אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אחרי גל של עליות שוכחים שהיה משבר" צילום: גלעד קוולרצ'יק

"אחרי גל של עליות שוכחים שהיה משבר"

כך מסביר ל"כלכליסט" ד"ר טל שביט מומחה לפסיכולוגיה של משקיעים במסלול האקדמי של המכללה למינהל. "מבחינה פסיכולוגית, אנשים לא תופסים שאנחנו עדיין במשבר - האבטלה והאינפלציה רק עולות"

24.06.2009, 15:19 | הדר רז

"בשורה התחתונה, התחושה שיצאנו מהמשבר היא פסיכולוגית בלבד. יש פה אשליית מספרים", מסביר ל"כלכליסט" ד"ר טל שביט, מומחה לפסיכולוגיה של משקיעים במסלול האקדמי של המכללה למינהל. "מבחינה פסיכולוגית, אנשים לא תופסים שאנחנו עדיין במשבר - האבטלה והאינפלציה רק עולות", אומר שביט, ומסביר שלהערכתו אין הרבה אנשים שמאמינים שאנחנו "לאחר המשבר". "יש הרבה אנשים שכותבים על כך בעיתונים, אנשים שיש להם הרבה עניין לדבר על כך כי הם רוצים שזה יקרה, אבל זה לא אומר שבפועל זה אכן המצב", הוסיף.

שביט טוען כי גל של עליות חדות לאורך טווח קצר משכיח מהזיכרון האנושי שהיה משבר. "לאחר העליות החדות אנשים שכחו מה היה פה לפני חצי שנה. שכחו שאנחנו בשיאו של משבר בכלכלה הריאלית", אמר.

איך לדעתך יתמודדו המשקיעים עם גל ירידות נוסף?

"להערכתי, אם תהיה עכשיו מגמה שלילית, יהיו כמה אנשים שיתחרטו שהשוק תיקן והם לא מכרו, אולם מנגד, מי שספג את הירידות הקודמות והחליט לחכות עוד כמה שנים, לא יתרגש יותר מדי אם השוק ירשום עכשיו שוב ירידות. אני מעריך כי במצב של ירידות היום נראה משיכת כספים בהיקף נמוך מזה שנרשם בגל הראשון. מי שלא יצא אז, לא יעשה את זה עכשיו".

כיצד מנהלי ההשקעות יתמודדו עם מצב כזה?

"מנהלי ההשקעות הוותיקים, שחוו כבר כמה משברים וביניהם גם את המשבר הנוכחי, יידעו איך לעבור את השלב הזה של ירידות נוספות. מנגד, הצעירים יותר, שעבדו קשה לתקן בחודשים האחרונים את הביצועים שלהם, עשויים להתקשות להתמודד עם גל שלילי נוסף. אני יכול רק לקוות שגל הירידות הקודם גרם למנהלי ההשקעות הצעירים ללמוד את הלקח ולהיות יותר שמרנים, ובגל הנוכחי נספוג פחות הפסדים".

כיצד אפשר למנוע את משבר האמון בשווקים?

"אני מקווה שהרגולטור יקום מהכיסא ויתחיל להטיל יותר פיקוח על המערכת הפיננסית. אם רוצים שהמשקיעים יחזרו לשווקים צריך להחזיר להם את האמון. המשקיעים צריכים לדעת שהפיקוח התהדק ויש מי ששומר להם על הכסף. הפיקוח שהיה עד היום נכשל. נוסף על כך, יש להגביר את החינוך הכלכלי בארץ. חלק ממה שקרה במשבר נבע מחוסר ידע. אנשים לא ידעו שבפנסיה או בקופת גמל אפשר גם להפסיד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות