אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר החקלאות הירדני נדרש להפסיק הייבוא מישראל והחליט: הוא רק יופרד בתווית מיוחדת  צילום: דני סולומון

שר החקלאות הירדני נדרש להפסיק הייבוא מישראל והחליט: הוא רק יופרד בתווית מיוחדת

זאת בעקבות הסערה שהתרחשה בממלכה בעקבות הפרסומים, כי מקורה של חלק מהתוצרת הישראלית הוא בהתנחלויות בגדה. לדבריו, הבנק העולמי מעניק סיוע כספי ליבואנים שמייבאים תוצרת ישראלית

15.07.2009, 19:52 | דורון פסקין

הסערה הגדולה שהתחוללה בירדן לפני כשבועיים, נוכח הפרסומים לפיהם תוצרת חקלאית ישראלית טרייה, שמקורה בהתנחלויות בגדה המערבית מיובאת לממלכה, הגיעה השבוע לפרלמנט. שר החקלאות, סעיד אלמסרי, נאלץ להתמודד עם שאלות קשות שהופנו אליו בנושא מצד חברי ועדת המים והחקלאות.

כזכור, ארגוני אופוזיציה דרשו את פיטוריו של אלמסרי, כאחראי על יבוא הסחורה מההתנחלויות, שהוגדרה כ"קו אדום" אותו אסור לחצות.

אלמסרי ציין, כי כבר בעבר נשלחו מטעם משרדו מומחים לישראל, שדרשו מהיצואנים לכלול על המוצרים מידע לגבי שטחי הגידול. עתה, בעקבות המהומה, הצהיר השר הירדני, כי תקנות הייבוא של התוצרת החקלאית מישראל ישונו. אלמסרי הודיע כי הוא מתכוון לקיים בקרוב פגישה עם יבואני הירקות והפירות מישראל ולחייבם לשים תווית מיוחדת כדי לבדל את המוצרים הישראלים משאר המוצרים. "הצרכן הירדני חייב לדעת מראש, כי הוא עומד לקנות מוצר ישראלי", אמר אחד המשתתפים בישיבה.

השר הירדני הדף את הדרישות להפסקה כוללת של הייבוא מישראל. לדבריו, הבנק העולמי מעניק סיוע כספי ליבואנים ירדנים כדי שייבאו את התוצרת הישראלית. עוד הוא אמר, כי חל איסור מצד הממשלה לעגן בחוק יבוא ממדינה אחרת, שכן זה נוגד הסכמים בינלאומיים ואת תקנות ארגון הסחר העולמי.

שר החקלאות הירדני מסר, כי במחצית הראשונה של השנה הנוכחית ייצאה ישראל לממלכה כ-1,488 טון של ירקות וכ-422 טון של פירות. בכל שנת 2008 ייצאה ישראל לירדן כ-4,300 טון של ירקות וכ-2,600 טון של פירות. לפי הדיווחים מירדן, יבוא הפירות והירקות מישראל מהווה 18% מכלל הייבוא של מוצרים אלה לממלכה.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
אם נפסיק את יצוא הסחורות לירדן...
ונפסיק את היבוא משם, זה רק יכול לעזור לנו. כמות הירקות/פירות בשוק הירדני תרד וכך המחירים יאמירו. הם יאלצו לגדל חלק מהתצרוכת שלהם וכך יבזבזו מים שעד היום החלקאים שלנו עשו בשבילם. אנחנו נפסיק להעביר מפעלים לירדן ונשמר את התעשיה המסורתית בארץ. פחות אנשים יפוטרו בשל כך. רק טוב יצמח לנו מזה. ואפשר גם לקצץ בכמות המים שאנחנו מעבירים אליהם במסגרת הסכמי השלום שכן הם הפרו את ההסכמים ולכן גם לנו מותר. רק טוב כבר אמרתי?
לא מזגזג  |  17.07.09
לכל התגובות