אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי 39 שנה: תוגש בקשה לפשיטת רגל בליגת הבייסבול

אחרי 39 שנה: תוגש בקשה לפשיטת רגל בליגת הבייסבול

שיקגו קאבס תגיש את הבקשה לאחר שהטריביון, הבעלים של קבוצת הבייסבול, מתקשה למכור את הזיכיון לניהול הקבוצה. הקבוצה מוערכת ב-900 מיליון דולר

13.07.2009, 17:20 | בלומברג

השיקאגו קאבס עשויה להיות קבוצת הראשונה ב-MLB שמזה 39 שנה מגישה בקשה לפשיטת רגל. זאת לאחר שהטריביון, הבעלים של קבוצת הבייסבול, מתקשה למכור את הזיכיון לניהול הקבוצה לאחר חודשי משא ומתן.

הטריביון ביקש הגנה מפני נושים בדצמבר. הוא בוחן הגשת בקשה נפרדת לקאבס מליגת הבייסבול של צפון אמריקה, כדי לקדם את מכירת הקבוצה, המוערכת ב-900 מיליון דולר, למתעניינים, ביניהם יו"ר אינקפיטל טום ריקטס, כך לפי ארבעה גורמים הבקיאים בתוכנית.

סם זל. רוקד על קברים, צילום: בלומברג סם זל. רוקד על קברים | צילום: בלומברג סם זל. רוקד על קברים, צילום: בלומברג

פשיטת רגל קצרה של הקאבס היא ככל הנראה תרגיל משפטי שנועד להסיר מהקבוצה כל התחייבות הקשורה לפשיטת הרגל של הטריביון.

סם זל, מנכ"ל הטריביון משיקגו, העמיד את אחזקת החברה בקבוצה בעירבון כשניהל משא ומתן להפיכת ההוצאה לאור לפרטית ב-2007, לפי אחד מהמקורבים.

יוצא נקי מהדלת אחרי חצי דקה

 

"אתה מכניס את זה דרך הדלת הקדמית, וזה בדיוק כמו הקרנות", אומר מייקל קריימר, הנשיא לשעבר של טקסס ריינג'רס ומרצה לעסקי ספורט באוניברסיטת ניו יורק. "זה יוצא נקי מהדלת השנייה אחרי חצי דקה".

ריצ'רד לוין, דובר של ה-MLB, וריקטס סירבו להגיב. "החברה לא נוהגת להגיב על עסקאות פוטנציאליות, אמר אתמול דובר של הטריביון.

הקאבס אינם חלק מפשיטת הרגל של הטריביון. הגורמים הבקיאים בנושא אמרו כי עדיין קיימת האפשרות שהמכירה תיסגר מבלי שהקבוצה תגיש גם היא בקשה לפשיטת רגל.

אף שדניז בראון, דוברת של הטריביון, אמרה שהחברה אינה מסגירה מידע פיננסי של יחידות ספציפיות, המועדון הוא אחד מהמועדונים הפופולריים ביותר בבייסבול. הוא משך יותר מ-3 מיליון צופים לאיצטדיון ריגלי פילד בן ה-95 בכל אחת מחמש העונות האחרונות.

מכירת הקאבס נתונה לאישור ה-MLB. הצעד עשוי להבטיח שהקאבס יימכרו ללא איום מצד הנושים של הטריביון, אמר קריימר. "ב- MLB יחשבו שזה הגיוני", הוא אמר. "הם ירצו לראות שהנכס עומד בפני עצמו, נקי, מנותק מסוגיות אחרות".

גורמים הבקיאים בדיונים אמרו שהגשת הבקשה לפשיטת הרגל של הקאבס נועדה לאפשר מכירה מהירה של נכסי הקבוצה. ייתכן שהיא תלווה בבקשה למכור את הקבוצה לקונה שהוסכם עליו מראש, והתהליך כולו עשוי להימשך 20 יום בלבד.

יש פשיטות ארוכות

לא כל מכירות פשיטת הרגל מתקדמות כל כך מהר. הפיניקס קויוטס של ה-NHL, ליגת ההוקי קרח של צפון אמריקה, הגישו בקשה לפשיטת רגל במאי כשהתוכנית היתה עסקה מהירה, רק כדי להיכנס לקרב משפטי אם ניתן למכור ולהזיז את הקבוצה ללא הסכמת הליגה.

אף שלא צפוי שקונה כלשהו ינסה להוציא את הקאבס משיקגו, המכירה המהירה עשויה לרדת מהמסלול אם במכירת הקאבס יזכה קונה שבעלי הקבוצות האחרים אינם מוכנים לקבל, אמר בריאיון תומס ג'. סלרנו, עורך הדין לענייני פשיטת רגל של פיניקס קויוטס.

לנושים של הטריביון, שהחברה חייבת להם 13 מיליארד דולר, הזכות להביע התנגדות בגלל התביעה שלהם לנכסי החברה. עורכי הדין של ועדת הנושים לא התקשרו בחזרה. ג'יימס קונלן, עורך הדין העומד בראש פשיטת הרגל של הטריביון, לא השיב לשיחות טלפון או לדוא"ל.

פשיטת רגל של הקבוצה בת ה-133 תהיה השלב האחרון בניסיון של הטריביון למכור את אחד מנכסי הדגל של הבייסבול. פשיטת הרגל האחרונה ב-MLB אירעה ב-1970 אצל הסיאטל פיילוטס. את הפיילוטס חילץ באד זליג, נציב ה-MLB הנוכחי, והפכו למילווקי ברוורס.

קבוצה נוספת ב-MLB התחככה בפשיטת רגל ב-1993, כשהבלטימור אוריאוז נמכרו לסכום שיא דאז של 173 מיליון דולר במכרז של בית המשפט בעקבות פשיטת הרגל הפרטית של הבעלים אלי ג'ייקובס.

הגשת בקשה לפשיטת רגל על ידי הקאבס אינה מאותתת שיש לקבוצה קשיים בתשלום, אמר קרוס. "לא צריך להגיע למצב של חדלות פירעון כדי לפשוט את הרגל", הוא אמר. "כל מה שצריך הוא סיבה עסקית לגיטימית".

רקדן על קברים

סעיף 363 של חוק פשיטת הרגל הפדרלי מאפשר לחברה למכור נכסים החופשיים משיעבוד של המלווים וללא הסכמת הנושים בנסיבות מסוימות, הוא אמר.

הטריביון דיווח על חוב של 13 מיליארד דולר ונכסים של 7.6 מיליארד דולר כשהגיש את הבקשה לפשיטת הרגל. הטריביון הגיע להסכם של 900 מיליון דולר עם משפחת ריקטס בשבוע שעבר לגבי הקאבס וריגלי פילד, אמר אז גורם המקורב לדיונים.

לאחר שצפה שהמכירה תהיה כבר בינואר, זל אמר בריאיון לבלומברג ב-28 במאי שעסקת הקאבס נמשכת יותר מהצפוי כיוון שהקונה הפוטנציאלי התקשה בגיוס הכסף בשוקי האשראי. הטריביון רכש את הקבוצה ב-1981 ממשפחת ריגלי בעבור 20.5 מיליון דולר.

זל (67), המגדיר את עצמו כ"רקדן על קברים" ומתמחה בחברות במצוקה, הימר על הטריביון לאחר שיצא בניצחון משוק המשרדים האמריקאי בשיאו בפברואר 2007. הוא מכר את אקוויטי אופיס פרופרטיז טראסט לקבוצת בלאקסטון בעבור 39 מיליארד דולר, כולל החוב, בעסקה הממונפת הגדולה ביותר אז, שהכניסה לזל כ-900 מיליון דולר. עשרה חודשים לאחר מכן הוא "טעה" ורכש את הטריביון, כפי שאמר זל באפריל.

900 מיליון הדולר שמשפחת ריקטס שילמה בעבור הקאבס הם המחיר הגבוה ביותר אי פעם ששולם בעבור קבוצה ב-MLBl, יותר מ-700 מיליון הדולר ששילם ב-2002 ג'ון הנרי תמורת הבוסטון רד סוקס, פנוויי פארק ונתח של 80% ברשת ניו אינגלד ספורטס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות