אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שעת סיום הרפורמה צילום: גלעד קוולרצ'יק

שעת סיום הרפורמה

איך בשקט בשקט מחסל האוצר את רפורמת בכר

12.07.2009, 10:27 | אלדד תמיר

בדרכי לחו"ל עברתי כמו כולנו בחלק הארוך שבין בדיקת הדרכונים לאזור החנויות. הסתכלתי ימינה, אל עבר מה שהיתה פעם גינת פרחים ענקית שאמורה לקבל את פני הבאים. חשבתי על כך שגם רפורמת בכר היתה פעם "גינה", של רעיונות נכונים וחשובים שהתבססו על שני עקרונות מרכזיים: הראשון, ביזור הריכוזיות של שוק ההון, והשני - עידוד התחרות. אפשר להעביר המון ביקורת על היישום, אבל בנימין נתניהו, שר האוצר בתקופת פעילותה של הוועדה, לקח את הנושא באומץ רב ועשה מעשה. מעשה אמיץ ונכון.

הרפורמה היתה מהפכה של ממש. היא כללה חקיקה, תקשורת, מצגות... מהפכה רועשת בדיוק לפי הספר, שהרי שקיפות היא עיקרון חשוב, והדברים חייבים להיראות. הגינה אמנם נשתלה. הרעיון היה מדהים, ואפילו היו אי אלו תיירים ואחרים שנהנו ממנה, אבל לאט לאט נעשתה גינה זו גינה מלאכותית (כי מסובך לטפח רעיון כזה) - גינת פלסטיק שנהפכה בינתיים לסתם שלט מאבנים צבועות, המשמש כפרסומת.

בימים אלו (אל תגלו, זה סוד), מתנהל לו מהלך ל"חיסול הרפורמה", מהלך שכבר קרוב לסיומו. המהלך מתנהל בסודיות ובשקט רב. המבצע הזה כל כך מוצלח, עד שכנראה יירשם בסופו כמבצע של יחידה סודית באוצר.

בלי ששמנו לב, האוצר מחסל את התחרות בשוק הגמל באמצעות "פעולות טרור", המגיעות אלינו כתקנות, כהוראות או כהנחיות, שנוחתות באמצעות הדואר האלקטרוני כמעט מדי שבוע. האחרונה שבהן היא גם הניצחת, שבאה לאחר התשה ארוכה - הדרישה לגדלת ההון העצמי.

שלא יחשוב מישהו שהחבר'ה שם בירושלים טעו. ממש לא. הם יודעים בדיוק (ואף אומרים זאת בחדרים סגורים) שהם מחסלים את התחרות, שהם מייצרים חסמי כניסה שיגרמו לכך שאף אחד חדש לא יעז להיכנס לתחום, שאנו מאוד מאוד קרובים למצב שקדם לרפורמה, שהריכוזיות כבר עצומה, שהשוק כמעט כולו נמצא בידי חברות הביטוח, שמערכות ההפצה נוראיות, שמנהלי ההשקעות נאלצים בלית ברירה לשלם עמלות הפצה ענקיות. בקיצור - שעת סיום הרפורמה.

אז גינה לא יכולה לדבר (וטוב שכך), אבל מכיוון שאת הרפורמה העביר האוצר ברעש גדול, וחתום עליה ראש הממשלה הנוכחי בנימין נתניהו (שכאמור כיהן אז כשר האוצר), כל שנותר הוא לבקש לגלות מעט אומץ. כנסו מסיבת עיתונאים ענקית, ותגידו באומץ שהצלחתם במבצע הסודי והרגתם את הרפורמה. תודו שאתם רוצים שוק ריכוזי ולא תחרותי, ושתמשיכו לעשות הכל, אבל ממש הכל, כדי להקל על "הגדולים" (ראו ההקלה בעניין המוניטין וההון העצמי), ולהלום ביתר הגופים, עד שייכנעו או פשוט ייסגרו.

תגידו באומץ שהגינה היא כבר סתם שלט פרסומת שצבוע על אבנים. שהרי מי צריך פרחים, ולמי יש כוח לתמוך ברעיונות טובים?

הכותב הוא מנכ"ל בית ההשקעות תמיר פישמן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
הרפורמה הייתה מוטעית וכושלת מלכתחילה. חבל שבוצעה
בכר ואנשיו חייבו את מונופול הבנקים למכור את קופות הגמל וקרנות ההשתלמות למונופול אחר, של חברות ביטוח ומספר זעום של בתי השקעות גדולים. שום תחרות לא נוצרה בשוק, אלא רצון של רוכשי הקופות להחזיר לעצמם את ההשקעה במהירות ובכל מחיר, על חשבון החוסכים (וכך הוכפלו בין לילה דמי הניהול ששילמו החוסכים כשהשירות של מנהלי הקופות היה ונותר על הפנים). את המכה קיבלו החוסכים בעת משבר שוק ההון העולמי. לא רק ששילמו דמי ניהול כפולים, הכסף שלהם נחתך בתוך 3-4 חודשים בשליש עד חצי ולפעמים יותר, הרבה מזה בגלל השקעות כושלות של מנהלי הקופות. המהלך של בכר היה שגוי, מוטעה, ומטופש לחלוטין. האיסור על הבנקים להחזיק בקופות חיסל את התחרות, ומנהלי בתי ההשקעות פשוט לא ידעו איך להתמודד עם מאות המיליארדים שנחתו עליהם. חבל שכותב הכתבה, שהוא מנכ"ל אחד מבתי ההשקעות הללו, לא מכה על חטא ומסביר איך הגענו לשלם כפול ולקבל ממנהלי הקופות קדחת.
רובי , קדימה  |  12.07.09
1.
"רפורמה"
הרפורמה נכשלה מכיון שהיא חייבה את הבנקים למכור את קרנות הנאמנות וההשתלמות לחברות הביטוח ,וההשקעות של שוק ההון, עמלות ההפצה נתווספו לעמלות הניהול,שלא לדבר שהניהול המקצועי ,לא נעשה יותר טוב . ניגודי האינטרסים נשארו .והפעם בהתנהלות של בתי ההשקעות .א"כ מה נשתנה לטובה ???
רון , צפון  |  12.07.09