אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות החשמל קבעה מתווה מחייב ליצרני חשמל פרטיים צילום: בלומברג

רשות החשמל קבעה מתווה מחייב ליצרני חשמל פרטיים

זאת בעקבות החלטת הממשלה לפצות את יצרני החשמל הפרטיים במקרים של פגיעה מכוח עליון, אירוע טרור וכדומה

28.07.2009, 16:53 | ליאור גוטמן

רשות החשמל סיימה אתמול (ב') את עדכון אמות המידה בדבר הקמת תחנות כוח פרטיות. מדובר ביצרני חשמל פרטיים שאמורים להגיע בשנים הקרובות לכושר ייצור כולל של כאלפיים מגה-ואט, תוספת של מעל ל-17% ביחס לכושר הייצור המקסימלי הנוכחי של חברת החשמל.

המהלך אמור להקל על העומס המוטל כיום על המערכת. יצוין שמדובר ביצרני חשמל פרטיים שישכילו לסיים את הסגירה הפיננסית של כלל הפרויקטים בתחום במהלך 30 החודשים הקרובים.

השלמת אמות המידה האמורות התאפשרה הודות להבטחת הממשלה מהשבוע שעבר בדבר הקניית רשת ביטחון פיננסית לגופים שיפעלו בתחום, מהלך שמצמצם את סיכוני ההשקעה בהקמת תחנות כוח פרטיות. רשות החשמל קבעה שבמקרים של פגיעה מכוח עליון, אירוע טרור או כל דבר שעלול לעכב ולפגוע בפעולת תחנת הכוח, תפצה המדינה את הגורם המממן באופן מלא.

עיקרי הסדרת התחום, כפי שהם פורסמו על ידי רשות החשמל, מתייחסים בין השאר לכללי ביצוע עסקה בין ספק חשמל פרטי לצרכנים (הודעת סיום עסקה, קנסות, תקופה מינימלית לקיום חוזה), הסדרת השימוש בדלק חלופי במקרי חירום ועידוד יצרני החשמל ביחס לטכנולוגיה בה הם משתמשים לייצור האנרגיה.

אמנון שפירה, יו"ר רשות החשמל, הגדיר את המהלך כ"יום מפנה במשק החשמל". לדבריו, כל התקדמות בתחום תלויה כיום בעיקר בפעילות היזמים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
ממשלה שמתחרה עם עצמה
יופי, יש לנו תחרות בתחום החשמל. אבל רגע, תחרות זה לא שהשוק חופשי ושום מחיר לא מובטח לאף אחד ואז השוק החופשי גורם לירידת מחירים? אז איך זה שבשביל להכניס גורמים פרטיים, הממשלה צריכה להעניק להם רשת ביטחון והבטחת מחיר, היכן התחרות? למה שיצרנים יתאמצו להתייעל ולהוריד מחירים אם יש רשת ביטחון? ואגב יש למישהו ספק מי ישלם את המחירים של רשת הביטחון? ציבור צרכני החשמל משוכנעים שהנה נכנסת תחרות, ומה לעשות והעובדות הן שכמו שכיבסו מלחמה וקראו לה שלום, כך מכבסים את השרץ הנוכחי, מחירים שאין בהם תחרות וקוראים לזה שוק חופשי. כמובן שכרגיל וכמו תמיד הציבור המטוטמם ישלם.
דניאל , תל-אביב  |  29.07.09
3.
מעלים את מחיר הגז שמשלמת חברת חשמל למצרים רק כדי שיצרנים פרטיים יכנסו
חברת חשמל קנתה גז מהמצרים במחיר של 2.75 דולר לתקופה של 15 שנים. אבל מכיוון שהמחיר בעולם עלה ל 10 דולר לא יכל אף יצרן פרטי להכנס לתחום ולהתחרות בחברת החשמל . עקב כך "עזרו" למצרים לדרוש פתיחת החוזה מחדש - הליך בלתי חוקי בעליל (האם המצרים היו מוכנים לפתוח את החוזה אם המחירים היו יורדים ?....) עכשיו הולכים לחתום עם תשובה ועם המצרים במחירים חדשים - כאשר המטרה היא השוואת מחיר קניית הגז בין חברת חשמל והיצרנים הפרטיים . ההפרש הזה במחירים יעלה למדינה 1.3 מליארד דולר בחמש שנים . העיקר שתשובה / האחים עופר / דנקנר / אריסון וכו' ירוויחו - שיקשוקה כבר אמרנו ...
אזרח מודאג , מרכז  |  29.07.09