אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המיתון נמשך: המדד המשולב של בנק ישראל ירד במאי ב-0.5% צילום: shutterstock

המיתון נמשך: המדד המשולב של בנק ישראל ירד במאי ב-0.5%

מדד הייצור התעשייתי ירד באפריל ב-0.5%, בהמשך לירידה של 2.3% במרץ. מדד הפדיון של המסחר והשירותים ירד באפריל ב-3%, לאחר עלייה של 3.2% במרץ

21.06.2009, 18:20 | אמנון אטד

המדד המשולב של בנק ישראל למצב המשק ירד בחודש מאי ב-0.5%, דבר המעיד על המשך ירידת היקף הפעילות במשק.

המשך ההרעה במצב המשק מצא ביטויו בירידת כל רכיבי המדד ובמיוחד אלו של הפדיון של המסחר והשירותים, ויבוא הסחורות.

במדדי חודש מרץ ואפריל חל עדכון כלפי מטה, בעקבות עדכונים כלפי מטה שביצעה הלמ"ס במדד יצוא הסחורות בחודשים אלו וכן בשל עידכונים של מדד יצוא השירותים לאותה תקופה.

רכיבי המדד: מדד הייצור התעשייתי ירד באפריל ב-0.5%, בהמשך לירידה של 2.3% במרץ. מדד הפדיון של המסחר והשירותים ירד באפריל ב-3%, לאחר עלייה של 3.2% במרץ. מדד יצוא השירותים ירד במאי ב-3.6% לאחר עלייה של 4.2% באפריל. במדד יצוא הסחורות נרשמה ירידה של 1.9% במאי בהמשך לירידה חדה של 6.5% באפריל. מדד הייבוא ירד במאי ב-5.2%, בהמשך לירידה של 2.5% באפריל.

מדד מלניק ירד במאי ב-0.7%

 

מדד מלניק למצב המשק ממשיך לרדת, זה החודש התשיעי ברציפות, ובחודש שעבר הוא ירד ב- 0.7% נוספים. מתחילת המשבר, בחודש ספטמבר בשנה שעברה, ירד כבר מדד מלניק בשיעור מצטבר של 9.4%.

לדברי מחשב המדד, פרופ' רפי מלניק מהמרכז הבינתחומי הרצליה, המיתון במשק מעמיק והמגמה הרצופה של ירידת המדד מצביעה על כך שגם ברבעון השני של 2009 צפויה להירשם ירידה בהיקף התוצר של המגזר העסקי.

מדד מלניק מורכב מארבעה סעיפים המבטאים את מכלול הפעילות הכלכלית במשק. ירידת המדד בחודש שעבר משקפת ירידות שנרשמו בכל סעיפי המשנה: מדד הייצור התעשייתי ירד באפריל ב- 0.5%, לאחר ירידה של 2.3% בחודש מרץ; מדד הפדיון של ענפי המסחר והשירותים ירד באפריל ב- 2.9%, לאחר עלייה של 3.2% במרץ; מדד הHיבוא ירד במאי ב- 4.1%, בהמשך לירידה של 2.2% בחודש אפריל, ואילו במספר משרות השכירים בסקטור העסקי נרשמה בחודש מרץ ירידה של 0.5%, בהמשך לירידה של 0.2% בחודש פברואר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות