אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פסק בוררות: הראל תשלם 90 מיליון שקל לחברת החשמל צילום: תמר מצפי

פסק בוררות: הראל תשלם 90 מיליון שקל לחברת החשמל

חברת החשמל תבעה מהראל ביטוח לשאת בהוצאות על שימוש בדלק חלופי ביחידת הייצור אשכול, שנבע מכשל תפעולי במהלך שנת 2005

24.06.2009, 13:04 | גלית שפיר

חברת הביטוח הראל תשלם 90 מיליון שקל לחברת החשמל. כך פסק בשבוע שעבר נשיא בית משפט העליון (בדימוס) תיאודור אור בהליך בוררות.

בהליך הבוררות תבעה חברת החשמל את חברת הראל ביטוח לשאת בהוצאות על שימוש בדלק חלופי ביחידת הייצור אשכול, שנבע מכשל תפעולי במהלך שנת 2005.

חברת החשמל טענה באמצעות בא כוחה, משרד יעקב סלומון ליפשיץ ושות', כי על חברת הראל לעמוד בהתחייבויות שנקבעו במסגרת פוליסת ביטוח, לפיהן על חברת הביטוח לשפות את חברת חשמל בגין כל יום שימוש בדלק חלופי (סולר) וזאת בתוך 60 יום ממועד התקלה ביחידות הייצור.

עו"ד דויד יהב, היועץ המשפטי של חברת החשמל: "בפסק הבוררות קבע השופט כי על חברת חשמל לעמוד בהתחייבויתיה החוזיות על פי דין. חברת החשמל משקיעה משאבים רבים בפוליסת ביטוח מורכבות ומצפה בהתאם מצד חברות הביטוח לכבד הסכמים ולגלות מידה של אחריות בכל הנוגע לפיצוי לקוחות".

חברת הראל הוציאה דיווח לבורסה, לפיו לפסק הדין  לא צפויה להיות השפעה על התוצאות הכספיות של הראל ביטוח.

עוד מסרה החברה כי "הפוליסה שבגינה הוגשה התובענה מגובה בביטוחי משנה לגבי מלוא סכום התביעה ומבטחי המשנה התחייבו מראש, במסגרת הליך בוררות, כי כל סכום שייפסק נגד הראל ביטוח ישולם על ידן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

תגובה אחת לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
חברות הביטוח -כיבוד הסכמים - שימוש מרוסן בכוח
אל מר מוטי רוזן - מנכ"ל הראל ביטוח פסק הבוררות אשר פורסם כאן מהווה מסר חשוב לחברות הביטוח. אנו אזרחי המדינה , כל אחד על פי צרכיו , מתקשרים עימכן בפוליסות ביטוח לצרכים שונים ובכך אנו מקווים לקנות שקט ליום המצוקה. המבוטח הפרטי והמסחרי מצפה כי חברת הביטוח תקיים את הבטחותיה והתחייבויותיה בתום לב ובזמן הקצר ביותר ולא תעשה שימוש בכוחותיה הרבים להעצים את הנזקים אשר נגרמו למבוטח. פעמים רבות מידי עושות חברות הביטוח שימוש דורסני בהליכי המשפט עד כי אין לשלול מחשבה כי שימוש בלתי מידתי בהליכי המשפט במסגרת חובת התשלום , הוא כשלעצמו מהווה הפרת חוזה. החברות גם מתנות את התשלום אותו הן מציעות בווויתור על כל טענה ובוויתור על הליכי המשפט . בכך הן להלכה ולמעשה סוחטות באיומים את המבוטח והאיום הוא שימוש בלתי מידתי בהליכי המשפט עד אשר המבוטח יותש ויכלו כוחותיו ו/או משאביו להתמודד. לידיעתך מר רוזן הנכבד - גם שימוש בזכות משפטית כמו פתיחה בהליכי משפט וניהולם , חייב לעמוד במבחן המשפטי של תום לב ודרך מקובלת והדרך המקובלת בעניין חובת תשלום דמי הפוליסה היא מידתיות בהפעלת הזכויות במשפט ותשלום מראש של הסכום שאינו שנוי במחלוקת . אולי בפעם הבאה יגזור בית המשפט או הבורר על חברת ביטוח לא רק תשלום מלא של דמי הפוליסה והנזקים שהוכחו אלא גם תשלום בגין השהייה והוצאות משפט גבוהות ומרתיעות בגין שימוש לרעה בכוח הפיננסי כנגד המבוטח . אסור בתכלית האיסור שיחסי הכוחות שהם לרעת המבוטח בבית המשפט , לא יקבלו ביטוי הולם בפסיקה. משיכת הליכי המשפט או ניהולם הדורסני מהווה הפרת החובה הבסיסית של חברת הביטוח להטיב עם המבוטח הנקלע למצוקה ולהקל עליו את מצוקתו ואת סבלו . ולא להכביד עליו את עולה של חברת הביטוח. התנהגות שכזו מרוקנת מתוכנה את מושג הביטוח על פי פרשנותו השגורה בלשונם של בני האדם .
עו"ד נפתלי גור אריה , תל אביב  |  24.06.09