אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברחובות מתכוננים לרעידת אדמה: אושרה תוכנית לחיזוק של כ-1,300 מבנים צילום: בלומברג

ברחובות מתכוננים לרעידת אדמה: אושרה תוכנית לחיזוק של כ-1,300 מבנים

בתוכנית שיזמה הוועדה המקומית בעיר במסגרת תמ"א 38, תינתן אפשרות ליזמים לבנות ארבע קומות נוספות על מבנה קיים במקומות שיאפשרו זאת. הוועדה המחוזית החליטה להפקיד התוכנית בתנאים

07.07.2009, 15:37 | אורי חודי

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז מרכז, בראשות ד"ר שוקי אמרני, דנה בתוכנית לחיזוק מבנים מרעידות אדמה בעיר רחובות (רח/ 2000/ טז) והחליטה להפקידה בתנאים. מדובר במימוש תוכנית רחבת היקף בעיר, הכוללת את חיזוקם של כ-1,300 מבנים במסגרת תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה (תמ"א 38).

בעקבות רעידת האדמה באיטליה משרד התחבורה רוצה לשפר עמידות הגשרים והמחלפים שר התחבורה ישראל כץ הורה על הרכבת משלחת מהנדסים ומומחים שתיסע לאזור האסון, במטרה לבחון את הגשרים והמחלפים שניזוקו ולהפיק לקחים ליישום בארץ גיא מי-טל, 6 תגובותלכתבה המלאה

הוועדה המקומית רחובות הגישה לוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז מרכז תוכנית מתארית הקובעת את מקסימום הזכויות האפשריות, וזאת על פי סקר למבנים בסיכון שניבנו עד שנת 1980, במסגרתו נמצאו כ-1,300 מבנים הזקוקים לחיזוק ברחבי העיר. התוכנית כוללת חיזוק מבנים, חידוש מבנים וסביבה עירונית בשטחים הוותיקים של העיר.

"תוכנית זו מאפשרת תוספת של עד 4 קומות לבנין", מספרים במשרד הפנים, "אך לא יותר מגובה של 8 קומות לכל בנין ולא יותר מהכפלת הגובה הקיים ומקסימום הכפלת הזכויות. כל זאת תחת בקרה מלאה לעניין פתרונות לשטחי ציבור וחניה". עוד נמסר ממשרד הפנים, כי התוכנית דורשת, כתנאי למתן ההיתרים לתוספת הזכויות, את שיפור המראה החיצוני של הבניין, גינון ומעליות.

אחת הבעיות במימוש תוכניות מסוג זה במסגרת תמ"א 38 היא בעיית החניה, משום שלא לכל המבנים הישנים קיים שטח המוקצה למטרה זו. גם לנושא זה מצאה עיריית רחובות פתרון, כשהציעה לאפשר במסגרת התוכנית חניה בשטחי ציבור במגרשים שנמצא שאין כל דרך אחרת לספק את החניה הנדרשת למגורים.

יו"ר הוועדה המחוזית, ד"ר שוקי אמרני, ציין כי הערכות לנושא רעידות האדמה הינו נושא רב חשיבות ועל כל הוועדות המקומיות להיערך לטיפול בנושא זה. הוועדה המחוזית קבעה בהחלטתה כי בכל מקרה תקיים דיון נוסף בתוכנית תוך 5 שנים, על מנת לבחון את מידת הצלחתה ויכולתה של העיר לספק את שטחי הציבור ושאר הפתרונות העירוניים הנדרשים תוך מימוש התוכנית.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות