אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדיווחים הלקויים של קבוצת דלק: הבן של תשובה חשף אחזקה של 4% במניות אקוויטל צילום: אלבטרוס

הדיווחים הלקויים של קבוצת דלק: הבן של תשובה חשף אחזקה של 4% במניות אקוויטל

קבוצת דלק חשפה השבוע כי לא דיווחה על כך שהיא בעלת עניין ב-11 חברות בורסאיות - ונתנה דיווח לא מלא על אחזקותיה ב-33 חברות נוספות

30.07.2009, 12:24 | סיון איזסקו

אלעד שרון, סגן יו"ר דירקטוריון קבוצת דלק ובנו של בעל השליטה בקבוצה יצחק תשובה, נאלץ אתמול לחשוף כי הוא מחזיק באופן פרטי ב־3.94% ממניות חברת אקויטל שבשליטת קובי מימון וחיים צוף.

הרקע לחשיפת האחזקות הפרטיות של שרון הוא העובדה כי חברות הפניקס ואקסלנס מקבוצת דלק מחזיקות עבור לקוחותיהן 8.57% ממניות חברת יואל, שהנה החברה־הבת של אקויטל.

הפניקס דיווחה לראשונה על היותה בעלת עניין ביואל רק שלשום, לאחר שהתברר לה כי היו ליקויים באיסוף הנתונים על היקף האחזקות של הקבוצה בניירות ערך של חברות בורסאיות. השבוע, כשהתבררו הליקויים, דיווחה הפניקס כי קבוצת דלק היא למעשה בעלת עניין זה תקופה ארוכה ב־11 חברות בורסאיות, אשר בשל הליקויים האמורים האחזקות בהן לא דווחו כנדרש. נוסף על כך התברר כי נשלחו דיווחים לא מלאים לגבי אחזקותיה של הקבוצה ב־33 חברות נוספות.

אקויטל הנה בעלת השליטה בשרשור מלא בישראמקו, שהיא השותפה של קבוצת דלק בתגליות הגז "תמר" ו"דלית".

נכסים בולטים נוספים של קבוצת אקויטל הנם השליטה בחברות הנדל"ן איירפורט סיטי ונצבא. שווי השוק של אחזקות שרון בחברה נאמד בכ־16.4 מיליון שקל.

במקביל פרסמה אתמול חברת אל על מכתב שקיבלה שלשום מחברת הביטוח הפניקס, ובו מתארת הפניקס את השתלשלות האירועים אשר הובילו את החברה לחשוף כי היא בעלת עניין באל על.

ראשית מציינת הפניקס, כי מבדיקות שנערכו מתברר בדיעבד כי קבוצת דלק היתה בעלת עניין (מחזיקה ביותר מ־5% מהחברה) באל על כבר ב־5.12.07, אז החזיקה הקבוצה, עם תעודות הסל המנוהלות על ידי אקסלנס, 5.01% ממניות חברת התעופה.

עוד חושפת הפניקס, כי הפעם הראשונה שבה התברר לקבוצה על היקף האחזקות באל על היתה ב־8.7.09, שנה וחצי לאחר שהקבוצה נהפכה לבעלת עניין באל על. אולם גם אז, מציינת הקבוצה, היא נתקלה בקושי לאמת את הנתונים.

סוגיה מהותית שעולה מהדיווח של הפניקס היא העובדה שהפניקס פנתה כמה ימים מאוחר יותר, ב־12.7, לרשות החברות הממשלתיות לקבלת היתר להחזיק יותר מ־5%. בשלב זה הקבוצה טרם עדכנה את אל על כמתחייב בחוק, ורק יומיים מאוחר יותר, ב־14.7, מסרה הפניקס הודעה חלקית לאל על לגבי היקף אחזקותיה של קבוצת דלק בחברה.

אל על, כך עולה מהמסמך של הפניקס, סירבה לפרסם נתונים חלקיים, ורק ב־21.7, כשהפניקס הצליחה להשיג את מלוא הנתונים לגבי אחזקות הקבוצה באל על, פרסמה חברת התעופה את הדיווח למשקיעים.

עוד עולה מהמכתב של הפניקס, כי יומיים לאחר הדיווח של אל על נכנסה רשות ני"ע לתמונה עם סדרה של שאלות. על פי ההערכות, בכוונת רשות ני"ע להטיל על החברות מקבוצת דלק עיצומים כספיים בהיקף של מיליוני שקלים בגין הליקויים בדיווחים לגבי האחזקות ב־44 החברות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות