אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רבע גמר גביע דייוויס: אין בית, יש כסף צילום: אוראל כהן

רבע גמר גביע דייוויס: אין בית, יש כסף

באיגוד הטניס נאבקו כדי לארח את מפגש גביע הדייוויס מול רוסיה בהיכל נוקיה ולא במגרש הביתי שברמת השרון. היו לכך יותר מחצי מיליון סיבות טובות. האיגוד ירשום רווחים נאים מהאירוח בהיכל נוקיה - הרבה בזכות הסכם החסות עם יורוקום

08.07.2009, 10:03 | אוריאל דסקל

בישיבת יום שישי בתחילת אפריל החליטה הנהלת איגוד הטניס לתמוך בהמלצתם של היו"ר מיכאל קליין ושל המנכ"ל משה חביב, לארח את המפגש עם נבחרת רוסיה הגדולה בהיכל נוקיה. ההחלטה התקבלה ברוב גדול ואז באופן די מפתיע הופיעה ג'נין שטראוס, מנכ"לית מרכז הטניס, עם צו מניעה מבית המשפט.

במרכז ניסו בכל זאת לשכנע לארח את הרוסים במגרש ברמת השרון וטענתם התבססה על מכבי, שקיבלה התחייבות מהיו"ר הקודם של איגוד הטניס, אסף חפץ, שלפיה האיגוד התחייב שהנבחרת תארח את המפגשים הבאים באצטדיון קנדה ברמת השרון, אחרי השקעת מרכזי הטניס בשיפוץ המקום.

נבחרת ישראל מתכוננת לרוסיה בהיכל נוקיה, צילום: אוראל כהן נבחרת ישראל מתכוננת לרוסיה בהיכל נוקיה | צילום: אוראל כהן נבחרת ישראל מתכוננת לרוסיה בהיכל נוקיה, צילום: אוראל כהן

בדיון בבית המשפט מנה איגוד הטניס את הסיבות שיש ליתרונות של אירוח בנוקיה על פני אירוח ברמת השרון - בייחוד מבחינת ההיבטים הכלכליים וגם מבחינת התנאים המזומנים לקהל הרחב שיגיע למשחקים, שייהנה מתנאים הרבה יותר נוחים לצפייה במפגש, לעומת אלו שברמת השרון בחום הכבד של יולי.

עוד לפני הכרעת השופט הציע איגוד הטניס פשרה בדמות פיצוי של 15% מההכנסות באירוע למרכז הטניס ברמת השרון, בתמורה למשיכת העתירה. המרכז לא הסכים, ובסופו של דבר ההימור ללכת על כל הקופה לא צלח לו - השופט הכריע לטובת האירוח בהיכל ואילו האיגוד אינו מתכוון לפצות את מרכז הטניס על כך. זה מצער מבחינת המרכז, שאחראי לטיפוח השחקנים הישראלים.

"מתאים למותג"

 

המפגש בהיכל נוקיה אמור לנפק רווחים של כמה מאות אלפי שקלים לאיגוד הטניס וזה בעיקר בזכות המעבר להיכל נוקיה.

רוב הכרטיסים נמכרו, ונותרו עוד כ־700 בסוכנות לאן - והכסף הגדול שהם הנפיקו מכסה כמעט לבדו את התקציב של אירוח הנבחרת הרוסית. התקציב הוא 1.5 מיליון שקל ומכירת הכרטיסים, כאמור, כמעט מכסה את רוב העלויות. חלק גדול מהתקציב מגיע מכספי טוטו-ווינר שהשקיעו כ-200 אלף שקל במשטח - שישאר של האיגוד.

בכל מקרה, נתח גדול מהרווח מגיע מהספונסרים, בעיקר מהספונסר הראשי יורוקום, נציגת נוקיה בישראל.

יורוקום משלמת 200 אלף שקל עבור הזכות להיות הספונסרית הגדולה ביותר של הנבחרת. החסות היא לא רק לאירוע עצמו - נוקיה תוסיף לתת חסות לנבחרת עוד שנה - אבל אחת מהסיבות לחתימה החוזה היא העובדה שהמפגש עם רוסיה משוחק בהיכל נוקיה שביד אליהו.

"אני מאמין שהחיבור בין טניס, שהוא ספורט נקי ואצילי, שאני אישית מאוד אוהב, מתאים למותג שלנו. גם החיבור של נוקיה לערכים של ספורט, הישגיות ויצירתיות מתאים לערכים של המותג שלנו", מסביר אילן גרינבוים, מנכ"ל יורוקום.

גרינבוים מסביר שההשקעה מגיעה גם מטעמים של "ציונות".

"עומד להתקיים משחק חשוב מאוד לטניס הישראלי באכסניה שנקראת על שמנו", אומר גרינבוים.

נוקיה משלמת כ־700 אלף דולר בשנה, כדי שההיכל ביד אליהו ייקרא על שמה וה־200 אלף שקל הנוספים האלה מחדדים את ההזדהות של החברה עם הטניס המקומי.

"חלק מזה זה גם תרומה לקהילה", אומר גרינבוים. "כדרך להגברת הקהילתיות חשבתי שזה יהיה נכון לתרום לספורט בכלל. זה כמובן לא מזיק למותג וודאי תורם. מקנה לנו פן פטריוטי".

האם בנוקיה מודדים כמה זה באמת עוזר למותג?

"אנחנו עושים סקרים אבל בעיקר זה עניין של תחושות. לא רק רגשות מעורבים בזה, אני אוהב טניס וספורט בכלל, אבל אם לא הייתי חושב שזה טוב לעסקים, לא הייתי מאשר את החסות".

נוקיה לא תשלם בונוס מיוחד (כנהוג בהסכמי חסות בעולם), אם הנבחרת תרשום הצלחה מול הרוסים החזקים.

לפי גרינבוים, החברה גם לא שוקלת בינתיים להיכנס כספונסרית לענפי ספורט אחרים, אף שקיבלה כמה הצעות.

עוד 380 אלף

 

ישנם עוד נותני חסות, אם כי איגוד הטניס סירב לחשוף את ההכנסות שמגיעות מההסכמים עמם - כ־380 אלף שקל. פסגות נותנת חסות משנית, וגם תכשיטי שטרן. אגד תסיע את המשתתפים ורשת מלונות טמרס מלינה את המשתתפים ומארחת את המפגשים החברתיים וערבי הגאלה שמלווים את משחקי גביע דייוויס. במלון דניאל של הרשת גם ייפגשו אנשי עסקים רוסים שמלווים את הנבחרת שלהם ואנשי עסקים ישראלים. באיגוד הטניס מקווים שהשיחות יניבו שיתופי פעולה עתידיים.

ערוץ 5, שישדר את המשחקים, לא שילם עבור זכות השידור אבל יפיק בעצמו את השידורים.

לפי בכירים באיגוד, רבע הגמר נגד רוסיה יהיה אירוע הטניס העממי ביותר מאז ומעולם. "היכל נוקיה יחשוף את הטניס לכולם", אמרו באיגוד.

העפלה היסטורית לחצי הגמר עוד עשויה להפוך את נתינת החסות לנבחרת הטניס של ישראל למשתלמת עבור נוקיה ונותנות החסות האחרות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות