אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אין הרבה חברות נדל"ן עם קופה כזו" צילום: גדי קבלו

"אין הרבה חברות נדל"ן עם קופה כזו"

ג'קי בן זקן, מבעלי מנופים פיננסים, השלים אתמול עסקת ענק למכירת 45% מהחברה תמורת 342 מיליון שקל. "יש סיכוי סביר שניכנס לענפי האנרגיה והאופנה שבהם פועלים השותפים החדשים"

13.07.2009, 14:58 | תומר זלצר

"אני שמח שאחרי חודשים ארוכים של בדיקת נאותות מתישה הצלחנו להגיע לחתימה. מדובר במהלך חשוב שאני מקווה שיסייע להפוך את מנופים פיננסים לאחת החברות המובילות בתחום הנדל"ן המניב בישראל" – כך אמר אתמול ל"כלכליסט" ג'קי בן זקן, יו"ר מנופים פיננסים.

אתמול דיווחה מנופים כי חברת ההשקעות הסינגפורית ASTC שבשליטת איש העסקים השוויצרי מרקוס וובר תרכוש 45% ממניות מנופים תמורת 342 מיליון שקל בעסקה של הקצאת מניות. העסקה משקפת למנופים שווי של כ־760 מיליון שקל אחרי הכסף.

"כשיצאנו לדרך, הערכות השווי של החברה היו קצת יותר גבוהות. אבל צריך לזכור שתוך כדי הדיונים פרסמנו דו"חות רבעוניים שבהם עדכנו את השווי של הנכסים. בכל מקרה, לא תמצא הרבה חברות נדל"ן עם קופת מזומנים כמו שלנו תהיה אחרי שהעסקה תושלם רשמית", אומר בן זקן.

האם מנופים שוקלת להתפתח לעסקי האנרגיה והאופנה שבהם מושקעת ASTC?

"בעיקרון יש מחשבה שכזו, כי אלו תחומים שמאוד מעניינים אותנו. יש סיכוי יותר מסביר שהחברה תתפתח לכיוונים גם הללו".

מבנה בעלות חדש

מנופים פיננסים, שבשליטת אברהם נניקשוילי ובן זקן, עוסקת בנדל"ן מניב ונסחרת במדד יתר־120. מנכ"ל החברה, דני וקנין, שימש בעבר משנה למנכ"ל אי.די.בי. ומנכ"ל הפניקס פיננסים והשקעות. בעקבות ההודעה על העסקה זינקה אתמול מניית החברה ב־21% ושיקפה למנופים שווי שוק של 233 מיליון שקל.

העסקה שעל חתימתה דווח אתמול בנויה למעשה משלושה מרכיבים:

1. 45% מהשליטה במנופים תוקצה לחברת ASTC הסינגפורית בתמורה ל־342 מיליון שקל. במועד סגירת העסקה תקוזז מסכום זה הלוואה של 25 מיליון דולר שנתנה ASTC למנופים לפני כמה חודשים. כמו כן תבוטל הערבות האישית שהעמיד נניקשוילי לצורך ההלוואה ויבוטל הסכם הלוואה של 10 מיליון דולר בארצות הברית, שעליו דיווחה מנופים בספטמבר 2008 ושטרם מומש.

2. מרכז הקניות סטאר סנטר מנופים אשדוד ימוזג עם מנופים. המרכז נמצא בבעלות ובשליטת נניקשוילי, בן זקן והכדורגלן לשעבר חיים רביבו (כשכל אחד מהשלושה מחזיק ב־25% מהנכס). לפי ההסכם, מנופים תרכוש את מלוא אחזקותיהם של השלושה במרכז הקניות ובתמורה תקצה להם מניות. לפי הערכת שווי שביצעה חברת גיזה זינגר אבן, השווי הנאות של הנכס מוערך בכ־178.8 מיליון שקל. בעקבות המיזוג יוכנס רביבו לקבוצת השליטה של נניקשוילי ובן זקן במנופים.

3. הקצאת מניות לחברת Rostrails שבשליטת ויקטור מיכאילביץ' בתמורה ל־32 מיליון שקל.

לאחר השלמת העסקאות, ייראה מבנה הבעלות החדש של מנופים פיננסים כך: קבוצת ASTC תחזיק ב־45% מהשליטה, קבוצת נניקשוילי־בן זקן־רביבו תחזיק ב־45% נוספים והציבור יחזיק ב־10% הנותרים — כמתחייב מחברה ציבורית. העסקאות כולן שלובות אחת בשנייה ומותנות בכמה תנאים ובכללם אישור אסיפת בעלי המניות של החברה.

  , צילומים: אוראל כהן, רפי דלויה צילומים: אוראל כהן, רפי דלויה   , צילומים: אוראל כהן, רפי דלויה

"רביבו חלק מההנהלה"

חברת ASTC (ראשי תיבות של Asian Service Trade Control) היא חברת השקעות סינגפורית המשקיעה, בין השאר, בתחומי הנדל"ן, האנרגיה והאופנה. נוסף על העסקה להקצאת המניות, תרכוש ASTC מנניקשוילי אג"ח להמרה בסך 2.6 מיליון שקל ערך נקוב בתמורה לכ־933 אלף שקל. "אין לי היכרות אמיתית עם וובר", מודה בן זקן, "ההיכרות שלו היא עם נניקשוילי ווקנין".

מה יהיה מעמדו של רביבו בחברה לאחר השלמת העסקאות?

"בדיוק כפי שהיה עד היום. כשיצאנו לדרך עם מנופים, הצהרנו שלרביבו יוקצו מניות. רביבו הוא חלק מהשלישייה המנהלת, וזה רק עניין טכני שלא היתה לו הקצאת מניות במנופים עד היום".

מבחינת נדל"ן, לאן מועדות פניה של מנופים בשנים הקרובות?

"אנחנו אולי נמצאים לקראת סוף המשבר. מכל המסקנות שאליהן הגעתי, ומכל ההתפתחויות שראיתי בארה"ב, במזרח אירופה ובמערבה, אני יכול להגיד שישראל היא מעצמת נדל"ן. הפגיעה של המשבר בנדל"ן הישראלי היא מינורית. אנחנו נפעל בעיקר בישראל, כי פה הבסיס שלנו ופה היתרון היחסי שלנו".

"לא מצטער על בניין הליפסטיק"

האם אתה מצטער על רכישת בניין הליפסטיק במנהטן, שגרם למנופים להפריש כ־63 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2008?

 

"אין טעם להצטער. ההשקעה הזו נעשתה, והחוכמה היא לשרוד משברים ולהפיק לקחים מטעויות. בדיעבד, באותה נקודת זמן אני לא חושב שעשינו טעות כי גדולים ממני לא העריכו את העוצמה של המשבר הזה. יותר מזה: אמנם מחקנו את ההשקעה בספרים, אבל שום דבר לא השתנה בליפסטיק בשנתיים וחצי האחרונות מבחינת שיעורי תפוסה ודמי שכירות. יותר מזה, לדעתי אף שיפרנו את מצבנו. מבחינתנו, העתיד של ליפסטיק רק יכול להיות חיובי".

מנכ"ל מנופים פיננסים, דני וקנין, אמר אתמול ל"כלכליסט" כי "זו עסקה משמעותית ביותר לקבוצה, שתגדיל את ההון העצמי שלה ואת איתנותה הפיננסית. מדובר בהבעת אמון של ASTC במנופים ובבעלי השליטה שלה, ובהבעת אמון מצד בעלי השליטה הקיימים, שהחליטו לצרף את מרכז הקניות סטאר סנטר תמורת מניות ולא מזומן. העסקה תצמצם באופן דרמטי את רמת המינוף של מנופים, ותיתן הרגשה טובה מאוד למחזיקי האג"ח, למערכת הבנקאית וכמובן לבעלי המניות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות