אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכלכלה אישרה: 800 אלף בתים יועברו לידיים פרטיות

ועדת הכלכלה אישרה: 800 אלף בתים יועברו לידיים פרטיות

רפורמת הקרקעות אושרה על ידי הוועדה במהלך הלילה. העברת הבעלות הוגבלה לשטח של 800 אלף דונם, פחות מ-4% משטח המדינה

13.07.2009, 08:37 | גלית שפיר ואורי חודי
פחות מ- 4% מקרקעות המדינה יכללו ברפורמת הקרקעות. המשמעות היא כי 800 אלף משקי בית בערים יוכלו להעביר את בתיהם לבעלות פרטית – כך אישרה בשעות הקטנות של הלילה ועדת הכלכלה לקריאה שנייה ושלישית. 600 אלף משקי בית יועברו לבעלות פרטית ללא תשלום ובצורה אוטומטית, 200 אלף משקי בית יועברו לבעלות פרטית בתשלום. ההצעה צפויה לעלות לאישור בכנסת בתוך כשבוע.

 

ההצעה שאושרה הגבילה את העברת הבעלות משטח בלתי מוגבל לשטח של 800 אלף דונם, שמהווה פחות מ- 4% משטח המדינה. ההחלטה קובעת כי בעלי דירות בבנייה רוויה ובתים צמודי קרקע יקבלו בעלות באופן אוטומטי ללא תשלום. בתים צמודי קרקע מעל רבע דונם ישלמו אחוזים בודדים משווי הנכס ובתים מעל דונם ישלמו 31% מערך הנכס שיקבע על יד שומה פרטית.

ההצעה קובעת גם כי בתים ונכסים מסחריים במגזר החקלאי יקבלו אף הם בעלות פרטית. הקצאה חדשה של המינהל לבעלות ליחיד תוגבל לעד 16 דונם במקום 100 דונם, שקיים היום (לחכירה).

כמו כן נערכו שינויים במועצת רשות המקרקעין שתחליף את מועצת מקרקעי ישראל. ההרכב של המועצה יכלול 6 שרים, בהם השר להגנת הסביבה ו- 5 נציגים של קק"ל. בנוסף יכלול ההרכב משקיף של הארגונים הסביבתיים.

בנוסף הוחלט כי קרן סביבתית של כ-50 מיליון שקל בשנה תקדם פרויקטים סביבתיים. (1% מכלל ההכנסות של הרשות).

עוד הוחלט, על מנת למנוע אפשרויות של ריכוז הקרקעות בידי גורמים פרטיים בודדים, כי עד ה-1 במאי יעביר שר הבינוי והשיכון תקנות למניעת ריכוז הקרקעות.

ח"כ כרמל שאמה, יו"ר וועדת המשנה לרפורמת הקרקעות: "הנוסח שאושר הנו מאוזן מהנוסח המקורי, וכולל אלמנטים של בקרה על כל תהליכי הרפורמה. מדובר בנוסח ירוק יותר שכולל הקמת קרן שתשקיע עשרות מילוני שקלים במיזמים סביבתיים".

מאדם טבע ודין נמסר בתגובה: "לצערנו הממשלה לא מצאה לנכון לשקול ולתת מענה לכשלים הסביבתיים והחברתיים הרבים בהם לוקה הרפורמה ולכן אין לראות בה אלא התנערות הממשלה מאחריותה הלאומית תוך מחטף בוטה בנוסח חוק ההסדרים".

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "בין הדרישות של החברה להגנת הטבע שהתקבלו יש לציין את ההגדרה של שמירה על הטבע, הסביבה והשטחים הפתוחים באופן מחייב. בנוסף, התקבלה הצעה שגובשה לפני שנים על ידי החברה להגנת הטבע, להקמת קרן שטחים פתוחים שתייעד כספים  לשם מימוש, ייעוד וטיפוח של שטחים פתוחים.  יחד עם זאת, בין הסוגיות הסביבתיות שנותרו על הפרק נכללות הדרישות לבטל או לצמצם את היקף ההפרטה של שטחים לתעסוקה, להגבילה לשטחים עירוניים והתנגדות לכוונה להעביר בעלות בקרקע למטרות מלונאות ותיירות המסכנת את החופים והשטחים הפתוחים".

קואליציית הארגונים הפועלת נגד הרפורמה מסרה כי היא תצטרף ללחץ המופעל על חברי סיעת העבודה ועל יו"ר המפלגה אהוד ברק במטרה לשכנעם להתנגד לרפורמה בהצבעה במליאת הכנסת בשבוע הבא: "מפלגת העבודה הוכיחה פעם אחר פעם, כי תמורת החברות בממשלה היא תקריב את עקרונותיה. אם המפלגה חפצת חיים, מוטב שתזכור מאיפה באה ואנה היא הולכת, ותתנגד להעברת נכסי המדינה השייכים לכל האזרחים לידי בלי הון מעטים."

בקואליציית הארגונים ציינו גם כי באישור שבגרסה שאושרה יש גם נקודת אור המתבטאת בהחלטה כי כל החלפת קרקע ששטחה 16 דונם ומעלה עם הקק"ל לצורך מכירתה לידיים פרטיות, תהיה טעונה אישור ועדת הכלכלה, דבר שיביא ליכולת פיקוח ובקרה הדוקה יותר על העסקאות המתוכננות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
ל-4 גברתי הנכבדה, גם ליהודי אסור למכור מקרקעין לערבי. דרך אגב
הם למדו את זה מאתנו לא? מה עשה חנקין? מה עשתה קק"ל? לא זוכרת את השיר דונם פה ודונם שם , רגב אחר רגב, כך נקנית אדמת העם אדמה נגאלת? באמת מה קורה בליבה של המדינה? מגדלי אקירוב, מגדלי אביב, ארסוף, כולם ישובים ערביים טהורים מה? במקום ליישב מאחזים הזויים ביו"ש על כל טרש , היו מיישבים את הנגב, הגליל , לא היה לך על מה להלין, אבל כאשר מוכנים לשבת בבתי קרטון ובלבד שיתנו להם נוף לים , וליילל , לא היה למאגרים הסודיים של החמס מה לעשות עם הכסף, אז אל מי את בדיוק באה בטענות?
למ"ש  |  04.08.09
4.
מה עם השתלטות ערבים באזורים כמו יפו באמצעות כספים מאירגוני טרור?
הנה העובדות: ערבי שמוכר קרקע ליהודי, גזר דינו מוות. על פי חוק מנדטורי שלא שונה, ערבי שאין לו יורשים, נכסיו יעוברו ל"ווקף" לצמיתות. מי ששולט ביפו הם אירגוני הטרור, בראשם חמאס. קיים מאגר בלתי מוגבל של כסף מארצות ערב ומחמאס וחיזבאלה לרכישת קרקעות בכל פעם שהמנהל מוציא מכרז. אינני ימנית, וגם לא שמאלנית. אני סתם אזרחית שרואה מה שקורה בלב לבה של המדינה. עם הפרטת הקרקעות המבורכת, יש לתת את הדעת לרכישת קרקעות על ידי ערבים והגבלות בנושא מקור ממון העסקאות. זה לא פוליטיקה. זה ענין בטחוני בלבד.
זה עומד להתפוצץ לנו בפרצוף!  |  13.07.09
לכל התגובות