אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי - תרגיל ביבוא: מאות מכוניות שוחררו מהמכס בניגוד לחוק צילום: ג'ו קוט

בלעדי - תרגיל ביבוא: מאות מכוניות שוחררו מהמכס בניגוד לחוק

כמה יבואני רכב שחררו את המכוניות שהזמינו עוד לפני הגעתן לארץ, בעודן על סיפון אונייה בלב ים. המטרה: להימנע מתשלום המס הירוק

02.08.2009, 06:58 | תומר הדר

כמה מיבואני הרכב המובילים שחררו מהמכס מאות מכוניות בשווי מוערך של עשרות מיליוני שקלים עוד לפני הגעתן לנמל בישראל, זמן קצר לפני כניסתו לתוקף של המיסוי הירוק. ל"כלכליסט" נודע כי המכוניות שוחררו מהמכס בעודן על סיפונה של אונייה השוהה בלב ים, דבר העומד בניגוד להוראתה של רשות המסים המתירה לשחרר מכוניות רק עם הגעתן לישראל.

ביום חמישי בערב עגנה בנמל אילת ספינה שהגיעה מהמזרח הרחוק ועל סיפונה כ־3,700 מכוניות חדשות. כפי שדווח לראשונה ב"כלכליסט", הגעתה של הספינה לנמל התעכבה עקב מותו של רב החובל בלב ים. משום כך לא יכלו יבואני הרכב להספיק ולשחרר את המכוניות שעל סיפון האונייה מהמכס לפני יום ראשון (היום), מועד כניסתו לתוקף של המיסוי הירוק. יבואן רכב שישחרר מכונית מהמכס מהיום ואילך יצטרך לשלם 90% מס קנייה במקום 75% שהיו נהוגים עד השבוע שעבר, וגם לשאת בקנס אם המכונית פולטת מזהמים רבים.

לפי חוק, אסור ליבואן רכב לשחרר מהמכס מכוניות שאינן נמצאות בתחומי ישראל, בין השאר מכיוון ששחרור לפני מועד הגעת הרכב לארץ עלול להתבצע בהתאם לשער מטבע שאינו רלבנטי למועד ההגעה. ואולם כמה יבואניות שחררו את המכוניות בעודן על האונייה כדי להספיק וליהנות מהמס הנמוך. על פי הערכות, עמילי המכס של היבואניות הודיעו למכס על שחרורן של המכוניות, וזאת למרות העובדה שאלה כלל לא הגיעו לישראל.

ברשות המסים מאשרים שאכן שחרור מכוניות מהמכס לפני מועד הגעתן לארץ אינו חוקי, ויכול להתבצע אך ורק אחרי שהנמל מאשר שהמכוניות הגיעו לשטחו. "התרה מהמכס יכולה להתבצע ברגע שהנמל מדווח על זמינות של הסחורה", נמסר בתגובה מרשות המסים. "כפי שנמסר, לאונייה לא ניתן אישור חריג. אם יתברר שהיתה חריגה כלשהי בתהליך, היא תטופל בכלים הקיימים".

בנמל אילת מאשרים שאכן בוצעו שחרורים ממכס למכוניות שהיו על האונייה בעודה בלב ים: "מבדיקה שנערכה עולה שאכן חלק מהמכוניות שעל האונייה שוחררו ממכס לפני הגעתה לארץ". עוד מדגישים בנמל אילת שלאונייה לא ניתן אישור חריג כלשהו שמאפשר שחרור של הסחורה שעל סיפונה ממכס לפני מועד עגינתה בישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

30 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

30.
עבירה פלילית הצחקתם אותי !!!בארץ זאת מצווה לעבור על החוק.
מכונית ירוקה עם ניצול מקסימלי של החוק הירוק ישנו צמח בעולם שגדל במהירות עצומה עם הרבה מאד שמן הוא מועיל לסביבה ומרגיע את הנושמים את הפליטה הרי הוא הקנביס הידוע בכנויו גראס הוא מבצע כמה פעולות מועילות בבת אחת .צריך להכניס אותו לחוק בשם עידוד החיסכון של כדורים כימקלים למינהם בן השאר ציפרולקס וכל מיני מרעיו וגם אפשר לעשן אותו כמובן באיזורים המותרים על פי חוק העישון במקלטים או ממדים שלא יקפצו עלינו נרקומנים .חס וחלילה !!!עם יבואני הרכב עוברים על החוק סימן שגם לי מותר הצביעו בעד הגויינט המסיע עם לא נצחק מה שווים החיים ?????
שוקי , רמת גן  |  02.08.09
27.
המכס הוא אגף של רשות המיסים וסגר את יולי !
אז אם יש טענות נגד מישהו אלה לא היבואנים אלא המכס ששמח לקבל כסף מוקדם יותר כדי לסגור את יולי... ואם זה לא תקין אז שהמכס יחזיר ליבואנים את הכסף (בחלום הלילה) וישחררו שוב את המכוניות לפי התעריף החדש (ואם שער הדולר ירד בינתיים המדינה תקבל פחות...)
למי ששכח  |  02.08.09
לכל התגובות