אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה מתנגדת לצנזורה על האינטרנט צילום: עמית שאבי

הממשלה מתנגדת לצנזורה על האינטרנט

ועדת השרים לחקיקה החליטה כי הממשלה תתנגד להטלת צנזורה על האינטרנט. השר מיכאל איתן: זוהי ממשלה של קידמה הקשובה לערכי הדמוקרטיה

12.07.2009, 19:34 | נעמה סיקולר

הצעת חוק הצנזורה על האינטרנט של חבר הכנסת אמנון כהן (ש"ס), אשר על פיה תוטל צנזורה גורפת על כלל גולשי האינטרנט באמצעים שונים, נדחתה הערב ע"י ועדת השרים לחקיקה. את ההתנגדות הוביל שר התקשורת, משה כחלון.

מדובר במכה לש"ס שקידמה את הצעת החוק (שאושרה בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת), וביקשה מוועדת השרים לאשר החלתו של דין רציפות לגביה - כלומר להמשיך בהליכי החקיקה מהמקום שבו נפסקו בפעם הקודמת - לאחר שההצעה אושר בקריאה ראשונה בכנסת.

השר מיכאל איתן, אשר התנגד אף הוא להצעת החוק אמר: "הדרך הנכונה לטפל בבטיחות הגלישה באינטרנט היא הדרך הדמוקרטית ולא הדרך של משמרות המהפכה כפי שנהגו בקדנציה הקודמת. הממשלה הוכיחה בהחלטתה כי היא ממשלה של קידמה וכי היא קשובה לערכי הדמוקרטיה וחופש הביטוי, לעומת ממשלת קדימה אשר תמכה בחוק שמקומו במדינות חשוכות".

הצעת החוק שביקשה להחיל חובת סינון תכנים על ספקיות האינטרנט זכתה להדים רבים עוד בשלהי ימיה של הכנסת הקודמת אולם בזמנו אושרה בקריאה ראשונה ברוב של 46 חברי כנסת (20 חברי כנסת התנגדו). על פי הצעת החוק שנדחתה הערב ברירת המחדל היתה אמורה להיות סינון מלא אלא אם הגולש יבקש להסיר את הצנזורה ואז הוא יצטרך להגיש בקשה לספק האינטרנט, אשר תירשם ותקוטלג במחשבי הספק.

הצעת החוק זכתה להתנגדות מרה בעיקר בקרב לוחמי חופש הביטוי חופש העיסוק והבחירה החופשית. היא גם זכתה להתנגדות מצד גורמים בתעשיית האינטרנט שאף העריכו שסינון תכנים על ידי ספקיות האינטרנט כלל איננו אפשרי. הקולות שהתנגדו להצעה טענו שהיא איננה דמוקרטית ומקובלת במדינות חשוכות ולא מערביות דוגמת איראן וכי חברי הכנסת אינם יכולים להחליף את שיקול הדעת ההורי בשיקול דעתם שלהם.

מנגד יוזם החוק, אמנון כהן, נציגן של הסיעות הדתיות התומכות בחוק טען בזמנו שבכוונתו להציל 60% מילדי ישראל שנחשפים היום באמצעות האינטרנט לפורנוגרפיה ושלל תכנים "בלתי ראויים" אחרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

28 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

28.
אל תבטלו את החוק - שנו אותו...
הייתי כן מגדיר בחוק, כי סינון אתרים אקטיבי הוא תנאי הכרחי לחיבור מחשב לאינטרנט במוסד חינוכי. הייתי כן מגדיר שספקי השירות יהיו מחוייבים לסנן אתרים עבור לקוחות המבקשים זאת. בקיצור, יש צורך בחקיקה, אבל שנותנת כלים במקום כזו שמחייבת אותנו להשתמש בכלים האלה... היום זה פחד אלוהים, בבית המחשב מדוגם לשימוש בטוח של הילדים, אבל כשהם הולכים לבית ספר, זה כבר סיפור אחר. הם יודעים הרבה יותר מהמורים ומאחראי הרשתות למיניהם...
הורה לילדים...  |  14.07.09
27.
תחשבו טוב....
תחשבו טוב, אתם קולטים.. כמה ילדים ובני נוער דופקים את המוח שלהם יום יום ובונים חיים שלמים מעוותים, תפיסות לא נכונות שמובילות לאונס, הטרדה מינית, אלימות גרושים על ימין ועל שמאל ועוד ועוד רק בשם הדמוקרטיה. אח"כ מתפלאים למה זה קורה... בתי כלא לנוער מתמלאים.. מיום ליום שומעים על ילדים יותר צעירים שהטרידו מינית/אנסו, אולי עוד מעט נשמע על תינוק שאנס, מי יודע?! בכול אופן הרי מה הבעיה מי שירצה את השירות יזמין אותו.. אז מה כולם נבהלים.. אלא אפילו המבוגרים שביננו שמתביישים להזמין את השירות המגעיל הזה הם נלחצים וחושבים רק על עצמם איך עכשיו הם יסתדרו... איפה המחשבה על הדור הצעיר, הדור הבא. מקווה שמישהו יתעורר במהרה....
עודד , רמת גן  |  14.07.09
25.
אין לשכוח שמפלגת ש"ס מייצגת ערכים ומוסר
כמפלגה דתית, ש"ס רואה עצמה, כגוף ערכי, מוסרי וכמחויבת להתריע על תופעות פסולות, מעשי זימה ומעשים המאיימים על החברה ובעיקר על הנוער. נכון הדבר מקומם ומעורר התנגדות אך, אם ש"ס לא הייתה נוקטת עמדה ומעלה את הסוגיה, היא הייתה חוטאת ומועלת בתפקידה, כמייצגת ציבור מאוד רחב כולל החילוני, המתנגד לאתרי פורנוגרפיה באינטרנט. גם לדמוקרטיה יש להציב גבולות, כפי שאוסרים על ילדים, לצפות בסרטים בקולנוע, למשל.
שמואל  |  13.07.09
24.
החופש להתאבד
מאד משונה בעיני השמחה על כך שעדין קימת לילדינו הזכות להיכנס ולהיחשף לאתרי פורנו ואלימות. האם לא ברור לכל בר דעת שהדבר פוגע בנו. האם לא ברור שהאלימות נגד נשים ואלימות באופן כללי גדלה עקב צפייה בסרטי פורנו קשה ואלימות. האם איננו היינו רוצים מקום יותר בטוח מבחינה נפשית. האם הינו מסכימים שברחובות ישראל יהיו מופעי עירום תחרויות קיקבוקסינג ? ברור שאיננו רוצים שעינו של האח הגדול תהיה פקוחה עלינו ואיננו רוצים שיצנזרו לנו כל דבר. אבל האם אין קונצנזוס לגבי התכנים שאיננו רוצים להיות חשופים אליהם כברירת מחדל? האם זוהי אינה התאבדות נפשית?
משה , שפלה  |  13.07.09
לכל התגובות