אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מניה בפינצטה: חברת קריי לא מרוויחה דולר צילום: גלעד קוולרציק

מניה בפינצטה: חברת קריי לא מרוויחה דולר

החברה שבנתה את המחשב המהיר בעולם לא מצליחה להרוויח, אבל המניה זינקה ב־70%

29.06.2009, 08:53 | אילון ג'דה

חברת קריי (סימול: Cray) הנה יצרנית של מחשבי על המסוגלים לבצע עד 1,000 טריליון פעולות בשנייה. לשם השוואה, כדי להגיע לכוח חישובי שכזה, נדרשים 2 מיליון מחשבים אישיים.

 

המחשבים של קריי נועדו בדרך כלל למחקר מדעי ולשימושים ביטחוניים, ובאמצעותם אפשר לדמות תהליכים עתירי נתונים כגון טיסה בחלל, התפתחות תנאי מזג אוויר, ריאקציה של פיצוץ גרעיני או פענוח צופן מורכב במיוחד.

חלק ניכר מהוצאות הפיתוח של קריי ממומן על ידי ממשלת ארצות הברית, ו־88% מהכנסות החברה הגיעו אשתקד מהמגזר הממשלתי. עם זאת, הממשל גם מגביל מאוד את רישיונות היצוא של החברה, מחשש שמחשביה יגיעו לידיים עוינות.

למרות התחרות הקשה בענף, המחשב המהיר ביותר בעולם הוא מתוצרת קריי, ולכן מפתיע לגלות עד כמה ירודים ביצועיה הפיננסיים של החברה.

אמנם בשנים 2008–2004 הצליחה קריי כמעט להכפיל את היקף המכירות - מ־145 מיליון דולר ל־283 מיליון דולר - והרווח הגולמי זינק באותה עת פי עשרה, מ־11 מיליון דולר ל־111 מיליון דולר, אבל בכל אותה תקופה לא הצליחה החברה לייצר רווחיות תפעולית, ולא הרוויחה דולר אחד לבעלי המניות. למעשה, מ־2004 ועד היום הפסידה החברה 260 מיליון דולר, כמעט כמו שווי השוק שלה (268 מיליון דולר). גם ברבעון הראשון של 2009 הפסידה קריי יותר מ־4 מיליון דולר.

אגב, בדו"חות אותו רבעון דיווחה החברה על הפסד למניה אשר היה נמוך בסנטים ספורים מההפסד שחזו האנליסטים. נוסף על כך, החברה לא שינתה את תחזיתה הקודמת ל־2009, הצופה עלייה במכירות. מסיבות אלו המניה נוסקת בחודשים האחרונים, ובשנה החולפת היא עלתה ב־70% לעומת ירידה של 20% במדד נאסד"ק.

בניסיונה להסביר את התוצאות העגומות כתבה קריי בדו"חות כי שוק מחשבי העל עובר יותר ויותר לשימוש במעבדים סטנדרטיים מתוצרת חברות כגון אינטל ו־AMD. מעבדים אלו זולים יותר מהמעבדים הייעודיים שמייצרת קריי. נוסף על כך מערכת היחסים עם הממשל האמריקאי מחייבת את החברה להשקיע כמות גדולה של משאבים במחקר, עובדה המנפחת מאוד את הוצאותיה התפעוליות.

כפי הנראה, גם ב־2009 לא תיוושע קריי. אמנם תחזית ההנהלה צופה כאמור המשך של צמיחה בשורת המכירות, ואולם קריי אינה עתידה לעבור לרווח תפעולי, לא כל שכן לרווח נקי. לכן, לא מן הנמנע שהיא תיקלע בעתיד למצוקת מימון. האם יצטרך משלם המיסים האמריקאי להציל גם אותה?

הכותב הוא שותף מנהל בקרן Advantage ויועץ מומחה לאסטרטגיה פיננסית למוסדות ויחידים. האמור אינו מהווה בגדר ייעוץ השקעות. הכותב עשוי לפעול מעת לעת בניירות הערך המוזכרים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות