אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו הורה לרכוש חיסונים נגד שפעת החזירים צילום: בלומברג

נתניהו הורה לרכוש חיסונים נגד שפעת החזירים

בישיבה עם סגן שר הבריאות, הורה ראש הממשלה למשרד הבריאות לרכוש חיסונים נגד שפעת החזירים עבור כל אזרחי ישראל, בעלות של כ-450 מיליון שקל. החיסונים, שנמצאים בתהליכי פיתוח ואישור, יימסרו לידי המדינות השונות ובהן ישראל, רק לאחר סיום הפיתוח בעוד מספר חודשים

29.07.2009, 17:03 | מיטל יסעור בית-אור, ynet
התפתחות במאבק נגד שפעת החזירים בישראל: ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה למשרד הבריאות לרכוש חיסונים נגד שפעת החזירים עבור כל אזרחי ישראל, בעלות של כ-450 מיליון שקל. כך הוחלט בתום פגישה בין נתניהו וסגן שר הבריאת יעקב ליצמן היום (ד').

אנשי המקצוע במשרד הבריאות המליצו על רכישת החיסון, אך ציינו כי אין ודאות כי שלבי האישור של החיסון לשימוש יסתיימו עד לחורף הקרוב. עם זאת, כפי שפורסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות", סגן השר ליצמן התנגד לרכוש את החיסון בנימוק ש"החיסון לא קיים".

פרופ' גבי ברבש, מנהל המרכז הרפואי תל אביב (איכילוב), הביע ספקנות באשר למהירות ייצורו של חיסון יעיל נגד שפעת החזירים, וממליץ לציבור להתחסן נגד שפעת רגילה לקראת החורף, זאת כדי "לחסוך מקרי תחלואה ועומס על בתי החולים". מקריאת כל החומר בספרות העדכנית, אומר ברבש, "ברור כי חיסון יעיל, מוכח ובטוח לא יהיה מוכן לפני החורף הנוכחי. נראה שאת החורף הקרוב נעבור ללא חיסון".

הממשלה תרכוש עוד "תמיפלו"

בנוסף, הוחלט בישיבה על רכישת תרופות נוספות מסוג "טמיפלו", המקצרות את משך הופעת תסמיני השפעת ואת תקופת ההעברת המחלה מאדם לאדם בשיעור של 5%. בכך יגדל מלאי תרופת ה"טמיפלו" עד כדי כיסוי של 35% מהאוכלוסיה. המלצות ארגון הבריאות העולמי הן כי יש צורך לדאוג לכיסוי של רבע מהאוכלוסיה לכל הפחות.  

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "החלטה זו מציבה את ישראל בשורה אחת עם המדינות המובילות בעולם בנושא ההצטיידות העתידית בחיסונים נגד השפעת". החיסונים, שנמצאים תהליכי פיתוח ואישור ימסרו לידי המדינות השונות ובתוכן ישראל רק לאחר סיום הפיתוח בעוד מספר חודשים. עלות רכישת החיסונים והתרופות מוערכת בכ-450 מיליון שקל ועדיין לא ברור מהיכן יגיע המימון לרכש התרופה.

המרכז האמריקני לבקרת מחלות (CDC) מעריך כבתוך חודשיים יושלם פיתוח הניסוי בחיסון המדובר. החברות המיצרות את החיסון הן סאנופי-פסטר, GSK, נובארטיס ובקסטר ומד אימיון.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות