אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טלנסקי חזר להעיד; עוה"ד של אולמרט: אתה יודע שאתה חשוד וזה משפיע על העדות שלך צילום: אלכס קולומויסקי

טלנסקי חזר להעיד; עוה"ד של אולמרט: אתה יודע שאתה חשוד וזה משפיע על העדות שלך

עדותו של מי שנחשב לעד מפתח בפרשת מעטפות הכסף התחדשה היום, לאחר הפסקה בת שנה. את ההאשמות הטיח בו עו"ד זהר לאחר שטלנסקי הודה שאינו יודע מה מעמדו בחקירה. טלנסקי: "עורך דיני ייעץ לי לא להגיע לישראל"

28.06.2009, 17:41 | איתי הר אור

סנגורו של אהוד אולמרט, עו"ד אלי זהר, חקר היום (א') את איש העסקים משה טלנסקי במהלך עדותו שהתחדשה בבית המשפט המחוזי בירושלים, לאחר כשנה.

זהר פנה לטלנסקי במסגרת עדות מוקדמת באשר לחשדות העומדים נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשת מעטפות הכסף, אשר נמשכה עד שעות אחר הצהריים..

עו"ד אלי זהר. "על מה שוחחתם?", צילום: מאיר אזולאי עו"ד אלי זהר. "על מה שוחחתם?" | צילום: מאיר אזולאי עו"ד אלי זהר. "על מה שוחחתם?", צילום: מאיר אזולאי

לשאלה "מדוע נעדרת מהארץ שנה שלמה?", אותה הציג זהר, ענה טלנסקי כי עורך הדין שלו בניו יורק ייעץ לו שלא לבוא בשל חקירה המתנהלת כנגדו בניו יורק בעניין דברים שאמר לפני שנה בעדותו המוקדמת. זהר המשיך לשאול על נקודה זו: "על אילו דברים שוחחתם ביניכם?" טלנסקי איבד את עשתונותיו וענה: "מה אתה רוצה ממני, תפנה ישר לעוה"ד שלי בארה"ב".

לאחר שהתברר כי לטלנסקי שמורה הזכות לחיסיון על דברים שנאמרים בין עורך דין ללקוחו, ולאחר שהפרקליטות הסכימה להגיש תרשומות של שיחות בין טלנסקי לבין יועצו בניו יורק, שאל זהר את טלנסקי: "האם אתה מוטרד ממשהו בעדותך בשנה הקודמת?", אך טלנסקי ענה שלא.

"ב-6 בבוקר לא חשבתי לשמור על זכות השתיקה"

לאחר הסבריו של טלנסקי בעניין זה, שאל אותו עו"ד זוהר: "אתה עומד על עמדתך הראשונית, שבכל היחסים שלך עם אולמרט לא היה שום דבר שלא כדין או לא כחוק? שבשום צורה שהיא מערכת היחסים לא הייתה אלא מערכת יחסים לגיטימית?". טלנסקי ענה: "ככל שהבנתי, כן".

בהמשך ניסה זוהר להוכיח שטלנסקי ידע כי הוא מסבך את עצמו ולכן לא אמר אמת :"כשאתה העדת בפנינו וכשהעדת במשטרה, היית בגדר חשוד. אתה מודע לזה? לא שמרת על זכות השתיקה". טלנסקי ענה: "לא אמרו לי על זה". זוהר שאל: "לא חשבת שיש סיבה שבגללה אתה צריך לשמור על זכות השתיקה?" וטלנסקי ענה: "לקחו אותי ב-6 בבוקר, לא חשבתי על זה". זוהר שאל: "למה בארה"ב חשבת על זה?", וטלנסקי ענה: "עורך הדין אמר לי".

בהמשך שאל זוהר: "האם עו"ד ז'ק חן (פרקליטו של טלנסקי - אה"א) אמר לך מה הסטטוס שלך?". טלנסקי ענה: "כן". זוהר המשיך: "והוא?", וטלנסקי ענה: "חשוד... הוא אמר ש'חשוד' וההחלטה תגיע מתישהו, וזה כל מה שאפשר לעשות". זוהר המשיך: "שאלתי היא, האם אתה ביקשת 'אני רוצה לדעת מה מעמדי לפי הדין הישראלי'"? וטלנסקי ענה: "ביום הראשון שפגשתי את התובע, הוא אמר שאדע כאשר ההליכים יסתיימו".

זוהר הגיע למסקנה מבחינתו: "וזה מה שאתה יודע היום על מעמדך?". טלנסקי ענה: "כן, שאני חשוד". אז זוהר הטיח בטלנסקי: "ולכן זה משפיע על העדות שלך". טנלסקי השיב: "לא! כי אני מאמין שלא עשיתי שום דבר שצריך להשאירני חשוד לנצח". זוהר השיב: "אז למה הצגת את הבקשה?", וטלנסקי ענה: "כי אתה רוצה לדעת מה מעמדך, איני מכיר את החוק הישראלי".

בתום עדותו של טלנסקי אמר סנגורו של אולמרט, כי עדותו נולדה בחטא, אין לה בסיס ועל כך מעידות ההתפתלויות של טלנסקי במהלך כל הפרשה.

לדור. לא לקנות את ה"ברווז" של אנשי אולמרט, צילום: שאול גולן לדור. לא לקנות את ה"ברווז" של אנשי אולמרט | צילום: שאול גולן לדור. לא לקנות את ה"ברווז" של אנשי אולמרט, צילום: שאול גולן

בתגובה לאמר פרקליט המדינה, משה לדור, כי אין כל פגם בהתנהלות הפרקליטות ובבקשתה להביא את טלנסקי לעדות מוקדמת. לדור הוסיף: "אינני מעלה על דעתי שאתם קונים את הברווז שהופק בידי אנשי יחסי הציבור של אולמרט".

 

עד מפתח

טלנסקי, המקורב לאולמרט והנחשב כעד מפתח בפרשת מעטפות הכסף, שב להעיד כשנה לאחר עדותו הקודמת, ולאחר מאבק ממושך בין סנגוריו של אולמרט לבין הפרקליטות לגבי התנאים שבהם תישמע עדותו. במסגרת הפרשה, הפרקליטות מאמינה שטלנסקי העביר לאולמרט מעטפות מזומנים.

בפרשת מעטפות הכסף התגבשה כנגד אולמרט טיוטת כתב אישום ולטענת הפרקליטות, בניגוד לחלק מהפרשות האחרות שבהן היה מעורב אולמרט, הרי שבפרשה זו יש לדבריהם ראיות מוצקות.

בהיותו העד המרכזי בפרשה, מנסים סנגוריו של אולמרט להציגו כעד בלתי אמין, והם מציגים בפניו את הסתירות בעדויותיו וכן מטיחים בו עובדות הקשורות לפרשות אחרות בהן הוא מעורב, בין היתר בארה"ב.

פרשות אלה שבהן מעורב טלנסקי לכאורה, עמדו במרכז חששו של טלנסקי לשוב ולהעיד בישראל, והמאבק על תנאי העדות סבב סביב האפשרות כי דבריו ישמשו נגדו בארה"ב.

כזכור, בחודש אפריל 2008 הורה היועץ המשפטי על פתיחה בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה בפרשה, בעקבות חשד לקבלת כספים שלא כדין על-ידי ראש הממשלה במהלך כהונותיו הציבוריות, כראש עיריית ירושלים וכשר בממשלות ישראל.

בתחילת מרץ השנה הודיע מזוז כי בכוונתו להגיש נגד אולמרט כתב אישום בפרשה, שבה מעורבת גם ראש לשכתו של אולמרט, שולה זקן. הפרשה בסופו של דבר הביאה את אולמרט להודיע על סיום תפקידו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות