אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות לחץ ציבורי: בית אונגר בצפת ניצל מהריסה צילום: רפי עבו

בעקבות לחץ ציבורי: בית אונגר בצפת ניצל מהריסה

הבית נרכש ע"י אדם פרטי שביקש להרוס את המבנה ולבנות במקום 2 יחידות דיור; מדובר במבנה היסטורי בו גרו אלתר אונגר ומשפחתו, שנרצחו בפרעות ב-1936

19.07.2009, 18:19 | דותן לוי
ניצחון למשמרים: בית אונגר בצפת ניצל מהריסה בעקבות לחץ ציבורי. מדובר במבנה היסטורי רב משמעות אשר נבנה בתחילת המאה ה-20 וממוקם בעיר העתיקה, המוכרזת כמתחם היסטורי לשימור.

בבית גרו אלתר אונגר ומשפחתו, שנטבחו על ידי מרצחים ערבים בפרעות תרצ"ו (1936). הבית שימש את ארגון ההגנה בשנות ה-40, ואף הכיל סליק..

הבית לא נכלל עד כה כחלק מהעיר העתיקה או כמבנה לשימור, והרוכש, אריאל מליחי, שקנה את הנכס לפני כ-4 שנים לא ידע כלל על הכוונה לשמרו. לאחר שנודע על הכוונה להרוס את המבנה לטובת בניית 2 יחידות דיור, פנתה המועצה לשימור אתרים לוועדת ערר מחוזית לתכנון ובנייה בבקשה לדיון נוסף, ובו פירטה את נימוקיה נגד הריסת המבנה.

כמו כן נודע למועצה כי לחברי הוועדה הארכיטקטונית, הדנה בתוכניות העיר עתיקה, הוצג מידע חלקי ולא מדויק לגבי בית אונגר, שהביא לקבלת החלטה שגויה. התברר, שבעת אישור הוועדה על היתר הבנייה, לא נודעו פרטים מהותיים, דוגמת הרקע היסטורי של המבנה.

הרוכש: לא אוכל לשאת בהוצאות השימור

בשנים האחרונות עמד בית אונגר נטוש וחלקו העליון נאטם, כך שלא ניתן לדעת בוודאות מה מצבו של המבנה הנמצא תחתיו. לדברי הרוכש, הבית לא הוגדר קודם לכן כמבנה לשימור, אך בעקבות הלחץ הציבורי חזרו בהם ראש העיר והמהנדס מאישור התוכניות. "הבית המקורי התמוטט ואיש לא יודע האם המבנה שנמצא מתחת לאיטום קיים ואפשרי לשימור. אני מוכן לשמר אבל לא ייתכן שיאשרו את השימור בדיעבד וישלחו לי את החשבון. יש לי 7 ילדים ולא נערכתי לכך, אני אדם פרטי ולא אוכל לשאת בהוצאות האלה".

בתגובה נמסר מעיריית צפת: "האתר לא נכלל ברשימת האתרים לשימור ולכן ברגע שנודע לנו כי מדובר באתר בעל משמעות היסטורית ראש העיר, אין שוחט, נתן הוראה למנוע את תחילת העבודות ולהחזיר את התוכנית לוועדה לתכנון ובנייה. הבית נמצא בעיר העתיקה וככזה כל רוכשי הבתים באזור זה צריכים לקחת בחשבון שיש לבתים שבבעלותם ערך היסטורי או שקיימים במקום ממצאים ארכיאולוגים שימנעו בנייה במקום. במשך השנים האחרונות לא הייתה הקפדה על שימור מבנים בעיר ולכן כל בית שנותר הוא בעל ערך. בנוסף, בקרוב בכוונתינו להחיל תוכנית שימור על כל העיר העתיקה".

יוסי פלדמן, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים: "לאור העובדות יש לדרוש שהוועדה המקומית תשנה את החלטתה ותשאיר את המבנה על כנו. על עיריית צפת להכיר בחשיבות המבנה וכן בחשיבות המרקם הכולל של מתחם העיר העתיקה, אחד הנכסים החשובים של המורשת היהודית, אותם יש לשמר ולשקם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
קומי התנערי מעפר, לבשי בגדי תפארתך...
השיח הציבורי של צפתיים ואוהביה של צפת, מעודד. אולי היפיפיה הנרדמת מזה שנים תתעורר סוף סוף בידי אוהביה. למרות העזובה, ההרס, הכאב, הכעס ולעתים היאוש, נותר עוד הרבה בצפת. למתהלך בין סמטאותיה נכונו מקומות קסומים מעבר לנקודות החורבן והלכלוך, ההולך ומתמעט יש לומר. יש אפילו התחדשות נעימה ומפתיעה בסמטת בית יוסף בדמות אנשים צעירים שהקימו גלריות חדשות, מסעדות קטנות ומקומות חבויים ונעימים לנוח ולנפוש. משפחת אונגר שהיוותה סמל למגיני צפת ומקור השראה לנחישות הצפתית שהגיעה לשיא בתש"ח, עשויה גם בימינו להביא להתעוררות חיובית למען העיר. הזכרונות שהועלו כאן, מצטרפים לאלה השמורים במוזיאון ובארכיון בית המאירי ובאתרים של משפחות ותיקות צפתיות, שמשמרות את האהבה לצפת כבר שנים. אולי יחד, בכוחות משותפים ובעזרת פלאי הטכנולוגיה והתקשורת, נסייע לעושים במלאכה ונהיה שותפים להתעוררות זו, בת ימינו.
ג'ודי , צפת - חיפה  |  20.07.09
9.
מה שלא סופר על אותו לילה טרגי בו נרצחה משפחת אונגר
"בית אונגר, צמוד ל"בית עבו" לא רק מבחינה פיזית חומרית אלא גם כזיכרון טרגי של אותו אירוע דמים ב- 13 באוגוסט 1936 . אבי, צבי עבו ז"ל (נספה ב-בתאונת דרכים) היה אז בן שש ובאותו לילה לן בבית עבו אצל סבו , הרב מאיר עבו ז"ל. על אף גילו הצעיר החוויה הנוראה הזו לא נשכחה ממנו לעולם. והוא סיפר, וגם רשם בזיכרונותיו, ששעה שהחלו היריות על הרובע הספרדי, בסמוך ל"בית עבו" , הסַב הישיש, מאיר עבו ז"ל, שהיה אז קרוב לגיל שבעים, נטל את מקלו ורצה לפרוץ החוצה לברר פשר היריות וזעקות השבר שבקעו בסמוך לבית, מ"בית אונגר". סבתו של אבי ואחותו החזיקו בו בכוח ומנעו אותו מלצאת לרחוב. הוא חירף וגידף את הערבים , נופף במקלו , הנשק היחידי שהיה ברשותו ואך בקושי הצליחו שתי הנשים לעצור בעדו מלהסתער לעבר הבית השכן. מצידו השני של "בית עבו" גָבַל עם מבנה אחר, "בית "כרסנטי", שבעליו השכירו אותו לאיזו הכשרה קיבוצית. חברי הקבוצה, צעירים וצעירות, הסתתרו בחדריהם המומים מקולות היירי הקרובים; אחדים מהם טיפסו חרש על הגג , שגבל עם מרפסת "בית עבו", וסבו של אבי צעק לעברם בזעם, "מה אתם מתחבאים..? צאו לעזרה, רוצחים כאן יהודים ..!" אך לשווא. "ששש...שקט , שקט..." , הם השיבו כמעט בלחש ונמלטו חזרה אל תוך הבית. כן, גם זה אירע באותו לילה ארור, וכך זה נמשך עד שהגיע סבי, רפאל עבו ז"ל, ובידו רובה ציד בעל שני קנים, כשהוא מסתנן לעבר "בית עבו" ממקום מגוריו במרכז העיר, דרך הסמטאות החשוכות, על אף ה"עוצר" שהטילו האנגלים בלילות על תושבי הרובע היהודי , כביכול, כדי "להגן" עליהם... (מי שהפר את ה"עוצר" ונתקל במשמרות המשטרה הבריטית, צפוי היה להיירות,ללא אזהרה). אלא שהיה זה כבר מאוחר מלהציל את משפחת אונגר האומללה, הרוצחים הנתעבים כבר הצליחו זה מכבר להימלט מהמקום .
רפאל עבו  |  20.07.09
6.
בית אונגר
עיריית צפת נתלים כל העת ברשימת המבנים לשימור ובהחלטת ועדת האדריכלים - מבנה אשר עונה להגדרה של מבנה לשימור לא חייב להיות ברשימה - זהו אקט טכני. אין אפשרות לצרף לרשימות את כל המבנים המוגדרים לשימור עקב התהליך המורכב. בצפת גם אין צורך מכיוון שכל מבנה בעיר העתיקה "אוטומטית" נחשב לשמור. העירייה יודעת זאת אך מנסה תחת מעטה של "נהלים חוקיים" לעבור על חוקי השימור. לגבי ועדת האדריכלים -מכיוון שהרכב הוועדה לא מקומית, יש צורך לצרף חומרי תיעוד ורקע היסטורי לכל תוכנית שמביאים לדיון.כמובן שבמקרה זה, אף אחד לא היה מודע לחשיבותהמבנה עקב הסתרת מידע ע"י מהנדס העיר. לגבי בית שלווה - בידי מכתב של מהנדס העיר המבקש אישור מהמועצה לשימור להריסת בית שלווה, כמובן שאישור כזה לא ניתן, אז במקביל כבודו אישור למנכ"ל המכללה להרוס ללא היתר שלנו את המבנה.העיר צפת - עיר ללא חוקים ונהלים....
שמעון צפריר , נשר  |  20.07.09
לכל התגובות