אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיל הים ירכוש ספינות קרב מתע"א במקום מהאמריקאים צילום: אלעד גרשגורן

חיל הים ירכוש ספינות קרב מתע"א במקום מהאמריקאים

ל"כלכליסט" נודע שנבחנת אפשרות לייצור עצמי של שתי ספינות קרב לחיל הים לפי זיכיון מחברה גרמנית

02.07.2009, 13:51 | נעמה סיקולר

חיל הים בוחן ייצור עצמי של שתי ספינות קרב, על בסיס זיכיון של חברה גרמנית - כך נודע ל"כלכליסט". היקף הפרויקט מוערך בחצי מיליארד דולר לפחות. גורמים בחיל מנהלים בשבועות האחרונים מגעים עם יצרנית ספינות וצוללת מגרמניה, כדי לרכוש את הזכויות לבנייה מקומית של ספינות הקרב.

על פי התוכנית, העבודה בפועל תבוצע על ידי מספנות ישראל שבחיפה, והתעשייה האווירית עתידה להתקין חלק ממערכות הטילים והמכ"ם של הספינות, ולהיעזר בחברות ישראליות נוספות שישמשו כקבלני משנה להשלמת מערכות הנשק, המודיעין ועוד. חברת מספנות ישראל ממעטת היום לעסוק בבניית ספינות לחיל הים הישראלי. צבר ההזמנות של החברה הסתכם בסוף 2008 ב־630 מיליון שקל.

בשנים האחרונות מנהל חיל הים מגעים עם חברת לוקהיד מרטין האמריקאית ועם הממשל האמריקאי לרכישת שתיים עד ארבע ספינות קרב מכספי הסיוע. ואולם, הצדדים לא הגיעו לסיכום, בין היתר על רקע מחירן הגבוה של ספינות הקרב האמריקאיות, המוערך ביותר מ־350 מיליון דולר ליחידה.

בשבועות האחרונים הוחלט בצה"ל לבחון אפשרות חלופית לרכישת הזכויות לבניית הספינות מחברה בהמבורג, שייצרה את צוללות הדולפין של צה"ל.

אפשרות נוספת שנבדקת היא להזמין עוד ספינות מדגם סער 5, שכבר פועלות בחיל הים, אשר ייבנו במספנות אמריקאיות על פי תכנון גרמני. עם זאת, הסבירות לאפשרות זו נמוכה, מכיוון שיש עדיפות לייצור מערכות של חברות ישראליות.

ההזמנות יבוצעו עד סוף השנה, מכיוון שייצור הספינה נמשך שנה וחצי.

 

תגובת דובר צה"ל: "טרם סוכמה החלופה הנבחרת, וכל מידע אחר בנושא זה אינו מוסמך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
הוצאה מיותרת לחלוטין - לא משנה איפה ייצרו
עוד הוצאה מיותרת לחלוטין של חיל הים. הויכוח אינו האם התקציב של חיל הים או של משרד הבטחון גדול מידי. השאלה היא איך מוציאים אותו. בשני אירועי הלחימה האחרונים של מדינת ישראל בכמעט 20 שנה האחרונות (לבנון השנייה, עופרת יצוקה) הוכח פעם נוספת שחיל הים לא צריך את הכלים הגדולים והכבדים שיודעים לעשות "מצור" ולשגר טילים ל-40 מייל (על מי בדיוק). במקום להשקיע בחיזוק הכוח למניעת טרור, לעבור לעשות שימוש בכלים מהירים וחזקים יותר, ולהגן על החיילים שעליהם (מישהו אמר כלים בלתי מאוישים?), חיל הים הולך לבזבז חצי מיליארד על מכונות לשריפת דלק וערבוב מים. להתראות במבצע "מערבל המים 13" אחד שיודע, נו מה
אחד שיודע, נו מה , תל אביב  |  02.07.09
4.
ספינות כמו ספינות שרבורג ודה גול עים האמברגו וארהב" עים אולטימתום וסנקציות לא
בסד" לא לומדים מהלקח אני קיבלתי חייל מיצטיין אצל נשיא המדינה מר זלמן שזר הייה למופת למדינת ישראל ולקנות בכחול לבן ולא לתת למתווחים לקבל שוחד על תיווך ולסחיתה של גורמים אנטי ציונים . בן גוריון אמר גם אום שמום הם רוצים להיתקרב לסעודיה ולערבים ביחוד הנשיא של אמריקה חוסן אובמה שקיבל שרשרת ממהמלך הערבי
יוסף , נתניה  |  02.07.09