אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: ריבלין ידרוש מהמפלגות להתחיל ולהחזיר חובות מהבחירות לרשויות המקומיות צילום: גיא אסיאג

בלעדי: ריבלין ידרוש מהמפלגות להתחיל ולהחזיר חובות מהבחירות לרשויות המקומיות

בעקבות פנייה של שר הפנים יתבע יו"ר הכנסת מהמפלגות השונות להחזיר את חובותיהן לאוצר המדינה. החובות נוצרו לאחר הבחירות ברשויות המקומיות בחודש נובמבר 2008

22.07.2009, 06:57 | שאול אמסטרדמסקי

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין (ליכוד) יפנה בימים הקרובים למפלגות השונות בדרישה להתחיל בהחזרת חובותיהן לאוצר המדינה מהבחירות ברשויות המקומיות שנערכו בחודש נובמבר האחרון.

חובותיהן של המפלגות נוצרו לנוכח שיטת מימון המפלגות. בהתאם לחוק מימון מפלגות, כל מפלגה זכאית למקדמת מימון ערב הבחירות. אלא שרק לאחר היוודע תוצאותיהן נקבע מהו הגובה של המימון לו היא זכאית בפועל. מפלגה שזכתה בקולות רבים יותר, תקבל מימון גבוה יותר. אי לכך, המפלגות שנחלו מפלה בבחירות המקומיות למעשה קיבלו מימון גדול יותר מאשר זה שהן זכאיות לו בפועל.

לאור העובדה כי לחלק מן המפלגות ישנם חובות גדולים למדי, פנה שר הפנים אלי ישי (ש"ס) לריבלין במטרה שיקדם את תהליך החזר החובות. ישי ציין בפנייתו כי "טרם הוגש דו"ח מבקר המדינה בנושא, וייתכן כי חובות אלה יגדלו. עם זאת, לאור הסכומים הגבוהים שמדובר בהם, נראה לי נכון להתחיל בגבייה כבר עתה".

בשנה שעברה שינתה יו"ר הכנסת הקודמת דליה איציק את התקנות הנוגעות לחוק מימון מפלגות. בעבר, המפלגות השונות היו פונות אל הכנסת לאחר הבחירות ומבקשות לפרוס את חובותיהן לתקופה ארוכה, ללא ריבית או הצמדה. למרות שמדובר בחוב לציבור, יושבי ראש הכנסת היו מאשרים את הבקשות.

על פי השינוי שהכניסה איציק לכללים, רק ועדה ציבורית מיוחדת תוכל מעתה להמליץ ליו"ר לאשר את הבקשות לפריסת החובות. לפיכך יכתוב ריבלין למפלגות: "בהתאם לכללי הרשויות המקומיות, ניכוי החוב ייעשה מהכספים המגיעים למפלגה במלואם, אלא אם כן החליט יושב ראש הכנסת, על פי המלצה של ועדה ציבורית, על פריסת החוב".

למרות ההגבלות שהוטלו, לא נעשה שינוי מקביל לגבי חובות המפלגות לאחר הבחירות לכנסת. איציק התקשתה לגייס רוב בכנסת למהלך. עם זאת, ריבלין לא נתן אישור אוטומטי לפריסת החובות לאחר הבחירות האחרונות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות