אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: הכשרת הישוב בוחנת את רכישת השליטה בלידר

בלעדי: הכשרת הישוב בוחנת את רכישת השליטה בלידר

ל"כלכליסט" נודע כי קיים משקיע שלישי - נוסף על הכשרת הישוב ובארינבוים - המתעניין ברכישת השליטה בחברה של שרם ופודים

16.07.2009, 08:08 | הדר רז וגולן חזני

חברת הכשרת הישוב שוקלת להגיש הצעה לרכישת השליטה בלידר השקעות, כך נודע ל"כלכליסט". כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט", גם צביקה בארינבוים מעוניין לרכוש את השליטה בלידר השקעות, והכשרת הישוב כבר הספיקה להציג תנאים ראשוניים משלה. ככל הנראה קיים משקיע שלישי - נוסף על בארינבוים והכשרת הישוב - המתעניין ברכישת השליטה בלידר הנמצאת בשליטתם של יצחק שרם ויאיר פודים.

בארינבוים הציע להזרים ללידר כ־60 מיליון שקל ולקבל בתמורה מניות ואיגרות חוב להמרה שיקנו לו את השליטה בחברה. אבל התוצאה תהיה דילול משמעותי של אחזקת שרם פודים גרופ (60%) בלידר השקעות ושל בעלי המניות האחרים ובראשם בית ההשקעות אקסלנס.
צביקה בארינבוים צביקה בארינבוים צביקה בארינבוים

אין זו הפעם הראשונה שבה הכשרת הישוב לוטשת עיניים לעבר קבוצת שרם פודים. בתחילת 2007 ניסתה הכשרה להשתלט על שרפ"ק (שמאז שינתה את שמה לשרפ"ג) בעת שרכשה את אחזקותיו של מיכאל שטראוס בחברה תמורת 44 מיליון שקל. לאחר סכסוך מתוקשר בין שרם לבין מיכאל שטראוס שלא יידע אותו על המהלך המתבשל, נאלץ שרם לרכוש את המניות של הכשרת הישוב.

הקופה הדשנה של גרינסטון

לידר היא זרוע ההשקעות העיקרית של שרם ופודים. באמצעותה הם מחזיקים בלידר שוקי הון ובחברת גרינסטון — שלה קופת מזומנים דשנה לאחר שמכרה את חברת נירלט ואחזקות אחרות. ואולם ללידר השקעות ישנן גם אחזקות בעייתיות, בלידר נדל"ן הפרטית ובלידמס פרופרטיס הבורסאית.

לידר השקעות נסחרת כיום בשווי של כ־60 מיליון שקל בלבד, לאחר שנקלעה לקשיים שבעטיים היא פנתה לבעלי האג"ח וביקשה להגיע עמם להסדר. היקף התחייבויותיה של לידר לבעלי האג"ח עומד על כ־200 מיליון שקל, מהם היא היתה אמורה לשלם בסוף מאי תשלום של קרן וריבית בסכום של 57 מיליון שקל. תשלום זה נדחה לאחר שהחברה טענה כי אין ביכולתה לשלם אותו, ולאחר שבנק לאומי הודיע שהוא מתנה הלוואה בהיקף של 100 מיליון שקל בהגעה להסדר עם בעלי האג"ח.

 , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל  , צילום: עמית שעל

60 מיליון שקל מההלוואה נועדו לתשלומי קרן וריבית למחזיקי האג"ח ו־40 מיליון שקל עתידים לשמש לפירעון הלוואה אחרת שהעמיד לה הבנק. היקף ההתחייבויות של לידר לבנקים נאמד ב־130 מיליון שקל.

בשבועות האחרונים מתנהלים מגעים בין לידר השקעות, מחזיקי האג"ח והבנקים סביב הסדר חוב, כשכל צד מנסה להטות את ההסכם לטובתו. לפי הצעת בארינבוים יקבלו בעלי האג"ח בין 30 ל־54 מיליון שקל, ואת השאר במניות ובאג"ח. שלושת הגורמים עדיין לא הגיעו להסכמה באשר למתווה העסקה.

בארינבוים ככל הנראה מעוניין ששרם ופודים יישארו בחברה, והם אכן עתידים להישאר.

במקביל למגעים על הסדר חוב מתחולל עימות בין שרם ופודים לבין דני ברק, שותפם בלידר שוקי הון. כפי שפורסם ב"כלכליסט", שרם ופודים מתנגדים למהלך של ברק למצוא רוכש ללידר שוקי הון.

הדברים הגיעו לידי כך שברק אמר שהוא אינו רואה עין בעין את ניהול לידר שוקי הון עם שרם ופודים, ושהוא מסרב להמשיך ולעבוד עמם. ברק ציין בפני מקורביו כי החיבור לשניים לא עשה טוב ללידר שוקי הון, והעובדה ששרפ"ג תמשיך להחזיק בחברה - כפי שמסתמן מההסדר עם בעלי האג"ח - תגרום לה לדעתו לנזק. משום כך, טוענים מקורות המקורבים לחברה, סבור ברק שמוטב למכור את השליטה בלידר שוקי הון ולהפרידה מלידר השקעות.

צמיחה בהכנסות

חברת הכשרת הישוב פועלת בחמישה תחומים עיקריים: השכרת נכסים, עסקאות בנייה, עיתונות, שילוט חוצות ומלונאות. החברה קיבלה באחרונה הלוואה בסכום של 105 מיליון שקל מקרן המנוף בראשית. ההלוואה תהיה צמודה למדד, תישא ריבית בשיעור של 7.5%, ותיפרע ב־20 תשלומים רבעוניים רצופים. כבטוחה להלוואה שעבדה הכשרת הישוב נכסים שונים, בהם נכסי דלא ניידי, וקרן בראשית אף קיבלה אופציות של הכשרת הישוב.

הכשרת הישוב סיימה את הרבעון הראשון של 2009 עם הכנסות בהיקף של כ־218 מיליון שקל לעומת 190 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי (לבעלי המניות) עמד על כ־68 מיליון שקל לעומת כ־2.8 מיליון שקל ברבעון המקביל.

מהחברה סירבו להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות