אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

פרופ' יוסף גרוס: "לא הייתי שותף לתרחיש האימים לגבי שרי אריסון"

גרוס אמר את הדברים בפאנל אחריות של בעלי שליטה בתאגידים, המאורגן במסגרת תוכנית הדירקטורים של להב

29.06.2009, 18:27 | איתי הר אור

פרופ' יוסף גרוס, ממשרד עו"ד קלינהנדלר חודק הלוי, המתמחה בשוק ההון אמר לפני זמן קצר כי לא היה שותף לחשש מהתרחישים לגבי ה"תקשורים" של בעלת השליטה בבנק הפועלים שרי אריסון. גרוס דיבר בפאנל אחריות של בעלי שליטה בתאגידים. הפאנל מאורגן במסגרת תוכנית הדירקטורים של להב, מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב.

גרוס אמר: "מיקדנו את נושא הדיון של מעמד בעלי השליטה, כאן ישנו מצב מעניין: יש בעלי שליטה שהם בעלי הבית. הם ממנים את הדירקטוריון, שצריך למנות את המנכ"ל. אני קורא לזה "סנדביץ". האם בעלי המניות יכולים להורות למנכ"ל ולהגיד לו איך לנהוג?".

גרוס הוסיף: "אני לא הייתי שותף לחגיגה של תרחיש האימים לגבי בעלת השליטה ששומעת קולות. כי מה שלא יהיה, בין בעלי השליטה לבין הבנק יש את דירקטוריון". עם זאת, הוסיף גרוס כי זאת שאלה מעניינת אם יש מקום להגביר את אחריות של בעלי השליטה למרות שלכאורה אין להם מה לומר לדירקטוריון - רק למנות אותו.

קודם לכן דיבר גרוס על מינויה של הדוגמנית והמנחה מורן אטיאס לדירקטורית בחברה: "ומישהו שאל אותי מה דעתי שמורן אטיאס נבחרה כדירקטורית בחברה. אמרתי שאני לא יודע מי זאת, אבל אם יש לה את הכישורים, אין שום דבר שמונע ממנה להיות דירקטורית. אח"כ ראיתי תמונה שלה, והיא בהחלט בחורה חתיכה ויפה. אבל אחת השאלות היפות הן מי רשאי להיות דירקטור. בכל מקרה, אני חושב שהדירקטורים היום הרבה יותר טובים ושיש בשנים האחרונות מינויים טובים.

"לתבוע בעלי שליטה על מינוי דירקטורים רעים"

עורך הדין פיני רובין המשתתף בפאנל טען כי האפשרות לתבוע בעלי שליטה על מינוי דירקטורים רעים - בהחלט קיימת.

כשנאל רובין "מה דעתך על לתבוע בעל שליטה כי הוא בחר דירקטורים לא טובים שעשו נזק לחברה?", ענה: "אני חושב שיש עילה לתביעה במקרה הזה. הרעיון הזה מנקר בחלל המשפט כבר הרבה שנים. הוא גזור מדיני הרשלנות הכללית. לא חוזית, לא תאגידית. ואכן, אני חושב שציבור מצפה מבעלי שליטה למנות דירקטורים הולמים. ואם הם ממנים דוגמנית לחברה ציבורית לאופנה, זה בסדר. אבל אם ממנים אותה לבנק, יש בזה טעם לפגם. יש בהחלט חשיפה לבעל שליטה". פרופ גרוס הוסיף כי הוא נוטה להסכים עם רובין.

בפאנל משתתפות גם עורכת הדין יעל גרוסמן, היועצת המשפטית של רשות ניירות ערך יעל אלמוג ועורכת הדין איילת נחמיאס ורבין.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות