אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: מודי'ס מזהירה מפני הורדת דירוג האשראי של ישראל צילום: ג'רמי פלדמן

בלעדי: מודי'ס מזהירה מפני הורדת דירוג האשראי של ישראל

נציגי חברת הדירוג הזהירו את אנשי האוצר ובנק ישראל: אם תוותרו על המע"מ על ירקות ופירות, דירוג האשראי של ישראל בסכנה

02.07.2009, 07:03 | אמנון אטד ושאול אמסטרדמסקי

משלחת חברת הדירוג מודי'ס הזהירה את ראשי האוצר ובנק ישראל מפני הורדת דירוג לישראל. ל"כלכליסט" נודע כי בפגישה שקיימו חברי משלחת מודי'ס בביקורם בישראל בשבוע שעבר עם אנשי בנק ישראל והאוצר, הם הזהירו כי אם ביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות לא יעבור בכנסת, ובמקומו הכנסת לא תאשר מיסוי חליפי, הדבר עלול לפגוע בדירוג האשראי.

חברי המשלחת אף התעניינו בהשלכות שיהיו לתוכנית הפחתת המסים של ראש הממשלה בנימין נתניהו על הגירעון הממשלתי, והביעו את דאגתם מכך שהפחתת המסים תגדיל את הגירעון ותחייב את הממשלה להגביר את גיוס הכספים בשוק ההון. בכך יגדל עוד יותר היחס בין החוב הממשלתי לתוצר, ויצמצם את יכולתה של ישראל לעמוד בהחזר חובותיה בעתיד.

מודי'ס אינה חברת דירוג האשראי היחידה המגלה עניין גובר והולך בתוכנית הפחתת המסים של נתניהו. בשבוע הבא צפויה להגיע לישראל משלחת של חברת הדירוג הגדולה בעולם סטנדרד אנד פור'ס (S&P). בשבוע לאחר מכן תגיע לישראל משלחת של חברת דירוג גדולה נוספת, פיץ'. בתום סדרת הביקורים עתידות שלוש החברות לפרסם דו"חות שנתיים על כלכלת ישראל ואת דירוג האשראי שלהן לממשלת ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
למה קיצצו את מס הדיבידנד ב-52 אחוזים ?
מס חשוב וגדול, מס הדיבידנד, הוקטן מ-25 אחוזים ל-12 אחוזים. זה אומר שכל בעלי ההון - הטייקונים, יוכלו למשוך את הכספים בקופות החברות שלהם, ואז לתת להן לפשוט את הרגל. פשיטת הרגל היא כבר על חשבון הציבור, שהשקיע בחברות הללו את מיטב כספי החיסכון הפנסיוני. פשיטות רגל אינן עניין תיאורטי בתקופה האחרונה. חברות רבות צריכות לפרוע לציבור אגרות חוב, אך עדיין לא גייסו את כל הכסף. במקום לפרוע אפשר לפשוט את הרגל. אבל רגע לפני – לקחת כמה מאות מיליונים על הדרך. השינוי נותן יתרון גדול לבעלי מניות על פני מחזיקי אגרות חוב. גייסו כספים מהציבור, ועכשיו עומדים לגנוב אותם בעזרת מילות הקסם: בעירבון מוגבל. קשה להאמין שזה אמיתי. הייתה כתבה אחת שהזכירה את הנושא: http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3274062,00.html אפילו המציאו תרוץ: העשירים ימשכו דיבידנדים, יצאו לקניות, ויוציאו את הכלכלה מהמיתון. אם רוצים מדיניות מרחיבה, למה לא לתת לכל הציבור כספים לבזבוזים ? למה דווקא לעשירים ? ההיגיון אמר שלא ייתכן שיאשרו כזה חוק, ומובן שהוא לא יגיע לחוק ההסדרים. אלא שאף אחד לא עוקב, ולאף אחד לא אכפת, והסעיף הזה בפנים. שינוי כל כך דרמטי במס כל כך משמעותי משנה לחלוטין את כל מבנה הכדאיות הכלכלית. עם מס דיבידנדים כל כך נמוך, פתאום כדאי להרבה שכירים לעבוד כעצמאיים, לפתוח חברה בע"מ, ולמשוך דיבידנדים מהחברות שלהם. זה רק בשביל להמחיש כמה שהשינוי הוא גדול. למה בכלל צריך את השינוי הזה ? בגלל שהעלו את המיסים על פירות ירקות, ומע"מ לכולם ? למה הציבור והתקשורת מקבלים בהבנה חקיקה שכל כך מיטיבה עם הטייקונים, העשירים ביותר, המיליוניון העליון ?
עודד , ת"א  |  02.07.09
9.
אנשים טיפשים.. דירוג ישראלי שווה יותר מעוד מס מטופש כזה או אחר..
דירוג נמוך של ישראל יביא להורדת ההשקעות בישראל, לעליית הריבית בהלוואות שישראל תרצה להלוות.. בקיצור אולי יהיה פטור על מע"מ לפירות וירקות אבל נצטרך לצמצם הרבה את ההשקעות של המדינה.. מממ - אולי נצטרך לקצץ מדמי אבטלה, השלמת הכנסה... ואז הפירות יהיו זולים יותר, אבל ההכנסה של הישראלים תצטמצם באופן ניכר.. יש!!!! איזה גאונים
אלי  |  02.07.09
7.
בסה"כ תרגיל של האוצר בקרב על המע"מ על הפירות והירקות
אין מה להתרגש. בגלל דבר יחסית שולי של מעמ על ירקות ופירות ירד הדירוג של ישראל ? הרי לא היתה שום הפחתה בנטל המס אלא רק ההפך. שורה של גזירות שעברו מבלי להניד עפעפ. העלאת אחוז מעמ, הכפלת תקרות בביטוח לאומי (דבר שמביא את שיעור המס לדרגה בלתי הגיונית של כ 60%) , ייקור המס על הדלק והסיגריות, ייקור המים...מה עוד ? אבל העיקר שבכתבה ביבי עוד מצטייר כמי שמוריד מיסים. פשוט מדהים
02.07.09
6.
ביבי נתניהו והמיסים
בעניין הפחתת המיסים האדם היחיד שחושב שהפחתת מיסים לעשירים תואיל לכלכלה בישראל הוא בנימין נתניהו.. אישיותו של בנימין נתניהו בכל מה שקשור ליחסו לעניים ראוייה בהחלט למחקר פסיכולוגי מעמיק, האם הקשחת היד כלפי השכבות החלשות נובעת משנאה פטאלוגית של נתניהו אליהם. מעניין לא פחות הוא יחסם של שכבות המצוקה לנתניהו שהם תומכיו הנאמנים ביותר, "בנקרים" בשפת המהמרים. מה גורם לנתניהו להתעמר בעניים האם זו שנאתו הבסיסית לעניים שאולי בהם הוא רוא מעין ערבים אזרחי ישראל או שתמיכתם ללא תנאי בליכוד היא הגורם ליחתו המשפיל אליהם. בוחרי הליכוד מהבסטות בשוק מקבלים את מה שמגיע להם, מי שמרמים אותו פעם אחת הוא אדם ישר מי שמאפשר שירמוהו בפעם השנייה הוא שוטה מוחלט. לעצם העניין נשאלת השאלה מדוע דבק נתניהו במשנתו להטיב עם העשירים גם כאשר בארץ וגם בעולם הופרכה האסכולה ששגשוגם של העשירים משליך גם על העניים ומצבם הכלכלי. ליהפך בשום נקודת זמן לא היתה השלכה כזאת להיפך מצב העניים בעת שגשוג נעשה גרוע וגרוע יותר. המשפט המאיים של האוליגרכים שאם יפגעו בהם הם יעזבו את המדינה הוא איום סרק. בשום מקום הם לא יהיו אצולה כמו בארץ, יותר מכך רצוי שהם יעזבו, בכלכלה אין וואקום כל אוליגארך שיעזוב ייכנסו אחרים ובטוח טובים יותר במקומם. ועוד פעם בנימין נתניהו שהוא אחת החולות הרעות של העם בישראל כאמור מוריד מיסים. האם כאשר הוא מוריד מיסים למבוססים הוא חושב תמיד על עצמו וחבריו? קמצנותו וחסכנותו האישית ידועה לשימצה האם הכל אישי אצל נתניהו האם המוני העם אינם חלק מאזרחי ישראל האם אין לנתניהו אלוהים? נקוה שאת עונשו הוא יקבל בעולם של מעלה רק בגלל האיש הזה אני מתפלל שיש אלוהים ויש עולם הבא.
אריסטו מקיוולי  |  02.07.09
לכל התגובות