אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: פורטיסימו - הקרן שמצליחה לעבור את המשבר בשלום

בלעדי: פורטיסימו - הקרן שמצליחה לעבור את המשבר בשלום

סודה קלאב הפרטית סיימה את 2008 עם הכנסות של 150 מיליון דולר ועם תשואה על ההשקעה של 354%. לעומתה ניצבת טלרד כמשמידת הערך הגדולה עם תשואה שלילית של 90%

20.07.2009, 06:57 | הדר רז ועומרי כהן

"ברבעון שחלף המשיכה הכלכלה להציג סימנים של מיתון, אבל למרבה המזל, רוב החברות בפורטפוליו שלנו המשיכו להציג ביצועים טובים למרות המשבר הכלכלי" - כך בחר מנהל קרן פורטיסימו יובל כהן לפתוח את דו"ח הרבעון הראשון של 2009 ששלחה הקרן למשקיעיה בחודש יוני השנה ושהגיע לידי "כלכליסט".

פורטיסימו קפיטל המנוהלת על ידי כהן היא קרן המתמחה בהשקעות מוטות טכנולוגיה בחברות ישראליות המצויות בקשיים או כאלה הנדרשות לבצע מפנה עסקי מהיר. ב־2005 השלימה פורטיסימו גיוס של 80 מיליון דולר לקרן ההשקעות הראשונה שלה, פורטיסימו 1, כשהמשקיע הגדול ביותר בקרן היה חברת הביטוח מגדל. את כספי הגיוס השקיעה פורטיסימו ברכישת השליטה בשש חברות - טלרד נטוורקס, נור מקרופרינטרס, רדוויו סופטוור, סודה קלאב, עורב טכנולוגיות (Crow Technologies) ו־AOD Software. את יצרנית המדפסות נור מכרה פורטיסימו אשתקד בתשואה של יותר מ־300%, וברווח של עשרות מיליוני דולרים.

כור ברחה מטלרד העבירה מרבית אחזקותיה לפורטיסימו ללא תמורה החברה, שהחזיקה עד כה ב-69% מטלרד, נותרה עם 10% בלבד מהמניות וסיווגה אותן כנכס זמין למכירה בשווי אפס. כור גם ויתרה על מרבית הלוואות הבעלים שהעניקה בעבר. יובל כהן מנהל קרן פורטיסימו, ייאלץ כעת להתמודד לבדו עם מצוקת המזומנים החמורה של טלרד עומרי כהן, 5 תגובותלכתבה המלאה

במחצית הראשונה של 2008 השלימה פורטיסימו גיוס של קצת יותר מ־100 מיליון דולר לקרן ההשקעות השנייה שלה, פורטיסימו 2. ההשקעה האחרונה של הקרן היתה במניות חברת אמבלייז, שעליה כתב כהן למשקיעים כי "ברבעון שחלף ביצענו השקעה חדשה באמבלייז, ואנו מאמינים שאנו יכולים לחזק במידה משמעותית את ערכה של החברה".

מדו"חות קרן פורטיסימו 1 עולה כי ברבעון הראשון של השנה לא רשמה הקרן רווחים מעליית ערך השקעותיה, לאחר שב־2008 עלה ערכם של נכסי הקרן בכ־20 מיליון דולר. בסך הכל השקיעה פורטיסימו 1 מאז הקמתה כמעט 50 מיליון דולר, מהם היא כבר השיבה למשקיעים כ־32 מיליון דולר, פרי מכירת נור. על נכסי הקרן - שערכם הנוכחי נאמד בספרים בכ־60 מיליון דולר - השיגה הקרן תשואה של 64%. שיעור התשואה הפנימית (IRRׂ) של פורטיסימו 1 מאז הקמתה ועד סוף מרץ השנה עומד על כ־25%, בעיקר הודות למכירת נור ולעלייה בשווי סודה קלאב. לגבי העתיד רומז כהן למשקיעים באומרו כי "אנו בוחנים כמה אפשרויות השקעה מעניינות שאנו מקווים שיבשילו ברבעון הקרוב".

האתגר של אמבלייז

כאמור, הרכישה האחרונה של פורטיסימו היתה של כ־16% ממניות אמבלייז בתמורה ל־10.2 מיליון דולר. נוסף על כך חושף הדו"ח כי פורטיסימו השקיעה ישירות 1.8 מיליון דולר בחברת פורמולה, הנכס העיקרי של אמבלייז. פורמולה שולטת בשלוש חברות התוכנה הבורסאיות מטריקס, סאפיינס ומג'יק.

בפורטיסימו פיזרו ערפל סביב ההשקעה האחרונה, והדו"חות מאפשרים הצצה ראשונה לתוכניותיה של הקרן. "אנו בעלי המניות הגדולים באמבלייז", כותבת פורטיסימו למשקיעיה, "ומינינו שני דירקטורים מטעמנו. יזמנו מהלך לסקירה של כל האחזקות של אמבלייז, וכרגע אנו עובדים עם צוות ההנהלה ועם כמה דירקטורים על פעולות שאנו מאמינים שיגדילו את הביצועים ואת ערכה של הקבוצה", נכתב בדו"ח.

הקרן מציבה לעצמה כמה אתגרים בכל הקשור לאמבלייז ובראשם השגה של בקרה וראות על התקציב ועל הוצאות הפעילות הסלולרית של אמבלייז (שהסבה לחברה הפסד של 27.8 מיליון דולר אשתקד). כמו כן תשאף הקרן לגרום להגדלת אחזקותיה של קבוצת אמבלייז בחברות הבורסאיות הנסחרות לדעתה "מתחת לערכן הכלכלי"; לצמצם עלויות; לבנות מחדש את חברות הקבוצה; ולהגדיל את אחזקותיה באמבלייז לצורך חיזוק השליטה בה.

פורטיסימו היתה חתומה על אחד האקזיטים המרשימים בהייטק הישראלי, כאשר בפברואר 2008 מכרה את נור מקרופרינטרס ל־HP האמריקאית תמורת 123 מיליון דולר. זאת, שנתיים בלבד לאחר שהשתלטה עליה לפי שווי של 10 מיליון דולר בלבד. מתוך האקזיט המרשים של נור, חלקה של פורטיסימו באקזיט עמד על 37 מיליון דולר, כאשר במרץ 2009 היא הפעילה אופציית PUT למכירת יתרת אחזקותיה תמורת 2 מיליון דולר נוספים.

סיפור שונה לגמרי היא חברת ציוד התקשורת טלרד, שבה מחזיקה פורטיסימו בשיעור של 86% לאחר שהשקיעה בה 11.4 מיליון דולר. וכך כותבת הקרן למשקיעיה בדו"ח הרבעוני: "טלרד התמודדה עם משבר כשנורטל נטוורקס (ענקית ציוד התקשורת הקנדית - ה"ר וע"כ), שהיתה המקור לכמחצית מהכנסותיה ושהיתה שותפתה לאורך זמן, הגישה בקשה להקפאת תהליכים מול נושיה ("צ'פטר 11" - ה"ר וע"כ). ההתמוטטות של נורטל הניבה אתגרים משמעותיים לעתיד עסקיה של טלרד ולחוזקה הפיננסי".

הקיצוצים בנורטל

הדו"ח הרבעוני חושף כי כתוצאה מהמשבר בנורטל ומהאתגרים שהציב השוק הופעלה תוכנית אגרסיבית של ארגון מחדש בטלרד, שכללה קיצוצים משמעותיים בכוח האדם ובמשכורות. נוסף על כך בוצעה פריסה מחדש של ההתחייבויות הפיננסיות במקביל למינוי מנכ"ל ויו"ר חדש - רן בוקשפן, שכיהן בעבר כמנכ"ל קבוצת ברן. בוקשפן ופורטיסימו פועלים לסגירת פעילות ופרויקטים לא רווחיים בניסיון להתמקד רק בפרויקטים שנראים מבטיחים יותר.

כהן התייחס בסקירתו לטלרד, וכתב כי "עם הנהלת החברה אנו בוחנים מקרוב את כל ההוצאות, כדי להבטיח שטלרד תמשיך להיות רווחית תוך כדי שמירה על המומנטום העסקי". כהן אף ציין כי פורטיסימו מרוצה מביצועי טלרד מאז בוצעו השינויים.

אתגר נוסף שאיתו התמודדה טלרד באחרונה הוא הפרידה מכור אשר העבירה את מרבית אחזקותיה לשותפתה, פורטיסימו. "שינינו את מבנה החברה על ידי השקעה של כ־2.5 מיליון דולר והגדלנו את אחזקתנו ל־86% מטלרד", נכתב בדו"ח. כור, שהחזיקה עד כה ב־69% מטלרד, העבירה לפורטיסימו את רוב מניותיה בלא תמורה, ונותרה עם אחזקה של 10% בלבד.

בחברה הפרטית סודה קלאב, המייצרת מכשירים וסירופים להכנה ביתית של משקאות מוגזים, השקיעה פורטיסימו כ־7.55 מיליון דולר, והיא מחזיקה כעת בכ־39% ממניות החברה לפי הדו"חות של פורטיסימו, הכנסותיה של סודה קלאב עמדו אשתקד על כ־150 מיליון דולר, "והיא המשיכה להיות רווחית גם ברבעון הראשון של 2009", נכתב בדו"חות.

קשיי נזילות בסקנדינביה

עם זאת, ברבעון הראשון נקלע המפיץ הראשי של סודה קלאב במדינות סקנדינביה לקשיי נזילות. כדי להקטין את הנזק היא עצרה את המשלוחים אליו, "מה שהקטין משמעותית את הרווחים מאותן מדינות", נכתב בדו"ח. בפורטיסימו מציינים כי כעת עובדת סודה קלאב על תוכנית הבראה לאזור זה. לעומת זאת, בארה"ב ממשיכה החברה להצליח והיא הכפילה ויותר את מכירותיה בשוק זה. כעת היא שוקדת על פיתוח שווקים חדשים במדינות כגון איטליה וצרפת.

אשר לחברת התוכנה AOD (ראשי תיבות של Answers on Demand) המפתחת תוכנות לבתי אבות, פורטיסימו מציינת כי ברבעון הראשון של 2009 נרשמה יציבות. "אף ששוק הנדל"ן האמריקאי נשאר חלש, וששוק ה־IT (טכנולוגיית המידע — ה"ר וע"כ) הואט משמעותית, העסקים של AOD צמחו ברבעון הראשון ב־6% במונחים שנתיים, וההכנסות היו מעבר לתוכניות החברה", נכתב בדו"ח. "ה־EBITDA (רווח תפעולי לפני פחת, מסים והפחתות - ה"ר וע"כ) עמד על כמעט מיליון דולר, שיפור של 20% לעומת יעדי החברה".

אשר לעתיד כותבת פורטיסימו המחזיקה ב־83% מ־AOD כי "אנו בוחנים עם החברה כמה אפשרויות למיזוגים ולרכישות שיאפשרו יכולות חדשות, ירחיבו את חלקה בשוק ויחשפו אותה למודלים עסקיים חדשים".

בנוגע לחברת התוכנה הקטנה רדוויו שהשליטה בה (47.6%) נרכשה תמורת סכום זעום של 2.8 מיליון דולר, מציינת פורטיסימו כי היא שואפת למזג אותה עם חברה גדולה יותר.

ואילו לגבי חברת מוצרי האבטחה עורב טכנולוגיות, זו המשיכה להרחיב את פעילויות ה־OEM (מכירה תחת מותג של מפיץ גדול יותר) שלה וקיבלה חוזה מלקוח גדול חדש. פורטיסימו מציינת כי עורב גם החלה לספק מוצרים למפיץ אירופי גדול אף שדו"חות הרבעון הראשון הצביעו על ירידה בהכנסות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות