אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח הבנק העולמי: צפויה שנה קשה למדינות ערב צילום: shutterstock

דו"ח הבנק העולמי: צפויה שנה קשה למדינות ערב

לפי מומחי הבנק העולמי, ההתרחבות הכלכלית השנה באזור המזרח התיכון תגיע למקסימום של 1.6% לעומת 5.6% ב-2008. הבנק מעריך כי גם כווית וסעודיה ייאלצו להתמודד עם מיתון

22.06.2009, 23:18 | דורון פסקין
דו"ח של הבנק העולמי בנוגע לביצועי המשקים הערביים השנה צופה תמונה עגומה למדי לגבי מרביתם. מומחי הבנק צופים כי ההתרחבות הכלכלית השנה באזור המזרח התיכון תגיע למקסימום של 1.6% לעומת 5.6% בשנת 2008.

הבנק מעריך כי כווית וערב הסעודית, שתיים מיצואניות הנפט הגדולות בעולם הערבי, ייאלצו להתמודד השנה עם מיתון לאחר שנות הבום האחרונות כתוצאה מעליית מחירי הנפט. הדו"ח בנוגע לשנת 2009 קובע כי הירידה בהכנסות הנפט תשפיע גם על המדינות הערביות האחרות שאינן מתבססות על מגזר זה בשל הירידה הצפויה בזרם ההשקעות אליהן, הירידה בהעברת הכנסות מעובדים בחו"ל והירידה בהכנסות התיירות.

הבנק גם הביע דאגה בנוגע למצב הכלכלי בלבנון ובירדן. שתי המדינות הללו סובלות מגירעונות גדולים במאזן התשלומים שלהן ולכן ניצבות בפני הסיכון הגדול ביותר של משבר מאזן התשלומים נוכח הצפי למיתון, נכתב בדו"ח. הבנק העריך כי הצמיחה במשק הלבנוני וכן הירדני לא תעלה השנה על 2.5%, האטה חדה לעומת שנת 2008. עם זאת, הבנק העריך כי שני משקים אלה יחזרו לצמיחה משמעותית יותר במהלך 2011.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות