אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תחרות היזמים הצעירים בהולנד: הישראלים זכו בפרס התצוגה המרשימה צילום: ערן יופי כהן

תחרות היזמים הצעירים בהולנד: הישראלים זכו בפרס התצוגה המרשימה

התלמידים, שזכו בתחרות בישראל, פיתחו מוצר חדש המבוסס על שמיכה עם שרוולים. למקום הראשון הגיעה הקבוצה האסטונית

05.07.2009, 00:24 | רחלי בינדמן
ההולנדים כנראה רגילים לקור ושלג, אחרת קשה להסביר מדוע במהלך סוף השבוע החולף והחם בו התכנסו ברוטרדם שבהולנד משלחות מ-32 מדינות ברחבי אירופה לתחרות השנתית של ארגון יזמים צעירים, לא מצאו לנכון המארגנים החביבים להדליק את המזגן.

ביום שבת בבוקר השכימו קום כ-200 תלמידים, חברי משלחות של 32 מדינות אירופאיות, והלכו להקים את הדוכנים המושקעים שלהם על מנת להציג את העסקים אותם הקימו מן היסוד. על רקע החום והלחות, שלא היו מביישים גם את מדינת ישראל, היה זה אתגר לא פשוט עבור חברי הקבוצה מישראל, תלמידי חטיבת הביניים דה שליט ב' ברחובות, לנסות ולשווק את שמיכת הפליז שייצרו, שכללה שרוולים המאפשרים צפייה נעימה בטלוויזיה תוך אכילת פופקורן ושיחה בטלפון מבלי לחשוף את הזרועות. אבל למרות החום השמיכות העונות לשם "שרווליות" נמכרו כמו לחמניות חמות עד שלא נותרה ולו שמיכה אחת בודדה למכירה.

יזמות תיכון דה-שליט זכה בתחרות היזמים הצעירים תלמידי כתה ט' של התיכון ייצגו את ישראל בתחרות היזמים הצעירים הבינלאומית, שתתקיים בעיר ההולנדית רוטרדאם בחודש הבא עמיר קורץ, 4 תגובותלכתבה המלאה
שופטי התחרות הסתובבו בין המציגים ושאלו את הילדים שאלות מעולם העסקים. אשר אחד השופטים הזכיר לקבוצה הישראלית כי המוצר שפיתחו כבר קיים בארה"ב. אסף שוורץ, מנכ"ל הקבוצה, לא הניד עפעף והשיב באסרטיביות: "השרוולית היא ייחודית בישראל, מלבד זאת פעלנו לפתח ולשפר את המוצר, דוגמת ייצור שמיכת פיקה לימי הקיץ ושמיכה מיוחדת לילדים".

תחרות היזמים הצעירים הישראלית מתקיימת זו השנה ה־18 בחסות בנק לאומי, התומך בפרויקט מדי שנה ותורם 600 אלף שקל. התחרות היא חלק מארגון בינלאומי שפועל ביותר ממאה מדינות, בניסיון לגדל ולחנך דור חדש של יזמים. על כל קבוצה הוטל לפתח מוצר, לגייס הון התחלתי, לבנות תוכנית עסקית ולפעול לשיווקו. בראש הארגון עומדת אלה גליל, רעייתו של עוזיה גליל, מאבות תעשיית ההייטק בארץ.

המשבר הכלכלי העולמי שהגיע לשיאו בשנה החולפת, עת שקדו הילדים על הקמת עסקיהם, שיחק אף הוא תפקיד מרכזי בתחרות השנה. כך למשל, פיתחה הקבוצה הבלגית משחק קופסא, דמוי מונופול, שמטרתו ללמד את משתתפיו מושגי יסוד בשוק ההון. הקבוצה הפינלנדית, שהקימה אתר אינטרנט לאיתור עבודות קיץ לצעירים, הודתה שהמשבר הכלכלי יצר עבורה אתגר לא פשוט לעמוד במשימה.

הארוע הגיע לשיאו בערב יום שבת, עת התכנסו המשלחות השונות בבנין הסחר העולמי שברוטרדם, עיר הנמל השניה בגודלה בעולם, לערב גאלה חגיגי ומעונב, במהלכו הוכרזו הזוכים המאושרים בתחרות.

הזוכים התחרות הישראלית, צילום: ערן יופי כהן הזוכים התחרות הישראלית | צילום: ערן יופי כהן הזוכים התחרות הישראלית, צילום: ערן יופי כהן

המשלחת הישראלית לא לקחה את שלושת המקומות הראשונים. זאת לאחר שהשופטים השליכו את יהבם על הקבוצות שפיתחו מוצרים מוטי איכות סביבה. כך זכתה במקום הראשון המשלחת האסטונית, שהקימה אתר אינטרנט בו נדרש כל אדם למלא שאלון שמטרתו לחשוף את רמת הזיהום לה הוא גורם מדי יום, ובהתאם לרמת הזיהום הוא נדרש לממן שתילת עצים במדינתו. למקום השני הגיעה שוויץ שייצרה אגרטל עשוי פלסטיק ידידותי לסביבה ולמקום השלישי הגיעה גרמניה עם עסק שמטרתו עידוד שימוש באנרגיה סולארית.

עם זאת, ארבעת חברי המשלחת מישראל ושני המנחים העסקיים והחרוצים שהתלוו אליהם, אלון פסוול, מתנדב מאפלייד מטיריאלס ואוריה מלמד, מתנדבת מבנק לאומי, לא חזרו לישראל בידיים ריקות. הקבוצה זכתה בפרס מיוחד שהוענק על ידי האירגון ההולנדי "העולם שלי" לתצוגה המרשימה ביותר, ושנציגת הארגון ציינה על הבמה שהדוכן שבנו הילדים הציג את המוצר בצורה הטובה ביותר.

יו"ר חבר השופטים, איש עסקים הולנדי ומורה לשעבר, בשם אנדרי קווקרנט, אמר ל"כלכליסט" : "הקבוצה הישראלית הצטייינה במכירות והם נתנו במהלך הצגת הדוכנים הופעה מעולה". עוד ציין קוורקנט "מדובר בתלמידים הכי צעירים שהשתתפו בתחרות אז הזכיה שלהם בפרס המצגת המרשימה ביותר היא מחמאה אדירה".

לבסוף הסביר קווקרנט מדוע דווקא הקבוצה האסטונית זכתה לבכורה על אף ששתילת עצים אינה יוזמה ייחודית או יוצאת דופן. "מדובר במדינה שאינה עשירה ועל רקע המשבר הכלכלי זה מדהים שהילדים האלה הצליחו לשכנע את תושביה לתרום עבור שתילת 2,500 עצים".

למרות ההסברים המשכנעים והפרס המכובד לא יכלו ארבעת הילדים, אסף, דניאל, שחר ואיתמר, להסתיר את אכזבתם ולא התמסרו למסיבת הריקודים הסוערת שסיכמה את האירוע. אורי ילוז, מנכ"ל הארגון בישראל, שאף פניו קדרו לאחר הכרזת שמות הזוכים, משוכנע שגם האירגון המתמקד בילדים, אינו חף מפוליטיקות. כך או כך, יו"ר חבר השופטים קווקרנט לא שולל אפשרות לקיים את התחרות בישראל. "אני רק מקווה שלא ישאלו אותי יותר מדי שאלות במדינה שלי כשיראו את החותמת על הדרכון" אמר בחיוך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות