אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח מאיראן: הרוגים בהפגנה שפוזרה באלימות צילום: איי פי

דיווח מאיראן: הרוגים בהפגנה שפוזרה באלימות

השקט ששרר ב-48 השעות האחרונות בטהרן הופר. מדיווחים שהגיעו מהבירה האיראנית עולה כי מאות מפגינים שהתאספו בכיכר סמוכה לפרלמנט פוזרו בכוח על ידי כוחות הביטחון. דווח כי כמה אנשים נהרגו מירי

24.06.2009, 19:40 | דודי כהן, ynet

שוב עימותים מדממים בטהרן בין מפגינים לכוחות הביטחון האיראניים. מדיווחים לא רשמיים עולה כי כוחות הביטחון פיזרו אחר הצהריים (ד') בכוח מפגינים שבאו למחות על תוצאות הבחירות מול הפרלמנט האיראני. התוצאות היו קשות.

מדיווחים לא רשמייים עולה כי כמה מפגינים נהרגו ועוד כמה נפצעו. מספר הנפגעים לא ידוע, אך ככל הנראה מדובר בלפחות 4 הרוגים. עדי ראייה סיפרו כי אנשי כוחות הביטחון מפעילים כוח רב ונוהגים באכזריות. עימותים נרשמו גם בכיכר ונאק, כיכר תג'ריש וכיכר אזאדי. עד ראיה מסר לעיתון "ניו יורק טיימס" כי במקום הפגינו מאות אנשים.

השוטרים השתמשו בגז מדמיע, ועל פי כמה מהדיווחים, גם באש חיה. מדיווח אחד עולה כי אחת הנפגעות מירי היא צעירה בת 19. מצבה לא ברור, אך נמסר כי כוחות הביטחון לא אפשרו למפגינים לפנותה לבית חולים. כוחות הביטחון אף היכו את המפגינים באלות, ועצרו רבים מהם. רשתות התקשורת הסלולרית באזור הפרלמנט נותקו לחלוטין, כדי למנוע מהמפגינים להתקשר ולדווח או לשלוח תמונות לאחרים, ומסוקים חגו מעל.

"ראיתי כוחות ביטחון יורים על אנשים", סיפרה בדמעות עדת ראייה לרשת CNN. "זה טבח עם, זה כמו היטלר, אתם צריכים לעצור את זה. הם השליכו אנשים מהגשר. הם עצרו אוטובוסים, הורידו אנשים ונתנו למכוניות לעבור. הם היכו אשה כל כך באכזריות שהיא היתה ספוגה בדם ובעלה התעלף".

על פי דיווחים מטהרן, המפגינים ניסו להתקרב לכיכר בהרסטאן הסמוכה לפרלמנט כשהם מחזיקים ידיים. רבים מהם ענדו לזרועותיהם צמידים שחורים לזכרה של המפגינה נדא סולטאני, שנורתה למוות בשבת והפכה לסמל מאבקם. אחרים נשאו תמונות שלה, או נרות. אתמול פרסם אתר האינטרנט של המועמד הרפורמיסטי המובס מיר-חוסיין מוסווי הודעה לפיה ההפגנה מול הפרלמנט אינה ביוזמת מטהו אלא אורגנה באופן עצמאי.

מדיווחים לא רשמיים עולה כי כוחות רבים של משמרות המהפכה, חברי מיליציית הבסיג' ואנשי ביטחון בלבוש אזרחי הקיפו את הפרלמנט וסגרו את כיכר בהרסטאן. הכוחות תקפו את המפגינים שהחזיקו בתמונותיה של נדא, ומנעו מהם להניף את התמונות באוויר.

מאז שעות הצהריים נערכו כוחות ביטחון רבים במקום כדי להתמודד עם המחאה. תחנת הרכבת התחתית הקרובה נסגרה כדי להקשות על עוד אנשים להגיע למקום. כן נערכות הפגנות בעוד כמה מוקדים בעיר - בהן כיכר סאדקייה, שם מפגינים מאות. דווח כי גם מאות בני משפחה של אנשים שנעצרו בשבועיים האחרונים מפגינים מול בית המשפט המהפכני בעיר בדרישה לשחררם.

דובר מטהו של המנהיג הרפורמיסטי מהדי כרובי הודיע הערב כי תהלוכת האבל שתוכננה למחר בוטלה. זאת, לדבריו, מאחר שלא נמצא מקום מתאים לקיימה. הוא הוסיף כי ייתכן שעצרת האבל תיערך בשבוע הבא במקום אחר בטהרן.

בצהריים אמר מנהיגה הרוחני של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, כי הממסד האיראני לא ישעה ללחצים שמפעילים עליו המפגינים לשנות את תוצאות הבחירות השנויות במחלוקת לנשיאות במדינה. הבהרתי זאת קודם ואני מתעקש: בנוגע לשאלת הבחירות, נפעל על פי החוק. הממסד והאומה כולה לא ישעו ללחץ, יהיה המחיר אשר יהיה", אמר חמינאי. דבריו שודרו בטלוויזיה הממשלתית במדינה.

הבוקר פרסם עיתון שמרני באיראן, המזוהה עם המחנה של הנשיא מחמוד אחמדי-נג'אד, מאמר המטיל על מוסווי את האחריות למהומות הדמים בשבועיים האחרונים . העיתון קרא לאסור את המועמד הרפורמיסטי למספר שנים או לכל הפחות, לעצור אותו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות