אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תכלית בית השקעות: התל בונד 40 במרחק נגיעה מהשיא שנרשם ביולי 2008 צילום: shutterstock

תכלית בית השקעות: התל בונד 40 במרחק נגיעה מהשיא שנרשם ביולי 2008

להערכת האנליסט אורי כהן, הגעה של התל בונד 40 לשיא חדש הינה עניין של זמן בלבד, לאור ההתעוררות של שוק הנפקות האג"ח. בתכלית מעריכים, כי כל עוד תישמר היציבות בתחום האג"ח הממשלתי יימשכו גם העליות באפיק הקונצרני

03.07.2009, 12:19 | כתב כלכליסט

שוק התל בונד המשיך השבוע בגל העליות המטאורי אותו חווה מאז השפל של נובמבר 2008. לאחר שמדדי התל בונד 20 והתל בונד 60 רשמו שיאים חדשים, נמצא התל בונד 40 במרחק נגיעה מהשיא שנרשם ביולי 2008, ערב פרוץ משבר הסאב פריים. נראה כי מבחינת התל בונד 40, הגעה לפסגה חדשה, הינה עניין של זמן בלבד. כך מעריך האנליסט אורי כהן מתכלית בית השקעות, בסקירה מיוחדת עבור "כלכליסט".

שוק ההנפקות ממשיך להתעורר מהתרדמת הארוכה אליה שקע, כשהנפקת מניות עדיין רחוקה, אך מנגד הנפקות אג"ח נחטפות כלחמניות טריות. הביקושים הערים מובילים את החברות להגדיל את היקפי הגיוס המתוכננים ובימי המסחר הראשונים רושמים המוסדיים רווחים חדים. תופעה זו גוררת ביקושים ערים בהנפקות הבאות ויוצרת עניין רב בשוק האג"ח הקונצרניות.

דוגמה טרייה מהשבוע האחרון היא הנפקת האג"ח של חברת הנדל"ן המניב בריטיש ישראל, אשר השלימה גיוס בשתי סדרות אג"ח, שקלית וצמודת מדד. בעוד הגיוס נסגר בריבית של 7% בשקלית ו-5.25% בצמודה, שתיהן במח"מ של 3.3 שנים, נסחרות האגרות כיום - שלושה ימים בלבד לאחר פתיחת המסחר, בריבית של 5.25% ו-4.5% בשקלית ובצמודת המדד, בהתאמה.

עוד בלטו השבוע אגרות החוב השונות של חברת אפריקה ישראל, אשר עלו בכ-15% בממוצע והשלימו עלייה של כ-200% מתחילת השנה. כך, אגרות החוב אשר היו מוקצות ע"י המוסדיים, שוב נמצאות במרכז העניינים.

נראה, כי אלה הם פני הדברים, כאשר המוסדיים שוב מוכנים לקחת סיכונים.

יציבות האג"ח הממשלתי תביא לעליות גם באפיק הקונצרני

השבוע החולף היה נטול דרמות בשוק האג"ח הממשלתי, כשגם בארה"ב, נסחרו האג"ח הממשלתיות ביציבות. ציפיות האינפלציה בטווח הבינוני של 4-5 שנים עלו בכ-0.2% לכ-3% ולכן תמכו בעליות באפיקים הצמודים, כשגליל 5472 רשם עלייה חדה של למעלה מ-1% במהלך השבוע.

בתכלית בית השקעות דבקים בהערכה, כי כל עוד האג"ח הממשלתי שומר על יציבות ועל אחת כמה וכמה כשהוא עולה, שוק האג"ח הקונצרניות ימשיך לעלות ומדדי התל בונד ירשמו שיאים חדשים.

את החגיגה עשויה לסיים העלאת ריבית מוקדמת מהצפוי או עלייה בהערכת פרמיית הסיכון של החברות - לדוגמא, עקב חשש גובר מפשיטת רגל של חברה מסוימת - אולם שני אלה לא נראים כמאיימים בחודשים הקרובים.

להערכת בית ההשקעות, ככל שנתקרב לרבעון האחרון של השנה, תיגבר הסבירות להעלאת ריבית בישראל, ייגבר הצורך בגיוס הון ע"י הממשלה, כששני אלה יובילו לעליית התשואות, הן בשוק האג"ח הממשלתי והן בקונצרני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות