אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר פנה לכלל גמל: המשיכי לשלם פיצויים מהקופה המרכזית לעובדים צילום: גלעד קוולרציק

האוצר פנה לכלל גמל: המשיכי לשלם פיצויים מהקופה המרכזית לעובדים

"קופות הגמל חייבות להבין שהן מנהלות עבור המעסיקים השונים נכסים לטובת העובדים, ואינן יכולות למנוע מבעל העסק לעשות שימוש בכספי הפיצויים לטובת תשלום פיצויי פיטורים"

29.07.2009, 13:50 | רחלי בינדמן

כלל גמל ביקשה שלא לשלם פיצויים לעובד מהקופה המרכזית לפיצויים, בטענה כי העובד החל לעבוד לאחר ינואר 2008 - כך עולה ממכתב ששלח רו"ח יעקב כהן ממחלקת קופות הגמל של מס הכנסה, למנכ"ל כלל גמל, דן פנחסי.  

מאיר אוזן, יו"ר פורום מנהלי ההסדרים הפנסיונים, מסביר כי עד להחלת תיקון ב-2008, מעסיק היה יכול לשלם פיצויים לעובד מקופת הפיצויים המרכזית של העסק אליה הופרשו כספי הפיצויים. עם כניסת התיקון לתוקף, הוחלט לעצור את הפרשת הכספים לקופה מרכזית, ובמקביל חויבו מעסיקים לפתוח קופה אישית או פוליסה על שמו של כל עובד.

אוזן מסביר כי "כתוצאה מכך, החליטו כמה חברות ניהול גמל, כמו כלל גמל, שעובד שהחל לעבוד לאחר החלת התיקון לא יהיה זכאי לקבל פיצויי פיטורים מהקופה המרכזית. עמדה זו מנוגדת לפרשנות המקובלת של החוק ולגישה המקובלת במשק במשך עשרות שנים, שראתה בקופה המרכזית נכס של המעביד עבור עובדיו. בהתאם לגישה זו יכול היה המעביד להורות על תשלום כספי פיצויים לעובדים, ללא שאלה אם הופקדו כספים לעובד זה או אחר באופן ספציפי".

במכתבו לכלל, מדגיש כהן כי עובד שזכאי לפיצויים ממעבידו, יפוצה מקופה מרכזית ללא קשר למועד תחילת העסקתו, וזאת על פי הנהלים המקובלים במשיכת כספי פיצויים.

אוזן מסכם: "קופות הגמל חייבות להבין שהן מנהלות עבור המעסיקים השונים נכסים לטובת העובדים, ואינן יכולות למנוע מבעל העסק לעשות שימוש בכספי הפיצויים לטובת תשלום פיצויי פיטורים. כל עוד למעסיק יש יתרה בקופת הפיצויים, הוא כמעסיק רשאי להחליט כיצד ולמי הוא ישלם. גם אם לא הופרשו כספים לקופת הפיצויים בגין העובד זה או אחר".

מכלל ביטוח נמסר: "חברת כלל הקפידה, מקפידה ותקפיד על קיום לשון החוק וכל פעולותיה נעשות בהתאם להנחיות הרגולטור. לאור החלטת מס הכנסה ואגף שוק ההון באוצר על שינוי הנהלים, כפי שבאים לידי ביטוי במכתב ההבהרה שקיבלה החברה, תנהג החברה בהתאם להנחיות החדשות אשר מחייבות מעתה את כלל השוק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות