אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קואליציית ארגונים נגד רפורמת הקרקעות: "אם תאושר, רק העשירים יוכלו לרכוש דירות בערים הגדולות" צילום: אופיר יעקובי

קואליציית ארגונים נגד רפורמת הקרקעות: "אם תאושר, רק העשירים יוכלו לרכוש דירות בערים הגדולות"

שמונה ארגונים מתכוונים להפעיל בימים הקרובים לחץ על חברי מרכז ליכוד, כדי שאלה יפעלו בקרב נבחריהם, וביניהם השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, ויסכלו את העברת הרפורמה. "מיקסום רווח ע'י מכירה למרבה במחיר יביא לעליית מחירי הדיור"

12.07.2009, 20:52 | אורי חודי

שמונה ארגונים חברתיים וסביבתיים, הנאבקים נגד הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, החליטו לאחד כוחות ולהקים קואליציה, לצורך קמפיין שיתמקד בדיונים ברפורמה בכנסת, לקראת אישורה בימים הקרובים. ההצבעה על הרפורמה נערכה הערב (א') בוועדת הכלכלה של הכנסת. מחר צפוי הנושא לעלות לאישור המליאה.

במסגרת הקמפיין, מתכוונים חברי הקואליציה לפנות לחברי מרכז הליכוד, במטרה ליצור לחץ על חברי הממשלה התומכים בתוכנית. מדובר באגודה לצדק חלוקתי, אדם טבע ודין, התנועה לאיכות השלטון, שתי"ל, חיים וסביבה, מגמה ירוקה, במקום ובאגודה לזכויות האזרח. מנהל הקמפיין הוא חגי אלון, מנכ"ל מעוף.

שחרור הבירוקרטיה?

הארגונים, המכנים עצמם יחד כ"קואליציה האזרחית-סביבתית נגד הפרטת הקרקעות", טוענים כי מכירת אדמות המדינה לכל המרבה במחיר תביא למקסום הרווח שניתן להפיק מהן ולעליית מחירי הדיור. זאת, בניגוד למטרה המוצהרת של הרפורמה, פרי יוזמתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשחרור חסמים בירוקרטיים שיעודדו דיור בר-השגה. 

הרפורמה, לטענתם, תשיג את המטרה ההפוכה, שכן הבנייה באזור המרכז ובתל אביב בפרט בתקופה האחרונה מוכיחה, שכאשר ניתנת הבחירה ליזמי הנדל"ן, הם בוחרים לבנות דיור יוקרה, למרות המצוקה הקיימת בפתרונות דיור למעמד הביניים.

לדברי ד"ר אלכסנדר (סנדי) קדר, יו"ר האגודה לצדק חלוקתי, "למרות שהרפורמה פוצלה מחוק ההסדרים, הדיונים מתקדמים בקצב מהיר במיוחד, בהליך חקיקה מזורז ואף חסר אחריות. הריצה חסרת האחריות לאישור הרפורמה מתעלמת מכך, שלרוב הציבור לא תהיה בעוד שנים ספורות אפשרות לרכוש בית או לשכור דירה בערים הגדולות, בגלל העלייה החדה במחירי הדירות".

ארדן תומך

עוד טוענים הארגונים, כי בעקבות הרפורמה לא תוכל עוד הממשלה לפקח על הנעשה באדמות אלה, דבר שיביא לחיסול השטחים הציבוריים, כדוגמת פארקים וגינות, ולהגברת זיהום הקרקע, האוויר והמים. "יש לציין", מוסיפים ואומרים בקואליציית הארגונים, "כי למרות הסיכונים הסביבתיים הללו, תומך השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, ברפורמה במתכונתה הנוכחית".

גיל גן מור, מהאגודה לזכויות האזרח, סבור כי הטענה הקובעת שהרפורמה תוביל להוזלת מחירי הדירות בישראל איננה נכונה: "זה אחד הדברים שמנסים למכור עם הרפורמה. אני חושב שזו הערכה ספקולטיבית. הרפורמה תעביר הרבה שטחים ליזמים והיא גם תצמצם את הפיקוח הציבורי על הקרקעות. הפתרון הוא לא להעביר זכויות במגרשים פנויים ולא מתוכננים ליזמים, אלא צריך להיות גוף ציבורי, חסר פניות, שיטפל בקרקעות האלו ובייעוד שלהן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
בעלות עך קרקע
אם אני אוכל סוף סוף אחרי שנים של כאבי ראש לבנות יחידת דיור על יד ההורים של 100 מטר מרובע מבלי לשלם 130000שח דמי התר כן כמו שאתם קוראים 130000שח שז ה שלישממחיר דירה פשוטה צנועה ללא מותרות אז כדאי היה לחכות לרפורמה ואם יש צורך אני הראשונה שאצא להפגנות מאז שאני קטנה יאני רואה את המכתבים של המנהל ואת הסמל שלהם ומיד זה מעורר בי כאבי בטן שהנה מגיעה דרישה לכסף והמן כסף הרי כל אישור שלהם עולה אלפי שקלים כל המצב הזה לא נורמאלי יש להרוג סןפית את התמנון הזה
דורית , מרכז  |  13.07.09
5.
ארץ אוכלת יושביה......חייבים להילחם, די שלחיתות ומחירים האלו
לא יתכן שהמדינה לא דואגת לתושביה, לאזרחים שאין ברשותם סכומים כאלו ואין ירושות של סבים וסבתות. הלוווווווווווו...תתעוררו, הכוח הוא אצלו ולא אצל הממשלה ובטח לא אצל הקבלנים. לפי דעתי יש לעשות הפגנות והפיכה!!!! ואני מתכוון להפיכה רצינית כמו שעושים בסין וכמו שעושים באירן. רק ככה אנשים יתעוררו פה והממשלה תפקח את עיניה. נכון להיום הקבלנים והממשלה הם יד אחת. בושה למדינה!!!
אזרח מודאג , מרכז  |  13.07.09
לכל התגובות