אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאדוף "לא ביקש מחילה", וקיבל את העונש המקסימלי - 150 שנה בכלא צילום: בלומברג

מאדוף "לא ביקש מחילה", וקיבל את העונש המקסימלי - 150 שנה בכלא

בית המשפט הפדרלי בניו יורק גזר את העונש המקסימלי על יו"ר נאסד"ק לשעבר, שביצע את הונאת הפונזי הגדולה בהיסטוריה - בסך 65 מיליארד דולר. אחת הקורבנות אמרה לפני הקראת גזר הדין: "מר מאדוף, טוב לב הוא משהו שהיית עיוור לו כל חייך"

29.06.2009, 18:35 | סוכנויות הידיעות

בית המשפט הפדרלי בניו יורק שלח היום (ב') את ברנרד מאדוף למאסר של 150 שנה. מאדוף, יו"ר נאסד"ק לשעבר, ביצע את הונאת הפונזי הגדולה בהיסטוריה בסך של 65 מיליארד דולר.

 

"אני לא מבקש מחילה," אמר מאדוף בן ה-71. לדבריו, הוא הונה את אחיו, בניו ואשתו. מאדוף הובל טרם הכרעת הדין לאולם בית המשפט, לבוש בחליפה ומלווה בסוהרים. הוא ישב בדממה כשתשעה מקרבנותיו התקיפו אותו ואת ההונאה שלו שעלתה להם בחסכונותיהם. מאדוף הודה בפני השופט כי אין לו שום תירוץ להסביר את ההתנהגות שלו - תכנון הונאות הפונזי הגדולה ביותר בהיסטוריה האמריקאית.

 

טרם הקראת גזר הדין, תשעה מקורבנותיו של ברנרד מאדוף, וכן מאדוף עצמו ופרקליטיו - קיבלו הזדמנות לשאת את דברם בפעם האחרונה לפני הכרעת הדין. 

מורין אבל, אלמנה בת 61 סיפרה לבית המשפט כי איבדה את כספי הפנסיה שלה, וכעת היא נאלצת לעבוד בשלוש עבודות שונות כדי לשלם את החובות שלה. היא אף פנתה ישירות למאדוף, שנשאר עם הגב אליה, ואמרה: "מר מאדוף, טוב לב הוא משהו שהיית עיוור לו כל חייך. טוב לב הוא יותר טוב מכל היאכטות והבתים שברשותך. מר מאדוף, אני לא מאמינה לך".

דומיניק אמברוסינו, סוהר לשעבר, סיפר כי הוא זוכר את "הרגע המדויק" שבו הבין שאיבד את חסכונותיו. הוא תהה כיצד הוא ואשתו ישלמו את החובות. "לא עשינו שום דבר לא בסדר".

קרלה הירשהורן מניו ג'רסי, קורבן נוסף, אמרה כי מאדוף "לא הביע שום חרטה". היא סיפרה לשופט שחייה הפכו להיות "גיהנום עלי אדמות", אמה מקבלת קצבת ביטוח לאומי, והבת שלה עובדת בשתי עבודות כדי שלם שכר לימוד. "אל תאכזב אותנו," היא ביקשה מהשופט.

מאות סקרנים התגודדו מאז שעות הבוקר המוקדמות מחוץ לבית המשפט הפדרלי בניו יורק לשם הובל מאדוף, גדול פושעי הפונזי של כל הזמנים, כדי לשמוע את גזר דינו.

עשרות קורבנות של מאדוף, שהיקף ההונאה שביצע הגיע ל-65 מיליארד דולר, על פני שלושה עשורים לפחות, עמדו מחוץ לבית המשפט לצד עשרות עיתונאים, בשעות שקדמו להקראת גזר הדין. פרקליטו של מאדוף, איירה סורקין, ביקש עונש מאסר של 12 שנים, אך התביעה דרשה 150 שנים כאשר היא מבקשת לוודא כי לעולם לא יהלך חופשי.

"אני מקווה שהוא יקבל את העונש המקסימלי. אני לא רוצה שיהיה לו נוח", אמר דומיניק אמברוסינו (48) שהגיע לבית המשפט שלוש שעות לפני המועד. אמברוסינו, איש משטרה בדימוס הפסיד עם רעייתו 1.6 מיליון דולר בהשקעה אצל מאדוף. לבית המשפט הוא הגיע כשבכיסו נאום מודפס בן ארבע דקות וחצי שאותו תכנן לשאת בשימוע. רעייתו של אמברוסינו, רות, עזרה לארגן עצרת בפארק סמוך, המתוכננת להיערך מיד לאחר הקראת גזר הדין. רבים מהקורבנות הם עתה חסרי כל וכמה מהם אף נזקקים לתמיכה של הרשויות הסוציאליות.

שאלות רבות נותרו עדיין לא פתורות סביב סוגיית ההונאה הממושכת הזו. מאדוף חזר וטען כי ביצע את הפשע לבדו, אך רבים סבורים כי היו לו שותפים למעשה. אחת התהיות הגדולות ביותר היא להיכן נעלם הכסף.

אחת מני אלפי קורבנות מאדוף היא לורי סורוטקין, אם לשניים תושבת פלורידה, שהשקיעה את כל חסכונותיה בקרן של מאדוף. עד מהרה נודע לה כי השקעתה לא שווה כלום. בגיל 52 היא נאלצת עתה להתחיל הכול מחדש. "אני מרגישה גמורה בכל כך הרבה רמות. אני רוצה את אותו הדבר עבורו. אני רוצה שירגיש את זה. קראתי כתבות על אשתו רות מאדוף, שהשופט אישר לה להוסיף ולהחזיק ב-2.5 מיליון דולר אחרי שתעביר לרשויות את שאר רכושה. הייתי רוצה לראות אותה עומדת לידי בתור לדוכן המציאות בקיי-מארט עם תלושי ההנחה ביד", אמרה סורוטקין בראיון לרשת סי.בי.אס. לדבריה, עברו ששה חודשים מאז הגישה תביעה להחזר כספה, אך היא טרם קיבלה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות