אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסינים זכו בזהב: רשמו רווח של 171 מיליון דולר מהאולימפיאדה צילום: David Eulitt, MCT

הסינים זכו בזהב: רשמו רווח של 171 מיליון דולר מהאולימפיאדה

הוועדה המארגנת של המשחקים פרסמה את מאזניה, ובהם עודף מהכנסות מזכויות שידור, ספונסרים רשמיים ומכירת כרטיסים. התחשיב אינו כולל את הוצאות הענק על שדרוג התשתיות

20.06.2009, 21:51 | רחל בית-אריה, בייג'ינג
כמעט שנה אחרי פתיחת האולימפיאדה בבייג'ינג, שמשכה תשומת לב תקשורתית חסרת תקדים, מפרסמים הסינים סוף סוף נתונים פיננסיים אודות המשחקים. על פי הדו"ח הרשמי של הוועדה המארגנת, נרשם רווח של 171 מיליון דולר (1.16 מיליארד יואן) על ההכנסות מהמשחקים האולימפיים.

בדו"ח, שפורסם אתמול (ו') באתר החשב הכללי של סין, נכתב כי הוועדה המארגנת הוציאה כ-19.3 מיליארד יואן על המשחקים והרוויחה 20.5 מיליארד יואן, בעיקר ממכירת זכויות שידור ומחברות שהוכרו כספונסריות רשמיות של המשחקים. הכנסות נוספות הגיעו ממכירות כרטיסים ומזכרות.

נתון זה גבוה מהערכות שפורסמו מוקדם יותר השנה. לסין חשוב להוכיח, כי האלימפיאדה המדוברת הייתה הצלחה בכל קנה מידה, כולל כלכלי, לאחר ביקורת שהושמהה על ההוצאות הכספיות הגבוהות.

הדו"ח מתייחס רק להוצאות על ארגון המשחקים עצמם ועל בניית מתקנים בבייג'ינג ובחמש ערים אחרות שהשתתפו באירוח המשחקים. שידרוג התשתיות המקיף שעברה העיר בייג'ינג לקראת המשחקים האולימפיים בשנה שעברה לא נכלל בתקציב הוועדה המארגנת. כלל ההוצאות של סין לקראת האולימפיאדה מוערכות ב-40 עד 70 מיליארד דולר, כולל בניית כבישים, קווי רכבת תחתית ונמל תעופה חדש בעיר.

חלק מהעלויות נוצרו, כיוון שמפעלים רבים הועברו מקרבת בייג'ינג וחלקם נסגרו לחלוטין לתקופת המשחקים, כדי לשפר את איכות האוויר.

לפי הדו"ח, אולימפיאדת הנכים לא הייתה רווחית אך הצליחה להגיע לאיזון תקציבי. לא נמסרו פרטים נוספים או פירוט של ההכנסות.

לשאלת כתב מקומי, האם אולימפיאדת בייג'ינג הייתה היקרה בהיסטוריה, השיבו במשרד החשב, כי בהסתמך על חישובי שערי החליפין, היה האירוע זול יותר מאולימפיאדות קודמות וההוצאה על אולימפיאדת לונדון ב-2012 צפויה להיות גבוהה יותר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות