אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תכלית בית השקעות: מדדי התל בונד עשויים להגיע בקרוב לשיאים חדשים צילום: shutterstock

תכלית בית השקעות: מדדי התל בונד עשויים להגיע בקרוב לשיאים חדשים

לדברי האנליסט הראשי אורי כהן, בסקירה מיוחדת ל"כלכליסט", מסען צפונה של התשואות על האג"ח הממשלתיות צפוי לגרור גם את הביקושים לאג"ח הקונצרניות

19.06.2009, 12:46 | כתב כלכליסט

שוק האג"ח הישראלי סיים שבוע מסחר סוער בעליות שערים נאות. בסוף השבוע האחרון חלה "רעידת אדמה" בשוק האג"ח הממשלתי האמריקאי, כאשר סין ורוסיה הזהירו, כי יצמצמו את חשיפתן לאג"ח הממשלתיות של ארה"ב וירכשו במקומן אג"ח, אותן תנפיק קרן המטבע הבינלאומית. עד מהרה הביעו גם הודו וערב הסעודית עניין בסוגיה זו והתשואה על האג"ח הממשלתיות ל-10 שנים חצתה, לראשונה מאז אוקטובר 2008, את הרף הפסיכולוגי של 4%.

הצהרתו של שר האוצר היפני, אשר התייצב לצידה של ארה"ב והביע את בטחונו המוחלט באיגרותיה וכלכלתה, הביאה לרגיעה זמנית בגזרה זו והתשואות על אגרות החוב ל-10 שנים ירדו בחדות לכ-3.65%.

מרחק נגיעה מרמת השיא

שוק התל בונד המקומי סיים שבוע נוסף בעליות שערים נאות, כאשר מדד התל בונד 20 נמצא במרחק של 0.2% בלבד מרמת השיא שרשם טרם המשבר. מדדי התל בונד 40 וה-60 נמצאים במרחק של 3.8% ו-1.6%, בהתאמה, מרמות השיא.

למרות עליות השערים, מרווחי התשואות בתל בונד 20 וה-40 עלו באופן חד מ-1.8% ו-3.95% לפני כשבוע לכ-2.15% ו-4.28%, בהתאמה. הסיבה לעלייה במרווחים, למרות עליות השערים, טמונה במהלך העליות החד בשבוע האחרון באגרות החוב הממשלתיות הרלבנטיות לייחוס, אשר הגיבו לירידת התשואות החדה שהתחוללה, כאמור, בארה"ב ולעלייה בציפיות האינפלציה של המשקיעים.

שוק ההנפקות מתעורר

בתכלית בית השקעות אומרים, כי מדדי התל בונד נותרו אדישים בעת האחרונה למתחולל בשוק האג"ח הממשלתי. ציפיות האינפלציה ההולכות וגוברות ומרווח תשואות מספק מהאלטרנטיבה הממשלתית, הטו את כף המשקיעים לטובת האפיק הקונצרני. בנוסף, שוק ההנפקות בהחלט מתעורר והמשקיעים צמאים לסחורה חדשה, המלווה בגל ההנפקות הנוכחי, בדרך כלל, בביטחונות ובתשואה אטרקטיבית יותר ביחס לאג"ח דומות של החברה המנפיקה הנסחרות בשוק, ולכן הסחורה משווקת בדרך כלל בהצלחה.

בבית ההשקעות מניחים, כי התשואות באגרות החוב הממשלתיות יעלו ויגררו אחריהן גם את שוק האג"ח הקונצרני. אולם, כל עוד שוק האג"ח הממשלתי ממשיך במסעו צפונה, ימשיכו אגרות החוב הקונצרניות ליהנות מביקושים ערים מצד המשקיעים ולא מן הנמנע, כי מדדי התל בונד יגיעו בקרוב לשיאים חדשים.

יש לשים לב, אומרים בתכלית, גם לנעשה בשוק המניות, שכן המשך ירידות בשוק המניות ועלייה ב"מדד הפחד" יובילו להקטנת הסיכון בתיק ההשקעות וחזרה לאפיקים סולידיים, על חשבון מניות ואגרות חוב קונצרניות בדירוגים נמוכים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
לכל המלעיזים
מה אתם כועסים כל כך? לחברות תעודות הסל אין בעיה שתקנו ממשלתי במקום תל בונד. תעודת סל זה תעודת סל ולכן אין פה הרצה. דבר שני, בתל בונד 20 אין שום בעיית חדלות פרעון אפשרית ולכן הוא עדיף על השקעה בגלילים. גם בתל בונד 40, אם מנטרלים את הסיכון בדלק נדל"ן ואפריקה עדיין מגיעים לתשואה גבוהה משמעותית מהגלילים. אז מה אתם רוצים? תשואה או להוציא עצבים???
המסביר הלאומי  |  20.06.09
3.
חוסר אחריות מצד תכלית לצאת בכזו כותרת בעיתוי הזה
לטעמי המדדים האלה לא שווים קנייה ברמות הללו ,הסיכון הגלום בהשקעה בתל בונד רחוק מלבוא לידי ביטוי במרווחי התשואה הנוכחיים,רק לפני כחצי שנה בערך הניירות הללו היו המוקצה,אז לחזור עכשיו לרמות השיא? גם בשווקי העולם המרווחים הצטמצמו ,אבל לא לרמות שעלו המדדים האלה בארץ. השווי ההגיוני לדעתי בתקופה הזו הוא מרווח של 3.5-4% מממשלתי ל-20. אישית,הארכתי מחמ בגלילים ואשוב לתל בונד 8%-10% נמוך מעכשיו,הימור שלי,עוד ב 2009.
אהוד שחר , תל אביב  |  19.06.09