בצורת סדרות מצומצמות) של מכשור רפואת שיניים ומכשירי מדידה ובקרת איכות לתעשייה, לאנליזה כימית ולטיפול במים. שאיפתה לייצר מוצרים באיכות גבוהה מונעת ממנה להסתמך על היצרנים הסינים בכל הנוגע לרכישת מוצרים סטנדרטיים במחיר תחרותי אטרקטיבי.

דגש על איכות המוצר והשירות ללקוח

הצלחתה של דנהר נובעת מהסתמכותה על 50,300 עובדים מקצועיים ומשכילים ברובם. מפעלי החברה אינם בנויים כאולמות ייצור ענקיים שבהם ערוכים קווי ייצור המוניים. מאות מפעלי החברה ערוכים כסדנאות מומחים המשולבות בתרבות ניהולית משותפת. נאמנה למתודולוגיית ה"לין" (Lean Management), החברה חותרת להתמודד על איכות המוצר והשירות. היא מייצרת סדרות מצומצמות של מוצרים בעלי ערך מוסף גבוה הנמכרים בהתאם לדרישותיו הייחודיות של המשתמש, במחירי "בית מרקחת" יקרים.

דנהר מוכיחה כי צמיחתם של מפעלי התעשייה בסין ובהודו ובשתי מדינות ה־BRIC הנוספות (ברזיל ורוסיה) לא חייבת לבוא על חשבונם של חברות ועובדים מהמדינות המפותחות. לעובדים מקצועיים ומיומנים במדינות המפותחות יש כר נרחב לפעילות במפעלי תעשייה מתקדמים המשלמים שכר גבוה. חינוך, השכלה, ניסיון מקצועי וקרבה ללקוח ולמשתמשים הסופיים משמשים בסיסים חיוניים לשמירת התעשייה במדינה מפותחת ולמניעת העברתה לזירת הייצור ההמוני.

מכירות החברה לשנת 2008 הסתכמו ב־12.7 מיליארד דולר. מכירות של סדרות ייצור קטנות במרווחי מחיר גבוהים - כמקובל בכל הנוגע למכשירים מקצועיים איכותיים בקשת רחבה של לקוחות ממגזרים שונים - יוצרות לחברה מערך של מייצבי תנועה עבור דרכים ותקופות סוערות.

שלא כמו תעשיית הייצור ההמוני, דנהר מייצאת את תוצרתה למדינות המפותחות המפעילות עובדים מקצועיים בשכר עבודה גבוה. מכירות החברה מתמקדות בארצות הברית, באירופה ובאסיה. בשנת 2008 היוו מכירותיה של דנהר בארצות הברית 47%, באירופה 31%, באסיה 14% ובשאר המדינות בעולם 8%.

המנכ"ל דנהר לארי קאלפ מעריך כי גם בתקופה של מיתון והאטה כלכלית עולמית יישמר קצב דו־ספרתי של צמיחת החברה, כפי שהוכח לאורך השנים. הטלטלה שעוברת על השוק העולמי פותחת בפני דנהר אפשרויות לשיפור ולהרחבת רשת המומחים המקצועיים. הדירקטוריון העמיד סכום של 6.5 מיליארד דולר לרכישת חברות מתאימות להשתלבות ברשת הגלובלית המקצועית של דנהר.

למרות המשבר: ציפיות לעלייה ברווח למניה

כך, במקום להאט את קצב הפעילות, הנהלת החברה משלבת תוכנית שיפור והתייעלות עם הקפדה על שמירת מומנטום אגרסיבי של התרחבות. במהלך שנת 2008 רכשה החברה 17 חברות בסכום של 423 מיליון דולר, בשנת 2007 נרכשו 12 חברות בסכום של 3.6 מיליארד דולר, ובשנת 2006 נרכשו 11 חברות במחיר של 2.7 מיליארד דולר.

המיתון הכלכלי העולמי בכלל, והצמצום המשמעותי בפעילות התעשייתית באירופה ובארה"ב בפרט, האטו את קצב מכירות החברה. ברבעון הראשון של 2009, שהסתיים בתחילת אפריל, ירדו מכירות החברה ב־13% ל־2.63 מיליארד דולר - פחות מהערכת האנליסטים שעמדה על 2.68 מיליארד דולר. הרווח הנקי לרבעון הוא 237.7 מיליון דולר, או 0.72 דולר למניה - ירידה של 13% לעומת הרבעון המקביל, שעמד על רווח של 276.5 מיליון דולר, או 0.83 דולר למניה.

כדי להסתגל לתנאי השוק המשתנים במהירות הורידה החברה את תחזית הרווח השנתית ל־3.7–3.3 דולרים למניה, הורדה של 0.40 דולר למניה מהתחזית הקודמת.

הנהלת החברה, הנהנית מגמישות ארגונית גבוהה, פועלת במהירות. צמצום עובדים בארגון עתיר אנשי מקצוע הפועל על פי מתודולוגיית ה"לין" מתמקד בהשטחת הארגון: כוח העבודה המקצועי נשמר בקפדנות ומתרחב על ידי הסרת שכבות ניהול הביניים והאדמיניסטרציה.

ההנהלה הודיעה כי הירידה הצפויה ברמת הרווחיות מתוכננת בשל הוצאות חד־פעמיות הנובעות מקיצוצים צפויים של קבוצת 2,300 אנשי מינהל ואדמיניסטרציה, וסגירת 16 מפעלים שאינם עומדים בסטנדרט האיכות הנדרש לקבוצה. בניית תהליכי ייצור על בסיס איכות כוללת וחתירה לייצור חסר פגמים התואם במדויק את צורכי הלקוחות במרפאות השיניים, במעבדות או בחדרי הפיתוח והייצור המתוחכמים היא שתגרום לעלייה ברווחיות דנהר כבר ב־2010.

צוות Worldview.biz צופה שהרווח למניית דנהר יגדל ל־3.75 דולרים, ולכן מחיר היעד המומלץ להערכתנו למנייה עומד על 70 דולר.

ד"ר בעז תמיר ואורלי נדיבי חוקרים בקבוצת המחקר www.worldview.biz המתמחה במחקר תומך החלטה להשקעות בזירה הבינלאומית, ומשמשים יועצים לקרן הנאמנות הראל מניות ערך חו"ל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות