אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשד: בן 34 מת משפעת החזירים צילום: בלומברג

חשד: בן 34 מת משפעת החזירים

במשרד הבריאות חששו כי פעוט ובן 34, שניהם בקבוצת הסיכון, מתו משפעת החזירים. בדיקת גופת התינוק שללה אפשרות כזאת, גופת הגבר הועברה לנתיחה

26.07.2009, 23:02 | מיטל יסעור בית-אור ואהובה מאמוס, ynet
משרד הבריאות החל הערב (יום א') בבדיקת חשד כי פעוט בן שנתיים ותושב אילת שמתו במהלך סוף השבוע בבתי החולים שניידר ויוספטל - לקו בשפעת החזירים. מהמשרד נמסר כי הפעוט סבל ממחלה כרונית והגבר, שמעון עזרן, היה מעשן כבד שסבל מסיבוך של דלקת ריאות. שניהם נמצאו בקבוצת סיכון של סיבוכי השפעת. לאחר בדיקת מעבדה שארכה כמה שעות נמסר ממשרד הבריאות כי מהתוצאות שהתקבלו, התברר שהתינוק לא חלה בשפעת החזירים.

מבית החולים יוספטל נמסר כי עזרן, בן 34, אושפז ביום שישי האחרון לאחר שחש ברע, אך למרות המאמצים לייצב את מצבו הוא מת במוצאי שבת. עדיין לא התקבלו תוצאות לגביו.

המשפחה נעתרה לבקשת בית החולים לבצע נתיחה לבירור נסיבות המוות, אך במקביל הגישה תלונה במשטרה בחשד לרשלנות רפואית. לדבריה, עזרן הגיע בשבוע שעבר פעמיים לבית החולים, אך שוחרר בטענה שלקה במחלה ויראלית ורק ביום חמישי אושפז.

מנהל בית החולים יוספטל, אבי גולדברג, מסר בתגובה: "הקמנו ועדת חקירה על-מנת לבחון את הבטי הטיפול ולהפיק לקחים. כרגע אנו לא יודעים את סיבת המוות ולכן קשה להעריך את התנהלותנו". ראש שירותי הבריאות במשרד הבריאות, ד"ר איתמר גרוטו, אמר כי עזרן לא טופל בתרופה "תמיפלו" למרות שעל-פי ההנחיות אצל חולה עם מחלה קשה צריך לבדוק אפשרות להידבקות בשפעת חזירים.

במקרה של הפעוט נמסר מבית החולים שניידר כי הוא טופל בין היתר בתמיפלו. ד"ר גרוטו ציין כי מכיוון שאחד מאחיו של הפעוט חלה בשפעת החזירים, עלה חשד שגם הפעוט לקה במחלה ולכן קיבל את התרופה. "אנו צופים שבחורף תהיה התפשטות ניכרת של המחלה. אדם שסובל מחום וממחלה נשימתית ייתכן שלקה בשפעת. מי ששייך לקבוצות הסיכון הזו צריך להיבדק".

אם אכן מת עזרן משפעת החזירים, מדובר במקרה המוות הראשון שגובה המחלה בארץ. עד-כה אובחנו בישראל יותר מ-1,100 מקרים של הידבקות בשפעת החזירים. בשבוע שעבר הודיע משרד הבריאות כי אין צורך לבצע יותר בדיקות מעבדה או להעניק לחולים טיפול תרופתי מיוחד, משום ששפעת החזירים היא כמו "כל שפעת רגילה".

על-פי הנחיות המשרד, רק חולים השייכים לקבוצות הסיכון כמו נשים הרות, חולים במחלות בדרכי הנשימה, חולים הסובלים מדיכוי של המערכת החיסונית או חולי לב - צריכים לקבל טיפול מרופא או להתאשפז. עד-כה אושפזו בישראל שישה חולים שפיתחו סיבוכים של שפעת החזירים. אחת מהם, יולדת בת 25, עדיין מאושפזת במצב קשה בבית החולים אסף הרופא שבצריפין.

עוד נמסר ממשרד הבריאות כי גם בעבר היו מספר מקרי מוות בהם עלה חשד שמדובר בשפעת החזירים, אך החשדות נשללו. תוצאות הבדיקות שנלקחו מהפעוט ומשמעון עזרן יתקבלו מחר לכל המוקדם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות