אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זה לא יהיה אותו החאג': העולם הערבי לחוץ בשל השפעת "שפעת החזירים" צילום: בלומברג

זה לא יהיה אותו החאג': העולם הערבי לחוץ בשל השפעת "שפעת החזירים"

חברות העלייה לרגל הסעודיות, המתפרנסות מדי שנה מתיירות סביב סוף חודש הרמדאן, יצמצמו השנה את הכנותיהן, במטרה להקטין הפסדים

27.07.2009, 23:52 | דורון פסקין

התפשטות "שפעת החזירים" בכל רחבי העולם פגעה בחודשים האחרונים בתנועת התיירות העולמית והדבר בא לידי ביטוי גם באזור המזרח התיכון.

מי שתיפגענה הכי קשה מהמשבר הנוכחי הן חברות החאג' (העלייה לרגל) הסעודיות. הגעת למעלה ממיליון מוסלמים מכל העולם למכה בסופו של חודש הרמדאן מהווה את מקור ההכנסה העיקרי של הממלכה מתיירות. בנוסף, החאג' מפרנס ענפים כלכליים משיקים ובראשם התחום המסחרי, שכן עולי הרגל נוהגים לרכז את קניות המתנות שלהם בסעודיה.

מחקרים שבוצעו בעבר בערב הסעודית מלמדים, כי מגזר החאג' מגלגל בכל שנה סכום של כ-2 מיליארד דולרים.

לפני ימים אחדים החליטו שרי הבריאות של העולם הערבי להגביל את העלייה לרגל, והמליצו כי ילדים מתחת לגיל 12 ומבוגרים מעל גיל 65 יימנעו השנה מהמצווה החשובה ביותר באיסלאם. סעד אלקרשי, סגן ראש הוועדה הלאומית לענייני העלייה לרגל במועצת לשכות המסחר בערב הסעודית, הצהיר כי ההחלטה של השרים משמעה מכה קשה לחברות הסעודיות.

לדבריו, 240 החברות הפעילות בתחום זה החלו לצמצם הוצאותיהן לקראת עונת החאג' הקרבה, זאת במטרה להקטין הפסדים.

אלקרשי הדגיש, כי השירות לעולים לרגל לא ייפגע, אך הסביר כי חברה שבעבר נהגה להקים 100 אוהלי ענק לאירוח עולי הרגל, תסתפק השנה בלא יותר מ-60 אוהלים כאלה במכה. בערב הסעודית צופים, כי מספר עולי הרגל יהיה נמוך השנה, אולם בשלב זה החליטו, כי המכסות של העולים לרגל מכל מדינה לא ישונו.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות