אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלכלני הפועלים: שוק המניות עשוי "לקחת אוויר" ולדשדש בטווח הקצר צילום: אוראל כהן

כלכלני הפועלים: שוק המניות עשוי "לקחת אוויר" ולדשדש בטווח הקצר

בבנק מעריכים עם זאת, כי בטווח של מספר חודשים צפויה להתחדש המגמה החיובית בשוק המקומי, כל עוד לא יתרחש גל משמעותי נוסף של המשבר הגלובלי. בלאומי מעריכים, כי לאחר גל של עליות באפיק האג"ח הקונצרני, לא מן הנמנע שצפוי גל של מימושים

03.07.2009, 14:20 | רונית גודמן
כלכלני בנק לאומי מסכמים את השבוע בהמשך המגמה החיובית בשוק המניות המקומי, עם הפגנת איתנות בהשוואה לשווקים אחרים מעבר לים. עליות השערים לוו במחזורי מסחר גבוהים יחסית לתקופה האחרונה ואלו עמדו בממוצע יומי על כ-1.7 מיליארד שקלים, לעומת כ-1.5 מיליארד שקלים בשבוע שעבר וכ-1.4 מיליארד שקלים בממוצע מתחילת השנה. בבנק הפועלים סבורים, כי רמות המחירים בשוק המניות המקומי עודן נמוכות יחסית.

בסיכום שבועי רשמו מדדי המעו"ף ות"א 75 עליות של כ-2.5% וכ-2.7% בהתאמה, מדדי הבנקים והנדל"ן 15 עלו בכ-4.7% וכ-3.4% בהתאמה. מדד היתר 50, שבולט לחיוב מתחילת השנה, חתם את השבוע בעלייה של כ-2.3%.

מניות הבנקים, שרשמו מימושים מתחילת חודש יוני, הובילו את השבוע האחרון בעליות שערים. זאת, בניגוד למגמה במניות הענף בחו"ל. השבוע פרסם בנק ישראל, כי מתחילת יישום הרפורמה בעמלות, לפני שנה, חלה ירידה של 10% בהוצאה הממוצעת על שירותים בנקאיים נפוצים ל-24%, ואילו שירותים נפוצים עבור האוכלוסיות החלשות הוזלו בכ-49%.

ענף הנדל"ן ריכז עניין, על רקע השלמת מכירת אחזקותיה של אפריקה נכסים בקניון רמת אביב ובקניון "סביונים" למליסרון, תמורת כ-823 מיליון שקלים.

כלכלני לאומי מעריכים, כי בטווח הקצר יתבסס שוק המניות המקומי סביב רמת המחירים הנוכחית, עד להופעתם של איתותים חיוביים נוספים בצד הריאלי. בטווח הבינוני צפויה המגמה להיות חיובית, בעיקר על רקע התייצבות המצב הכלכלי והתשואות הנמוכות באפיקים הסולידיים.

קניון רמת אביב. המכירה הושלמה, צילום: עמית שעל קניון רמת אביב. המכירה הושלמה | צילום: עמית שעל קניון רמת אביב. המכירה הושלמה, צילום: עמית שעל

עמיתיהם בבנק הפועלים, לעומת זאת, מעריכים, כי לאחר העליות החדות שנרשמו במחצית הראשונה של השנה, שוק המניות עשוי "לקחת אויר" בחודשים הקרובים ולהתאפיין בדשדוש בטווח הקצר. עם זאת, נוכח רמות המחירים בבורסה, הצפי להתאוששות בביצועי החברות עצמן והתשואות הנמוכות באפיקים הסולידיים, מעריכים בפועלים כי בעוד מס' חודשים צפויה להתחדש המגמה החיובית בשוק המניות המקומי, זאת כמובן בהיעדר התחדשות המשבר בשווקים הגלובליים.

לאחר תקופה של עליות באג"ח הקונצרני - צפוי גל של תיקונים

המסחר באגרות החוב הממשלתיות התנהל השבוע במגמה מעורבת, מסכמים בבנק לאומי. מגמת המסחר הושפעה, בין היתר, מירידת תשואות שנרשמה השבוע באג"ח הממשלתיות בארה"ב ומעלייה קלה בציפיות האינפלציוניות בשוק לכל אורך העקום.

בסיכום שבועי עמדו תשואותיהן של האג"ח הממשלתיות השקליות והצמודות למדד, בעלות מח"מ של 10 שנים, על כ-5.8% וכ-3.0% בהתאמה, לעומת רמות של כ-5.8% וכ-3.1%, בהן נסחרו בסוף השבוע שעבר. פער התשואות בין האג"ח הממשלתיות השקליות לבין אלו האמריקאיות, לטווח של 10 שנים, נותר בסיכום שבועי ברמה של 1.8%.

בלאומי מציינים, כי על אף ירידת התשואות שחלה לאחרונה באפיק הממשלתי, מספר גורמים עדיין עלולים להעיב עליו ובפרט על האג"ח הארוכות. בין אלו ניתן למנות את הצפי לעלייה עתידית בשיעור הריבית במשק, המשך הסטת כספי המשקיעים לאפיקים בעלי רמת סיכון גבוהה יותר והגידול הצפוי בהמשך השנה בגיוסי הממשלה בשוק המקומי.

האפיק הקונצרני נסחר גם הוא השבוע בעליות שערים. בסיכום שבועי עלו מדדי התל בונד 20 והתל בונד 40 בכ-0.8% וכ-1.2%, בהתאמה. פערי התשואות הממוצעים בין מדדים אלו לאג"ח הממשלתיות הצטמצמו מעט לרמות של 2.3% וכ-4.3% בהתאמה, לעומת פערים של כ-2.4% וכ-4.4%, בהן עמדו בסוף השבוע שעבר.

המגמה החיובית הושפעה בעיקר מהעליות החדות שרשמו איגרותיהן של חברות המשתייכות לענפי הנדל"ן והאחזקות, נוכח המשך העלייה בתיאבון לסיכון ופרסומים לפיהם מספר חברות מובילות במשק ינקטו בקרוב במהלכים, אשר צפויים לשפר במידת מה את מבנה ההון שלהן, כגון מכירת נכסים או בחינת האפשרות להמרת התחייבויות בהון.

רמת הפערים אליה הגיע האפיק הקונצרני לאחרונה, בד בבד עם הקשיים הקיימים בסביבה העסקית במשק, מעלים את רמת הסיכון הכללית בהשקעה בו. בלאומי אומרים עוד, כי לאחר תקופה ארוכה של עליות כה חדות באפיק הקונצרני, לא מן הנמנע כי צפוי להתרחש תיקון טבעי ומימוש רווחים באפיק זה.

בלאומי מעריכים, כי הסיכון הכרוך בהשקעה באג"ח הממשלתיות עודנו גבוה, בפרט לנוכח ירידת התשואות שחלה באפיק לאחרונה. זאת בעיקר בשל הצפי לעלייה עתידית בריבית במשק, הצפי להיקף גבוה של גיוסי האוצר והתיאבון הגובר בקרב המשקיעים להשקעה באפיקים מסוכנים יותר, דוגמת מניות ואג"ח קונצרניות. בלאומי מדגישים, כי משקיעים אשר אינם מעוניינים להגדיל את חשיפתם לסיכון, יאלצו כיום להסתפק בהשקעות קצרות טווח ברמת תשואות נמוכה ביותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות