אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיקי מגדל: "סאפ ישראל נמצאת בכיוון הנכון"

מיקי מגדל: "סאפ ישראל נמצאת בכיוון הנכון"

מנכ"ל SAP ישראל, שנכנס לפני כחודשיים לתפקיד, טוען שסקר שיתפרסם בקרוב ידרג את SAP במקום הראשון בשוק התוכנות הארגוניות בישראל ב-2008 ומנצל את ההזדמנות לעקוץ את נשיאת אורקל

02.07.2009, 16:01 | אסף גלעד
לפני כחודשיים עזב במפתיע גלעד גנס, מנכ"ל חברת המכירות של SAP בישראל, ובמקומו נכנס לתפקיד איש הפיתוח הבכיר ביותר במעבדות סאפ עד כה, מיקי מגדל. מגדל, שצמח במרקורי, אמדוקס ו-BRV ובילה בשנים האחרונות כמנהל הפיתוח הראשי של מעבדות SAP בישראל, לצידו של מיקי שטיינר, מנכ"ל מרכז הפיתוח עד היום, הפך את עורו והפך להיות מנהל המכירות של SAP בישראל, גוף שעד אוגוסט אשתקד היה באחריותה הבלעדית של נס טכנולוגיות.

בשנה האחרונה, התמודדה SAP ישראל עם קשיים לא מעטים - מעבר לשינויים הארגוניים שסבבו סביב השתלטות על פעילות המכירות של SAP לארגונים בישראל, נסיון לפרוץ לשוק הארגונים הקטנים והבינוניים, תחרות עזה מכיוונה של אורקל שנטלה נתח שוק מ-SAP באמצעות ההשתלטות על הייפריון, ומכיוונה של אשבל, מפתחת 'פריוריטי', תוכנה ארגונית שמתחרה ב-SAP על נישת הארגונים הקטנים הבינוניים בישראל. מעבר לכך נתקלה SAP בתדמית שלילית כחברה שנאלצה לבצע קיצוצים חדים בעולם, ולפטר במעבדות הפיתוח שלה בישראל עשרות עובדים, מתוך 800 אנשי פיתוח.

גלעד גנס. עזב במפתיע, צילום: עינת לברון גלעד גנס. עזב במפתיע | צילום: עינת לברון גלעד גנס. עזב במפתיע, צילום: עינת לברון

תחילה נראה כאילו מגדל, שזמן רב לא עסק בתחום המכירות, ינהל את חברת המכירות הישראלית רק באופן זמני, אלא שמגדל מבהיר: "עזבתי לחלוטין את כל תפקידי במעבדות הפיתוח והיום אני כאן כמינוי לטווח ארוך. ניהלתי חטיבות עסקיות בחברות BVR ואמדוקס וכמנכ"ל של חברת סטארט-אפ, כך שהנסיון שלי בתחום המכירות לא חדש". סתווית נבון, מי שהיתה אמורה להיות היורשת הטבעית של גנס, משמשת כיום כסמנכ"לית תפעול ב-SAP ישראל.

לפי מגדל, סאפ ישראל נמצאת בכיוון הנכון. לפי מגדל, סקר של חברת המחקר שיתפרסם בקרוב ידרג את SAP במקום הראשון בשוק התוכנות הארגוניות בישראל בכל שנת 2008 עם 41.4%, כפול מזו של החברה שלאחריה. מגדל סירב להזכיר את שמה, אך ההערכות הן כי מדובר בחברת אורקל.

חברת המכירות של סאפ בישראל הוסיפה לעצמה 500 לקוחות חדשים בשנה האחרונה, 80% מהם מוגדרים בשוק אליו ביקשה SAP לחדור, שוק העסקים הקטנים והבינוניים, מתוך 3,000 לקוחות בישראל עד כה. אלא שעבור SAP, צ'קפוינט, מירס ואגד, כולם לקוחות חדשים של SAP מהשנה האחרונה, מוגדרים כלקוחות בינוניים. "עסקים בינוניים עבורנו מוגדרים כעסקים שמגלגלים החל מ-50 מיליון דולר, ואינם שייכים ל-100 הארגונים הגדולים בישראל", אמר מגדל. השנה הוסיפה לעצמה SAP ישראל גם לקוחות גדולים בהם תנובה וצים.

"SAP לא בנויה על אדם אחד"

בכל זאת, מגדל סירב לההתייחס לשאלה מדוע עזב קודמו בתפקיד, גלעד גנס, את תפקידו לאחר 8 חודשים בלבד, למרות שלפי הנתונים שהוצגו, הצליח להגיע להישגים: "לא אוכל להתייחס לעזיבתו, כיוון שאת הדברים האלה הוא יצטרך להגיד בשם עצמו. אוכל לומר שאף חברה בגודלה של SAP לא בנויה על אדם אחד - לא על גנס, לא על שי אגסי וגם לא עלי בלבד. בקרוב יודיע גנס על תפקיד נוסף שיבצע בחברה, שלא במסגרת SAP ישראל"

לאחרונה הופיעו פרסומים לפיהם לא יוכלו גופים בטחוניים בישראל לעשות שימוש בתוכנת SAP, בגלל מעורבותם האפשרית, לפי פרסומים זרים, בפיתוח כלי נשק לא קונבנציונליים. "תוכנות SAP הוסיפו לעצמן שכבות אבטחת-מידע רבות בשנה האחרונה, מה שחייב את אישורן של מדינות שונות (כמו למשל גרמניה, א"ג) לייצאן כאשר הגוף המבקש הינו גוף בטחוני. זהו עניין פרוצדורלי שמתרחש בכל העולם, ומדינות בכל העולם דורשות אישור רגולטורי לייצא תוכנות בעלות מרכיבי אבטחת מידע. משרד האוצר כבר התבטא בעניין והסביר שכל האישורים שהיתה המדינה צריכה לקבל ממדינות אחרות התקבלו, וכל השאר הוא סיפור צבע שאין לו בסיס".

לפני כחודש עמדה צפרה כץ, יו"ר אורקל והתבטאה בצורה קשה כלפי SAP, בין השאר כינתה אותה "חברינו מגרמניה שנכשלו באסטרטגיה העסקית שלהם לחדור לשוק הארגוני הקטן והבינוני". מגדל, מצידו לא נשאר חייב.

"לעמוד על במה ולהגיד אימרות אווירה שלא נתמכות במספרים זה מעט יומרני", הוא אומר ושולח עקיצה לעבר האסטרטגיה העסקית של אורקל: "מי שמפתחת במשך 7 שנים את מוצר ה-Fusion ואז רוכשת BEA, לא יכולה ללמד אותנו מיקוד עסקי מהו. לא שינינו את האסטרטגיה העסקית שלנו ולו באינץ'. נתח השוק שלנו בעולם, לפי חברת IDC הוא 36% ושל אורקל 28% בלבד. את הגידול שלהם בנתח השוק הם עשו באמצעות השתלטות על הייפריון, אבל אנחנו עדיין הספק המוביל והמוערך לתוכנות עסקיות ללקוחות הבינוניים והגדולים. לפי חברת IDC, חברת ביזנס אובג'קטס אותה רכשנו לאחרונה מחזיקה 20.4% מהשוק העולמי, ואילו הייפריון שרכשה אורקל מחזיקה במקום הרביעי עם 9% בלבד, ולפניהם קוגנוס וסאס".

בהמשך לביקורו של ריי אוזי, ארכיטקט התוכנה של מיקרוסופט, מתחרתה של SAP בזירת העסקים, אומר מגדל כי "החזון של אוזי הוא נכון בעיקרו, אבל צריך לדעת שאין כרגע מאמצים ב-SAP להעביר את כל תשתיות התוכנה שלה לטכנולוגית ה'ענן'. ברור שלא כל התוכנות יהיו על גבי מחשב אישי, אבל חלקן יישבו על השרתים הארגוניים ולא בענן שנמצא במרחק רב מהארגון".

הראיון נערך לרגל כנס SAP World Tour לעסקים קטנים ובינוניים שיתקיים ביום ב' הקרוב
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות